Pierwszy okres przed 12 rokiem życia jest związany z przedwczesną menopauzą

Nowe badanie powiązało pierwszy okres przed 12 rokiem życia z wczesną lub przedwczesną menopauzą.

Nowe badanie przeprowadzone w Australii wykazało, że dziewczęta, które rozpoczynają miesiączkować w wieku 11 lat lub wcześniej są narażone na zwiększone ryzyko wczesnej, lub przedwczesnej menopauzy, oraz że ryzyko wzrasta, jeśli nie mają one dzieci.

Z badania wynika, że ryzyko przedwczesnej lub wczesnej menopauzy u kobiet, które dostają wcześnie okresu, zwiększa się odpowiednio pięciokrotnie i dwukrotnie, w porównaniu do kobiet, które miały swój pierwszy okres w wieku 12 lat lub później i miały dwoje, lub więcej dzieci.

"Jeśli ustalenia wynikające z naszego badania zostałyby uwzględnione w wytycznych klinicznych dotyczących doradztwa bezdzietnym kobietom po ukończeniu około 35 lat, które miały swój pierwszy okres w wieku 11 lat lub wcześniej, lekarze mogli zyskać cenny czas na przygotowanie tych kobiet na możliwość przedwczesnej lub wczesnej menopauzy" - powiedziała główna badaczka Gita Mishra z Queensland w Australii.

Kobiety które dostały pierwszej miesiączki przed 12 rokiem życia są bardziej narażone na wcześniejszą menopauze
Kobiety które dostały pierwszej miesiączki przed 12 rokiem życia są bardziej narażone na wcześniejszą menopauze

"To stwarza okazję dla lekarzy, aby uwzględniali historię reprodukcyjną kobiet wraz z innymi czynnikami stylu życia, takimi jak palenie tytoniu, oceniając ryzyko wczesnej menopauzy i pozwoli im to przekazać dokładniejsze informacje na temat zdrowia kobietom zarówno we wczesnym okresie życia, jak i kobietom w grupie najwyższego ryzyka.

Ponadto, mogą oni rozpoznać wczesne stadia, aby wprowadzić strategie wczesnego zapobiegania oraz wykrywania przewlekłych stanów, które są związane z wcześniejszą menopauzą, takich jak choroba serca" – dodaje Mishra.

5 najpowszechniejszych mitów na temat menopauzy
5 najpowszechniejszych mitów na temat menopauzy [6 zdjęć]

Wiele kobiet przeraża myśl o menopauzie. Prawdą jest, że okres ten niesie ze sobą wiele wyzwań, jednak...

zobacz galerię

W badaniu analizowano 51 450 kobiet po menopauzie w Wielkiej Brytanii, Skandynawii, Australii i Japonii. Naukowcy zebrali informacje dotyczące, wieku dostania pierwszej miesiączki, co kobiety określały samodzielnie, a także to ile każda z nich miała dzieci.

Wyniki sugerują, że kobiety, które rozpoczęły miesiączkować w wieku 11 lat lub wcześniej miały o 80 proc. wyższe ryzyko wystąpienia naturalnej menopauzy przed 40 rokiem życia i 30 proc. wyższe ryzyko wystąpienia menopauzy w wieku 40-44 lat, w porównaniu z kobietami, u których pierwszy okres wystąpił pomiędzy 12, a 13 rokiem życia.

ZOBACZ TAKŻE:

Kobiety, które nigdy nie były w ciąży lub które nigdy nie miały dzieci miały dwukrotnie wyższe ryzyko przedwczesnej menopauzy i o 30 proc. zwiększone ryzyko wczesnej menopauzy.

Mishra powiedziała natomiast, że wiek pierwszej miesiączki kobiety i wiek, gdy wchodzi ona w okres menopauzy, są to dwa markery zdrowia reprodukcyjnego. Naukowcy nie wiedzą dokładnie, jaki związek występuje pomiędzy nimi, ale może on mieć duże znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia kobiet, a lepsze zrozumienie możliwego związku między nimi może zapewnić kobietom możliwość monitorowania i jak najszybszej interwencji, aby przygotować kobiety na możliwość takich sytuacji, jak niewydolność jajników lub wcześniejszy początek menopauzy.

Naukowcy mają nadzieję, że ich odkrycie pomoże w kształtowaniu klinicznych wytycznych, dotyczących zdrowia reprodukcyjnego.

Badanie zostało opublikowane w "Human Reproduction".

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy