Trwa ładowanie...

Szczepionka przeciwko grypie chroni przed koronawirusem? Ekspert wyjaśnia

Główny Inspektor Sanitarny w wydanym komunikacie do pracowników ochrony zdrowia w sprawie koronawirusa z Chin zaleca m.in. szczepienia przeciwko grypie. Objawy zarażenia jednym i drugim wirusem są bardzo podobne. "Chodzi o to, żeby nie być w grupie podejrzanych i nie mylić infekcji koronawirusem z grypą" - w rozmowie z WP abcZdrowie wyjaśnia prof. dr hab. Lidia B. Brydak, kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy w NIZP-PZH.

Zobacz film: "Grypa kosztuje nas blisko 730 mln złotych"

1. Objawy grypy i koronawirusa są podobne

Do pracowników ochrony zdrowia wpłynął komunikat GIS dotyczący koronawirusa z Chin. Z powodu groźnego wirusa zmarło co najmniej 213 osób, a pierwsze przypadki chorych odnotowano w Rosji, a także w Europie (w Niemczech, we Francji, Włoszech i Finlandii). Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła stan zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym.

Tymczasem GIS w swoim komunikacie m.in. rekomenduje szczepienia przeciwko grypie. Jaki to ma związek z ochroną przed koronawirusem?

Zdaniem prof. dr hab. Lidii B. Brydak zapominamy, że zarówno w Polsce, jak i w pozostałych krajach półkuli północnej trwa sezon zachorowań na grypę. Przez to można się pomylić przy rozpoznaniu, z którym wirusem mamy do czynienia w przypadku zachorowania.

- W Chinach także teraz krąży wirus grypy, o którym my w ogóle zapomnieliśmy. Chodzi o to, żeby nie być w grupie podejrzanych i nie mylić infekcji koronawirusem z grypą – wyjaśnia ekspert. - Objawy zarażenia jednym i drugim wirusem są bardzo podobne. W obu przypadkach pojawiają się: wysoka temperatura, bóle głowy, czasem kichanie, z tą różnicą, że grypa objawia się natychmiastowym wzrostem temperatury. Natomiast w sytuacji osób, które mają zaburzenia odporności, przekazywanie wirusa może trwać dłużej – wyjaśnia profesor.

Powikłania po grypie mogą doprowadzić do śmierci
Powikłania po grypie mogą doprowadzić do śmierci (iStock)

Wirusolog przypomina, że szczepionka na grypę w Polsce jest łatwo dostępna, a jej koszt w zależności od apteki wynosi ok. 30 zł. Poza tym ekonomiczniej jest się zaszczepić, niż potem leczyć, ponieważ leki przeciwzapalne kupowane bez recepty jedynie zmniejszają nasilenie objawów, ale nie mają wpływu na wirusa grypy.

- Mamy dwa rodzaje szczepionek, są to szczepionki zawierające rozszczepione wiriony wirusa grypy (typu "split") oraz szczepionki podjednostkowe (typu "subunit"), zawierające jedynie powierzchniowe białka wirusa grypy - hemaglutyninę i neuraminidazę. Od sezonu 2019/2020 po raz pierwszy dostępna jest również żywa donosowa szczepionka przeciw grypie. Już pierwsze przeciwciała wytwarzają się w organizmie 7 dni po zaszczepieniu, a w miarę upływu czasu następuje ich wzrost – wyjaśnia prof. dr hab. Brydak.

Szczepionki przeciw grypie są łatwo dostępne
Szczepionki przeciw grypie są łatwo dostępne (iStock)

Zdaniem eksperta proces zaszczepienia populacji przeciwko grypie jest w Polsce na skandalicznie niskim poziomie.

- Tylko 4 proc. Polaków szczepi się przeciwko grypie. Nie chciałabym, żeby z moich podatków było opłacane leczenie powikłań pogrypowych (skoro mamy szczepionkę przeciwko grypie) i dla osób, które nie mają przeciwskazań do szczepień, miały być potem budowane np. hospicja - mówi z przejęciem ekspert.

Zauważa też, że Urzędy Marszałkowskie dostały określoną liczbę darmowej szczepionki dla osób starszych. Natomiast jeśli ktoś nie zdołał zaszczepić się za darmo, to w dalszym ciągu 50 proc. zniżki należy się osobom po 65. roku życia. Dlaczego więc szczepienie się jest tak mało popularne?

- To nie jest kwestia ceny szczepionki, tylko raczej kwestia mentalności Polaków i umiejętności przekonania pacjenta przez lekarza pierwszego kontaktu o skutkach powikłań, jakie niesie ze sobą grypa – wyjaśnia wirusolog.

2. Powikłania pogrypowe są równie niebezpieczne, co zarażenie koronawirusem

Zarażenie grypą może dotknąć wszystkich bez względu na wiek czy szerokość geograficzną. Może doprowadzić do zaostrzenia istniejących lub pojawienia się nowych chorób przewlekłych, a w szczególności ze strony układu oddechowego i układu krążenia.

Pacjenci po przebytej grypie często muszą liczyć się z powikłaniami nefrologicznymi, neurologicznymi, kardiologicznymi, laryngologicznymi oraz ze strony ośrodkowego układu nerwowego.

Objawy zarażenia koronawirusem i wirusem grypy są podobne
Objawy zarażenia koronawirusem i wirusem grypy są podobne (iStock)

Zdaniem eksperta, w naszym kraju wciąż jest nie tylko niska świadomość konsekwencji powikłań pogrypowych, negatywny stosunek do samych szczepień, ale też coś jeszcze, co Polaków zniechęca do szczepionek.

- Ludzie ubezpieczają samochody, ubezpieczają mieszkania, działki, a nie chcą szczepić się przeciwko grypie. Ruchy proepidemiczne (antyszczepionkowe) robią szaloną krzywdę społeczeństwu – dodaje w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Brydak.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.