Trwa ładowanie...

Paluch koślawy (halluks) - przyczyny, objawy, profilaktyka, leczenie

Paluch koślawy, tak zwany halluks, to częste zniekształcenie stóp, które występuje głównie u kobiet. Przyczyną powstania schorzenia jest nie tylko źle dobrane obuwie, ale przede wszystkim słabsza konstrukcja więzadłowo-stawowa stopy kobiecej. Chory paluch odchyla się w bok, głowa pierwszej kości śródstopia zaczyna wystawać przyśrodkowo. W tym miejscu dochodzi do stanów zapalnych, które powodują ból, a w wyniku długotrwałej deformacji powstaje wyrośl kostna. Poszerza się również szerokość stopy.

spis treści

1. Przyczyny halluksów

Skłonność do palucha koślawego jest w dużej mierze genetyczna. U osób szczególnie narażonych na wystąpienie halluksów występuje nieco inne ustawienie ścięgien, więzadeł i struktur podtrzymujących w stopach. Te anomalie mogą być spowodowane wieloma czynnikami, do których należą: płaskostopie, nadmierna elastyczność więzadeł, nieprawidłowa struktura kości oraz niektóre problemy neurologiczne.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Mimo iż niektórzy lekarze uważają źle dobrane obuwieza główną przyczynę halluksów, inni specjaliści są zdania, że noszenie niedopasowanych butów jedynie przyspiesza ich wystąpienie u osób z wrodzoną skłonnością do tej deformacji.

2. Objawy palucha koślawego

Paluch koślawy - zdjęcia
Paluch koślawy - zdjęcia

Haluksy są najczęściej efektem noszenia zbyt ciasnych lub zbyt wysokich butów.

zobacz galerię

Do symptomów dolegliwości należy podrażnienie skóry dookoła halluksa, odczuwanie bólu podczas chodzenia, a także zaczerwienienie i ból stawów. Paluch koślawy w bardziej zaawansowanych stadiach może zachodzić od góry lub dołu na drugi palec i stykać się nawet z opuszkiem trzeciego. Może także skręcać się rotacyjnie i nie mieć kontaktu z podłożem. Zmiana rozwija się przez wiele lat, powodując dolegliwości – pieczenie podeszwy pod główką śródstopia – i kłopoty z doborem obuwia, co może powodować odciski. Wiele osób z halluksami jest zmuszonych do kupna butów w większym rozmiarze. Jednak kiedy deformacja staje się poważniejsza, stopy zaczynają boleć nawet w stosunkowo luźnym obuwiu.

3. Profilaktyka i leczenie palucha koślawego

Aby nie dopuścić do rozwoju choroby, należy nosić dobrze dobrane buty. Gdy pojawi się stan zapalny, pomogą poduszeczki i kółka ochronne. Lekkim deformacjom pomogą zabiegi fizykalne – kąpiele solankowe, okłady, ćwiczenia czynne i bierne polegające na zginaniu podeszwowym i odwodzeniu palucha. Zaawansowane zmiany kwalifikują się do zabiegów operacyjnych, po których trzeba nosić nowe obuwie.

Zabieg chirurgiczny na halluksy polega na usunięciu zgrubienia na kości i przywróceniu właściwego stanu stawów palców u stóp. W zależności od rodzaju deformacji stosowane są różne metody leczenia operacyjnego. Na wybór procedury wpływ mają także: wiek, stan zdrowia, stopień aktywności i tryb życia pacjenta. Operacja jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym, ogólnym lub zewnątrzoponowym. Od kilku lat obserwuje się trend polegający na korzystaniu z mniej inwazyjnych metod znieczulania. Po zabiegu korekty palucha koślawego pacjent przez 6-8 tygodni chodzi o kulach, które w znacznym stopniu ułatwiają poruszanie się. Coraz rzadziej lekarze zakładają pacjentom opatrunek gipsowy, co ma związek z pojawieniem się nowszych i lepszych metod usztywniania stopy, na przykład przy użyciu śrub.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Dr n. med. Szymon Kujawiak
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza