Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Podologia dla zdrowia twoich stóp

Avatar placeholder
25.06.2014 11:06
Podologia dla zdrowia twoich stóp
Podologia dla zdrowia twoich stóp

Odpowiednia, regularna pielęgnacja stóp to klucz do uzyskania ich nieskazitelnego wyglądu. Warto również mieć na uwadze ich zdrowie, bo w końcu to stopy niosą nas przez całe życie. Z tego względu zaleca się odwiedzanie od czasu do czasu gabinetu podologicznego, w którym znajdują się specjaliści od wyglądu i kondycji stóp.

spis treści

1. Czym jest podologia?

Dziedziną medycyny skoncentrowaną na leczeniu chorób stóp jest podologia. Do specjalisty z tego zakresu mogą się zgłaszać osoby z odciskami, wrastającymi paznokciami, problemem grzybicy stóp czy halluksów. Ponadto, wywiad przeprowadzany przez podologa umożliwia ocenę dotychczasowej pielęgnacji stóp i redukcję ewentualnych błędów w jej obrębie.

Na pierwszej wizycie podolog dokładnie ogląda skórę stóp oraz płytkę paznokci. Ewentualne drobne zmiany skórne, takie jak odciski czy modzele, mogą zostać zredukowane podczas pierwszego spotkania, które zazwyczaj trwa od 30 do 60 minut. Redukcja poważniejszych schorzeń stóp może zająć więcej czasu.

Choroby stóp (prezentacja edukacyjna)
Choroby stóp (prezentacja edukacyjna) [10 zdjęć]

Jak uniknąć kłopotów zdrowotnych z powodu zaniedbanych stóp? Zimą często zaniedbujemy pielęgnację

zobacz galerię
Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Dowiedz się, z jakimi problemami dotyczącymi stóp możesz się udać do podologa

  • Odciski – odciskiem nazywamy zrogowaciałą zmianę w obrębie skóry stóp o niewielkich rozmiarach. Powstają one na skutek silnego ucisku danego obszaru stopy związanego z noszeniem nieodpowiedniego obuwia. Dolegliwości bólowe z nimi związane mogą być na tyle silne, aby ograniczyć swobodę chodzenia.
  • Brodawki – łuszczące się zmiany skórne o żółtawym lub zielonkawym zabarwieniu. Czynnikiem prowokującym ich wystąpienie jest wirus HPV. To bardzo ważne, aby w momencie pojawienia się na skórze brodawki jak najszybciej skontaktować się z dermatologiem lub podologiem, gdyż bez podjęcia próby leczenia mogą one bardzo szybko rozprzestrzenić się na zdrowe partie skóry.
  • Grzybica stóp – objawy takie jak silny świąd i zaczerwienienie skóry stóp mogą świadczyć o rozwijającej się w jej obrębie infekcji grzybiczej.
  • Suche i pękające pięty – skóra w okolicy pięt jest zdecydowanie grubsza aniżeli skóra w obrębie innych obszarów ciała. Co więcej, jest ona bardziej skłonna do rogowacenia i wysuszenia, a to z kolei zmniejsza jej elastyczność i zwiększa predyspozycję do pękania.
  • Nadpotliwość stóp – stopy to jeden z obszarów ciała, w obrębie którego często może występować problem nadmiernej potliwości. W leczeniu tego przypadku bardzo istotna jest higiena i pielęgnacja stóp w domu oraz regularne wizyty u podologa.
  • Wrastające paznokcie – niekiedy paznokcie rosną pod nieodpowiednim kątem i wbijają się w tkankę miękką, powodując stan zapalny oraz tkliwość danego obszaru stopy. Podolog w celu redukcji tego problemu zakłada na paznokcie klamry, za pomocą których możliwa jest korekta kierunku wzrostu paznokcia.

Nawet w przypadku, gdy stopy są odpowiednio zadbane, warto udać się na wizytę kontrolną do podologa. Specjalista ten oceni nie tylko kondycję skóry, ale również to, czy noszone przez nas obuwie jest odpowiednio dobrane i wygodne dla stopy.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze