Po 12 latach choroby kobieta dowiedziała się, że uzyskała błędną diagnozę

Kobieta po 12 latach chorowania dowiedziała się, że uzyskała błędną diagnozę depresji. W rzeczywistości przez cały ten czas cierpiała na boreliozę.

Niepokojące objawy

28-letnia Brytyjka, Vanessa Boyd, w wieku 16 lat zaczęła odczuwać nietypowe objawy, z którymi zgłaszała się do ponad trzydziestu różnych specjalistów. Przez kolejne lata dokuczały jej dolegliwości takie jak: zawroty głowy, drgawki, kołatanie serca, drętwienie kończyn, zmęczenie, bezsenność, niewyraźne widzenie oraz krwawienie z ucha. Lekarze zdiagnozowali depresję oraz nerwicę lękową i zalecili leczenie antydepresantami wraz z terapią poznawczo-behawioralną.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Pierwsza pomoc – wyjęcie kleszcza

Podczas letnich wędrówek do lasu i na łąkę warto zadbać o odpowiednią ochronę przed owadami. Kleszcze to niebezpieczne insekty, które występują na granicy...

Dopiero w lipcu 2015 roku, kiedy przeczytała o symptomach boreliozy w internecie i zgłosiła się na prywatne badania, udało się ustalić, że tak naprawdę cierpi na chorobę przenoszoną przez kleszcze.

Kolejne testy potwierdziły, że kobieta ma zaawansowane stadium boreliozy, a bakterie zdążyły rozprzestrzenić się po całym ciele. Mimo podjętego leczenia, stan pacjentki nie poprawiał się. Po usłyszeniu, że jej przypadku nie da się wyleczyć, Brytyjka zwróciła się o pomoc do amerykańskich lekarzy. Tam zapłaciła równowartość ponad 350 tys. złotych za 9-miesięczną kurację, która trwa i z którą pacjentka wiąże duże nadzieje.

Im wcześniej, tym lepiej

Specjaliści podkreślają, że w przypadku boreliozy istotne jest jak najwcześniejsze rozpoznanie choroby. Przy szybkim zdiagnozowaniu schorzenie można całkowicie wyleczyć kuracją antybiotykową. Nierozpoznana borelioza może prowadzić do poważnych długofalowych komplikacji, a w ich konsekwencji do śmierci.

Istota rozwoju choroby wciąż nie jest znana, dlatego wśród lekarzy nie ma jednomyślności co do prawidłowego leczenia w późniejszym stadium, kiedy zakażenie rozprzestrzeni się po ciele.

Borelioza, zwana też chorobą Lyme, to bakteryjne zakażenie przekazywane ludziom przez zarażone kleszcze i inne małe pajęczaki spotykane na terenach zalesionych i trawiastych. Występują one często na wrzosowiskach i w ogrodach miejskich. Preferują wilgotne środowisko, takie jak wysokie trawy lub sterty liści. Owady te żywią się krwią ptaków i ssaków, w tym człowieka.

W większości przypadków u osób zarażonych boreliozą pojawia się charakterystyczne zaczerwienienie wokół miejsca ugryzienia kleszcza, zwykle po 3-30 dniach po ukąszeniu.

Często spotykane symptomy to także zmęczenie, bóle mięśni, stawów, głowy, gorączka, dreszcze i zesztywnienie karku. Dolegliwości te łatwo pomylić z grypą.

Po kilku tygodniach lub latach nieleczenia mogą pojawić się poważniejsze objawy, m.in. obrzęki stawów, problemy z układem nerwowym, w tym drętwienie i ból kończyn, paraliż twarzy i problemy z pamięcią oraz koncentracją.

Borelioza może także prowadzić do zapalenia mięśnia sercowego i niewydolności serca. Często dochodzi także do zapalenia opon mózgowych.

Komentarze (3)
~joannajoanna65
~joannajoanna65 ponad rok temu

szkoda, że poziom świadomości lekarzy w dobie internetu jest coraz niższy. Mnie leczono intensywnie przez lat 20 na serce. Poszłam do fryzjera umyć głowę , bo nie miałam siły sama i na fotelu do mycia zaczęłam się dusić. Głowy nie umyłam, za 45 zł zrobiłam sobie usg tarczycy i lekarz łapał się za głowę , jak sobie takiego potwora wyhodowałam. Od operacji minęło 20 lat a ja do dziś mam poważne problemy "potarczycowe" ale w wikipedii nie było, że tarczyca może być chora mimo prawidłowych T1 TSH i pozostałych więc wybitni lekarze nie mogli wpaść na to . Chcesz nie mieć problemów z leczeniem skończ medycynę .

Odpowiedz
~kasia
~kasia ponad rok temu

Dlatego najlepiej zdrowo się odżywiać, to oczywiście wiąże się ze zmianą nawyków żywieniowych. Dawniej zawsze miałam z tym problem.Nie mogłam znaleźć odpowiedniej diety a od lat zmagałam się z moimi kg!. Brak mi było motywacji. Aż wreszcie znajoma poleciła coś rewelacyjnego!(idealnafigura.com/gberes). Nawet nie wiem kiedy zgubiłam te kg, wiem tylko ze nie glodowalam i jadłam ulubione moje potrawy a chudłam. Waga nie wróciła:)

Odpowiedz

Pomocni lekarze

Artykuły Choroby i dolegliwości
Choroby i dolegliwości

Probiotyki

niemetabolizowanej laktozy objawia się w postaci dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Szczepy bakterii w probiotykach wytwarzają enzym (β-galaktozydaza

Choroby i dolegliwości

6 zaskakujących rzeczy, które są zaraźliwe

6 zaskakujących rzeczy, które są zaraźliwe

Emocje są zaraźliwe To zaskakujące, ale nie tylko zarazki stanowią dla nas czynnik zaraźliwy. Organizm człowieka jest równie podatny na emocje, w tym nastrój i zachowanie osób trzecich. Badania kliniczne potwierdzają, że bardzo często nie kontrolujemy...

Choroby i dolegliwości

Sprawdzone sposoby na uniknięcie chrapania

Sprawdzone sposoby na uniknięcie chrapania

Jak pozbyć się chrapania? Chrapanie to jeden z najbardziej uciążliwych nawyków. Chociaż osobie chrapiącej może wcale nie przeszkadzać (mimo to może powodować groźny bezdech senny), to bywa nieznośne dla otoczenia. Stopery w uszach czy poduszka na głowie...

Choroby i dolegliwości

Co twoje stopy mówią o zdrowiu?

Co twoje stopy mówią o zdrowiu?

Dziwne zmiany na stopach Pierwsze symtomy choroby wcale nie muszą być związane z bólem czy osłabieniem organizmu, bo wiele groźnych schorzeń (...) paznokcia. Może to być poważny objaw raka płuc lub chorób serca. Inną przyczyną są choroby...

Choroby i dolegliwości

Kancerogenna żywność

Kancerogenna żywność

Rakotwórcze produkty Zdrowe odżywianie zmniejsza ryzyko rozwoju groźnych nowotworów. Odpowiednio skomponowana dieta chroni również przed chorobami (...) choroby. Dowiedz się czego powinieneś unikać. Żywność light Żywność...

Choroby i dolegliwości

Biurowe choroby zawodowe

Biurowe choroby zawodowe

Pracujesz w biurze? Być może cierpisz na te choroby Myśląc o ciężkiej pracy, zwykle na myśl przychodzi nam praca fizyczna. W końcu rzeczywiście (...) dolegliwości chorego budynku to różne dolegliwości...