Pierwszy okres przed 12 rokiem życia jest związany z przedwczesną menopauzą
Nowe badanie powiązało pierwszy okres przed 12 rokiem życia z wczesną lub przedwczesną menopauzą.
Nowe badanie przeprowadzone w Australii wykazało, że dziewczęta, które rozpoczynają miesiączkować w wieku 11 lat lub wcześniej są narażone na zwiększone ryzyko wczesnej, lub przedwczesnej menopauzy, oraz że ryzyko wzrasta, jeśli nie mają one dzieci.
Z badania wynika, że ryzyko przedwczesnej lub wczesnej menopauzy u kobiet, które dostają wcześnie okresu, zwiększa się odpowiednio pięciokrotnie i dwukrotnie, w porównaniu do kobiet, które miały swój pierwszy okres w wieku 12 lat lub później i miały dwoje, lub więcej dzieci.
"Jeśli ustalenia wynikające z naszego badania zostałyby uwzględnione w wytycznych klinicznych dotyczących doradztwa bezdzietnym kobietom po ukończeniu około 35 lat, które miały swój pierwszy okres w wieku 11 lat lub wcześniej, lekarze mogli zyskać cenny czas na przygotowanie tych kobiet na możliwość przedwczesnej lub wczesnej menopauzy" - powiedziała główna badaczka Gita Mishra z Queensland w Australii.
"To stwarza okazję dla lekarzy, aby uwzględniali historię reprodukcyjną kobiet wraz z innymi czynnikami stylu życia, takimi jak palenie tytoniu, oceniając ryzyko wczesnej menopauzy i pozwoli im to przekazać dokładniejsze informacje na temat zdrowia kobietom zarówno we wczesnym okresie życia, jak i kobietom w grupie najwyższego ryzyka.
Ponadto, mogą oni rozpoznać wczesne stadia, aby wprowadzić strategie wczesnego zapobiegania oraz wykrywania przewlekłych stanów, które są związane z wcześniejszą menopauzą, takich jak choroba serca" – dodaje Mishra.
W badaniu analizowano 51 450 kobiet po menopauzie w Wielkiej Brytanii, Skandynawii, Australii i Japonii. Naukowcy zebrali informacje dotyczące, wieku dostania pierwszej miesiączki, co kobiety określały samodzielnie, a także to ile każda z nich miała dzieci.
Wyniki sugerują, że kobiety, które rozpoczęły miesiączkować w wieku 11 lat lub wcześniej miały o 80 proc. wyższe ryzyko wystąpienia naturalnej menopauzy przed 40 rokiem życia i 30 proc. wyższe ryzyko wystąpienia menopauzy w wieku 40-44 lat, w porównaniu z kobietami, u których pierwszy okres wystąpił pomiędzy 12, a 13 rokiem życia.
ZOBACZ TAKŻE:
Kobiety, które nigdy nie były w ciąży lub które nigdy nie miały dzieci miały dwukrotnie wyższe ryzyko przedwczesnej menopauzy i o 30 proc. zwiększone ryzyko wczesnej menopauzy.
Mishra powiedziała natomiast, że wiek pierwszej miesiączki kobiety i wiek, gdy wchodzi ona w okres menopauzy, są to dwa markery zdrowia reprodukcyjnego. Naukowcy nie wiedzą dokładnie, jaki związek występuje pomiędzy nimi, ale może on mieć duże znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia kobiet, a lepsze zrozumienie możliwego związku między nimi może zapewnić kobietom możliwość monitorowania i jak najszybszej interwencji, aby przygotować kobiety na możliwość takich sytuacji, jak niewydolność jajników lub wcześniejszy początek menopauzy.
Naukowcy mają nadzieję, że ich odkrycie pomoże w kształtowaniu klinicznych wytycznych, dotyczących zdrowia reprodukcyjnego.
Badanie zostało opublikowane w "Human Reproduction".
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.