Preparaty na menopauzę
Menopauza to w języku medycznym ostatnia miesiączka w życiu. Potocznie to okres klimakterium, czyli przekwitania. Wówczas czynność jajników powoli wygasa, wiążą się z tym zmiany w poziomach hormonów we krwi, szczególnie spadek stężenia estrogenów. Pewna część kobiet przechodzi okres przekwitania łagodnie, bowiem objawy przemian hormonalnych nie dają się im silnie we znaki. Dla większości pań jest to jednak trudny okres, w którym ich ciała i psychika, ulegają istotnym przemianom.
1. Metody leczenia menopauzy
Do niedawna medycyna nie dysponowała praktycznie żadnymi metodami pozwalającymi złagodzić objawy klimakterium i cierpiącym pozostawała jedynie zmiana stylu życia, diety czy codziennych przyzwyczajeń, jak np. redukcja spożycia kofeiny czy zakładanie warstwowo lekkich ubrań z naturalnych materiałów, pozwalające zmniejszyć uporczywość uderzeń gorąca. Metody te oczywiście nadal są aktualne i zalecane, ale na szczęście współcześnie możemy korzystać ze zdobyczy farmakologii, jakimi są hormonalna terapia zastępcza i fitoestrogeny – substancje pochodzenia roślinnego, wykazujące działanie podobne do produkowanego w organizmie estrogenu.
To musisz wiedzieć
2. Hormonalna terapia zastępcza
Wprowadzenie na rynek hormonalnej terapii zastępczej, w postaci tabletek i plastrów, zrewolucjonizowało życie wielu kobiet po pięćdziesiątce. Substytucja estrogenów pozwala bowiem zlikwidować większość objawów klimakterium, takich jak:
- uderzenia gorąca i nadmierne pocenie się,
- suchość pochwy i obniżone libido,
- huśtawka nastrojów, depresja,
- cienkie, suche włosy, pojawienie się owłosienia typu męskiego, pogorszenie wyglądu skóry,
- zaburzenia snu i koncentracji,
- osteoporoza (pojawiająca się zwykle dopiero po kilku latach od wygaśnięcia czynności jajników).
Większość ekspertów zaleca wczesne i ostrożne wprowadzanie substytucji estrogenowej. Rekomenduje się rozpoczęcie HTZ już w okresie, kiedy miesiączki stają się nieregularne, czyli zanim dojdzie do nieodwracalnych zmian w organizmie, które mogą zostać pogłębione przez przyjmowane hormony.
Niezależnie od momentu rozpoczęcia HTZ, nie jest to terapia hormonalna obojętna dla organizmu – istnieje wiele możliwych działań niepożądanych substytucji hormonalnej, a u niektórych kobiet jest ona nawet bezwzględnie przeciwwskazana ze względu na istniejące wcześniej problemy zdrowotne. Do takich przeciwwskazań należą m.in.: skłonność do zakrzepicy naczyń, rak piersi, rak trzonu macicy czy niewydolność wątroby. Kobiety cierpiące na te choroby zdecydowanie nie mogą stosować HTZ.
3. Ziołowe suplementy diety
Alternatywą dla hormonalnej terapii zastępczej mogą być fitoestrogeny, wykazujące działanie podobne do „prawdziwych” hormonów, tylko nieporównanie słabsze. Ich działanie w zwalczaniu objawów klimakterium nie jest w pełni udowodnione, nie należą one bowiem do kategorii leków i jako takie nie muszą być poddawane rygorystycznym badaniom. Jednak wiele kobiet, które z różnych powodów nie chcą lub nie mogą stosować hormonalnej terapii zastępczej, chwali sobie tę naturalną formę terapii zaburzeń okresu przekwitania.
Do fitoestrogenów należą związki: izoflawony, kumestany i lignany. Bogatym ich źródłem są takie rośliny, jak: soja, pluskwica groniasta (łac. Cimicifuga racemosa), koniczyna, słonecznik, siemię lniane czy kiełki fasoli. W aptekach dostępne są bez recepty różne preparaty zawierające fitoestrogeny, tzw. suplementy diety, stworzone na bazie wyciągów z wymienionych wyżej roślin. Niektóre suplementy mają też w swoim składzie inne rośliny, mające znaczenie w walce z uciążliwymi objawami menopauzy, np. uspokajającą melisę czy przeciwpotną szałwię.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.