Trwa ładowanie...

Menopauza a spadek libido u kobiet

Avatar placeholder
20.12.2019 20:28
Menopauza a spadek libido u kobiet
Menopauza a spadek libido u kobiet

Nowe badanie odkryło, że kobiety mogą częściej nie mieć ochoty na seks już półtora roku przed ich ostatnim okresem.

Ten spadek zazwyczaj rozpoczyna się ok. 20 miesięcy przed ostatnim okresem kobiety i trwa przez kilka lat po zakończeniu miesiączki.

Naukowcy przeanalizowali dane zebrane od prawie 1400 kobiet w średnim wieku z USA, a dodatkowo odkrył, że spadki funkcji seksualnych związane z klimakterium, mogą się różnić w zależności od rasy i pochodzenia etnicznego.

Uszczuplenie życia seksualnego jest poważnym problemem, twierdzą naukowcy, którzy zauważyli, że trzy czwarte uczestników badania powiedziało, że seks był dla nich umiarkowanie do niezwykle ważny.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"
Kobiety tracą ochotę na seks już 20 miesięcy przed ostatnią miesiączką
Kobiety tracą ochotę na seks już 20 miesięcy przed ostatnią miesiączką (Shutterstock)

"Badanie to wskazuje na potrzebę zapewnienia opieki zdrowotnej, zapewniającej otwarte rozmowy z pacjentami na temat ich problemów seksualnych, ponieważ istnieje wiele możliwości dla kobiet, aby pomóc utrzymać lub poprawić życie seksualne przed i w trakcie menopauzy" - powiedziała dr JoAnn Pinkerton, dyrektor wykonawczy Północnoamerykańskiego Towarzystwa Menopauzy.

Kobiety w badaniu podlegały naturalnej menopauzie lub miały histeroktomię - usunięcie macicy. Badania wykazały, że nie zaobserwowano spadku funkcji seksualnych u kobiet aż do 20 miesięcy przed ich ostatnim okresem.

Od tego momentu, w ciągu pierwszego roku po ostatnim okresie, ogólne wyniki czynności seksualnych spadały o 0,35 proc. rocznie. Aktywność seksualna nadal spadała przez kolejny rok, ale już w wolniejszym tempie.

5 najpowszechniejszych mitów na temat menopauzy
5 najpowszechniejszych mitów na temat menopauzy [6 zdjęć]

Wiele kobiet przeraża myśl o menopauzie. Prawdą jest, że okres ten niesie ze sobą wiele wyzwań, jednak

zobacz galerię

W porównaniu do białych kobiet afroamerykanki miały mniejszy spadek funkcji seksualnych. Naukowcy odkryli również, że spadek był dwukrotnie wyższy u kobiet o japońskich korzeniach niż u białych kobiet.

Również kobiety, które miały histerotomie przed menopauzą nie doświadczyły spadku funkcji seksualnych przed operacją tylko dopiero po zabiegu.

Ogólnie rzecz biorąc, spadek libido u kobiet obserwowano przez okres pięciu lat po ostatniej miesiączce.

Naukowcy twierdzą, że chociaż menopauzie często towarzyszą problemy, takie jak suchość, depresja i lęki, kwestie te nie wyjaśniają wpływu, jaki menopauza lub operacja ma na funkcje seksualne.

ZOBACZ TAKŻE:

Badania prowadzone były przez Nancy Avis, profesora nauk społecznych i polityki zdrowotnej w Szkole Medycznej Wake Forest w Winston-Salem, w stanie Północna Karolina.

"Istnieją leki, które mogą pomóc niektórym kobietom regulować kwestie związane z menopauzą" - powiedziała Pinkerton.

"Na przykład niskie dawki dopochwowych estrogenów, które mają minimalne ryzyko dla większości kobiet, są skuteczną i bezpieczną metodą leczenia bolesnego współżycia, tak jak terapia nieestrogenowa, o nazwie ospemifen" - dodała.

Wyniki badań zostały opublikowane 2 listopada w czasopiśmie "Menopause".

Kobiety wchodzą w okres menopauzy ok.45-50 roku życia. Jej rozpoczęcie wyznacza ostatnia miesiączka, po której okres nie pojawił się przez kolejny rok. Okres okołomenopauzalny, tzw. klimakterium, może trwać ok.10 lat. W tym okresie jajniki stopniowo wydzielają mniej estrogenów.

Z okresem menopauzy wiąże się wiele dokuczliwych dolegliwości jak uderzenia gorąca, czy zimne poty. Jednak większość kobiet nie potrafi jednoznacznie stwierdzić czy znajduje się już w okresie klimakterium, a z różnych terapii hormonalnych, które pomogłyby kobietom przejść łagodnie przez ten okres, korzysta jedynie ok. 17 proc. Polek.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Zakażenia dolnych dróg moczowych podczas menopauzy
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze