Przejdź na WP

Plan treningowy w bieganiu - podstawowe informacje, wykonanie

Plan treningowy to najważniejszy element każdej formy aktywności fizycznej. Dotyczy to również osób, które chcą zacząć biegać. Plan treningowy odgrywa w bieganiu bardzo ważną rolę, szczególnie gdy dopiero zaczynamy biegać. Osoby początkujące powinny poszukać wsparcia trenera, który pomoże ułożyć odpowiedni do naszych umiejętności i możliwości plan treningowy biegania. Dobrze zaplanowany plan treningowy w bieganiu pozwoli stopniowo przyzwyczaić się do wysiłku i ciągłego biegu przez kilkadziesiąt minut.

Zobacz film: "Jak ubrać się na jogging jesienią i zimą?"

spis treści

1. Plan treningowy w bieganiu - podstawowe informacje

Zanim przejdziemy do realizacji planu treningowego w bieganiu, podobnie jak w przypadku każdej formy aktywności fizycznej należy udać się do lekarza. Bieganie niestety nie jest dla każdego. Nawet realizacja odpowiednio dobranego planu treningowego może być groźna dla zdrowia i życia osób, które mają problemy z sercem i złe wyniki podstawowych badań kontrolnych.

Gdy już wiemy, że możemy zacząć bezpiecznie biegać, możemy przygotować plan treningowy. Warto zainwestować w dobre buty do biegania i to tak naprawdę na początek wystarczy.

Każdy plan treningowy należy zacząć od marszu. W ten sposób rozgrzejemy ciało i przygotujemy je do biegania. Plan treningowy nie zakłada szybkiego biegania. Tempo biegu powinno być wolne, tak aby nie doprowadzać do silnej zadyszki. Plan treningowy powinien być tak rozpisany, aby bieganie sprawiało radość i było przyjemne. Jeśli plan treningowy nie będzie dostosowany do naszych możliwości wówczas nasz zapał szybko spadnie i stracimy motywację do biegania.

10 powodów, aby biegać
10 powodów, aby biegać [10 zdjęć]

Jeśli zależy ci na zrzuceniu zbędnych kilogramów, włóż wygodne buty i idź pobiegać. 30 minut biegania...

zobacz galerię

2. Plan treningowy w bieganiu - wykonanie

Realizacja planu treningowego w bieganiu wymaga od nas odpowiedniej organizacji czasu. Plan treningowy biegacza wymaga od niego poświęcenia godziny swojego czasu przynajmniej 4 razy w tygodniu na trening biegania. W obecnych czasach najlepiej dwa dni biegać w weekend, ponieważ zazwyczaj są to dni wolne od pracy i łatwo znaleźć czas na realizację planu treningowego biegania.

Na początku planu treningowego biegania musimy być w stanie biec bez zatrzymania przez określony czas. Na szczęście plan treningowy biegania dla osób początkujących zakłada na początku bardzo krótkie odcinki. Dla przykładu osoba rozpoczynające treningi od początku musi być w stanie przebiec np. minutę bez zatrzymania.

Jeśli jednak ze względu na nasze zdrowie lub dużą nadwagę nie jesteśmy w stanie tego wykonać, najlepiej poświęcić 2 lub 3 tygodnie na szybkie marsze, lub półbiegi, które pozwolą nam wzmocnić naszą wytrzymałość. Nie należy się spieszyć, najważniejsze, żeby być w stanie truchtać przez przynajmniej jedną minutę. Plan treningowy zakłada, że w dni, kiedy wykonujemy trening biegniemy w sumie 30 minut bez przerw.

Musisz to wiedzieć

W realizacji planu treningowego biegania bardzo ważne jest, aby się go trzymać. Nie należy biegać zbyt szybko, doprowadzać do zadyszki, bo w ten sposób szybko wyeksploatujemy nasz organizm, a na dodatek stracimy motywację. W planie treningowym biegania bardzo ważna jest koncentracja i trzymanie się założeń na dany dzień. Nawet jeśli czujemy się na siłach, nie powinniśmy pomijać kolejnych dni, czy tygodni. Jest to bowiem czas, w którym dzięki realizacji planu krok po kroku budujemy nasza wytrzymałość i zwiększamy wydolność naszego organizmu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy