Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Plastry rozgrzewające - kto i kiedy może je stosować?

Avatar placeholder
07.04.2023 10:41
Plastry rozgrzewające - kto i kiedy może je stosować?
Plastry rozgrzewające - kto i kiedy może je stosować?

Dolegliwości bólowe mają różne pochodzenie. Niejednokrotnie uniemożliwiają one normalne funkcjonowanie oraz przyczyniają się do pogorszenia ogólnego samopoczucia. Na szczęście współczesna medycyna obejmuje nie tylko leczenie farmakologiczne związane z obciążeniem układu pokarmowego, ale także inne formy zwalczające ból. Wśród nich wyróżnić można plastry rozgrzewające, które uwalniają leczniczą substancję nawet do kilku lub kilkunastu godzin po zaaplikowaniu.

spis treści

1. Zastosowanie plastrów rozgrzewających

Plastry rozgrzewające przydatne są w momencie wystąpienia różnego rodzaju bólów. Należą do nich między innymi bóle:

Zobacz film: "Wszystko o kinesiotapingu [Specjalista radzi]"

Przynoszą także ulgę osobom, które odczuwają ból na skutek urazu lub są po leczeniu operacyjnym. W zależności od dystrybutora plastry mogą zawierać składniki takie jak: salicylan glikolu, sproszkowane żelazo, węgiel drzewny, kapsaicyna, sól lub wermikulit. Niektóre z nich pod wpływem ciepła zwiększają swoją objętość, inne mają podłoże hydrożelowe. Istotne jest to, iż plastry uwalniają rozgrzewającą substancję bezpośrednio w momencie naklejenia, dlatego błyskawicznie przynoszą ukojenie oraz redukują ból, a ich działanie utrzymuje się od 12 do 24 godzin, co jest dodatkowym atutem.

2. Jak stosować plastry rozgrzewające?

Po rozpoczęciu opakowania należy wyjąć plaster, odkleić taśmę zabezpieczającą oraz umieścić plaster w miejscu, w którym występuje ból. Plaster rozgrzewający należy nakleić na suchej i oczyszczonej skórze, ponieważ woda lub tłusta substancja mogłaby doprowadzić do przesunięcia okładu. Po naklejeniu, pacjent powinien odczuć przyjemne ciepło, które oscyluje w granicy 50-55 stopni Celsjusza.

Plastry przeznaczone są dla osób dorosłych, które samodzielnie są w stanie kontrolować reakcję organizmu. Należy pamiętać, iż plastry rozgrzewające są jednorazowego użytku. W żadnym wypadku nie należy ich powtórnie podgrzewać. Niewskazane jest ponadto narażanie skóry z plastrem na działanie promieni społecznych oraz korzystanie z uszkodzonego plastra. Niewykorzystane plastry powinny znajdować się w suchym i bezpiecznym miejscu, z dala od najmłodszych. Nie ma potrzeby, aby trzymać je w zamrażarce.

3. Skutki uboczne oraz przeciwwskazania do stosowania plastrów rozgrzewających

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek skutków ubocznych, takich jak swędzenie, pieczenie, podrażnienie lub obrzęk, należy niezwłocznie odkleić plaster. To samo tyczy się uszkodzenia plastra i wydostania substancji na zewnątrz. Przeciwwskazaniem jest również uczulenie na jeden ze składników oraz jakakolwiek zmiana skórna.

Ciężarne oraz kobiety karmiące przed zastosowaniem plastra rozgrzewającego powinny skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć ewentualne skutki uboczne. Osoby, które w czasie kuracji zamierzają poddać się badaniu rezonansem magnetycznym powinny zdjąć plaster w celu uniknięcia poparzenia.

Plastry rozgrzewające są dostępne w aptekach oraz sklepach internetowych. Można je kupić w wersji pojedynczej lub w opakowaniu. Przed zastosowaniem warto zapoznać się z ulotką, która szczegółowo poinformuje pacjenta o zasadach bezpiecznego użytkowania.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze