Trwa ładowanie...

Pierwszy przypadek zakażenia wariantem Lambda w Polsce laboratorium NIZP-PZH wykryło jeszcze w połowie czerwca

Avatar placeholder
12.07.2021 09:18
Pierwszy przypadek zakażenia wariantem Lambda w Polsce? Laboratorium NIZP-PZH wykryło go jeszcze w połowie czerwca
Pierwszy przypadek zakażenia wariantem Lambda w Polsce? Laboratorium NIZP-PZH wykryło go jeszcze w połowie czerwca (Getty Images)

Pierwszy przypadek zakażenia wariantem Lambda w Polsce został wykryty jeszcze 11 czerwca. Sekwencję próbki dokonało laboratorium Państwowego Zakład Higieny.

spis treści

1. 3 przypadki zakażenia wariantem Lambda w Polsce

Kilka dni temu news o wykryciu pierwszego zakażenia wariantem Lambda w Australii wzbudził wielkie zainteresowanie polskich mediów. Tymczasem okazuje się, że ten wariant koronawirusa jest w Polsce co najmniej od miesiąca. Choć dotychczas Ministerstwo Zdrowia nie potwierdziło tego oficjalnie.

3 przypadki zakażenia wariantem Lambda w Polsce
3 przypadki zakażenia wariantem Lambda w Polsce (GISAID)
Zobacz film: "Jakie są objawy Delty? Prof. Parczewski wymienia"

Jak wynika z wpisu do bazy GISAID, gdzie trafiają dane z sekwencjonowania genomu koronawirusa SARS-CoV-2 z całego świata, pierwszy przypadek zakażenia wariantem Lambda w Polsce został zgłoszony 11 czerwca 2021 roku. Sekwencję genetyczną dokonało laboratorium należące do Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.

Łącznie na terytorium Polski wykryto trzy przypadki zakażenia wariantem Lambda, w tym jeden w ostatnim miesiącu. Drugi przypadek wykrył Biobank Uniwersytetu Łódzkiego, a trzeci Pracownia Wirusów Oddechowych Centrum Kliniczno-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Oprócz tego wariant Lambda odnotowano w kilkunastu europejskich państwach, w tym w Czechach, Niemczech, Danii, Holandii oraz Szwajcarii.

2. Wariant Lambda nie jest bardziej niebezpieczny?

Dr hab. med. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, jednak uspokaja. - To, że Lambda został zsekwencjonowany w jednym z polskich laboratoriów, nie jest jednoznaczne z tym, że wariant już rozprzestrzenia się w kraju - podkreśla dr Rzymski.

Ekspert również wyjaśnia, że nawet jeśli wariant Lambda rozprzestrzeni się w Polsce, nie powinno to mieć istotnego wpływu na sytuację epidemiologiczną.

- Moim zdaniem wariant Lambda nie jest w stanie zagrozić skuteczności obecnie stosowanych w Polsce szczepionek. Wstępne badania eksperymentalne wskazują, że nie powinien on stanowić zagrożenia dla skuteczności preparatów mRNA. Cała teza o możliwej ucieczce wariantu Lambda spod odpowiedzi immunologicznej powstała na podstawie wstępnych obserwacji poczynionych dla chińskiej szczepionki Sinovac - mówi ekspert.

- Po pierwsze, ta szczepionka nie jest stosowana w Polsce. Po drugie, zawiera całego, inaktywowanego wirusa i jest opracowana na pierwotnym wariancie SARS-CoV-2. Oprócz tego nie wiemy, czy w ogóle pobudza ona odpowiedź komórkową, która jest najważniejszym, swoistym elementem obrony przed infekcją wirusową. Szczepionki mRNA i wektorowe ją pobudzają - wyjaśnia dr Piotr Rzymski.

Zobacz także: Wariant Delta. Czy szczepionka Moderny jest skuteczna w przypadku wariantu indyjskiego?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze