Paluch koślawy (halluks) - przyczyny, objawy, profilaktyka, leczenie
Paluch koślawy, tak zwany halluks, to częste zniekształcenie stóp, które występuje głównie u kobiet. Przyczyną powstania schorzenia jest nie tylko źle dobrane obuwie, ale przede wszystkim słabsza konstrukcja więzadłowo-stawowa stopy kobiecej. Chory paluch odchyla się w bok, głowa pierwszej kości śródstopia zaczyna wystawać przyśrodkowo. W tym miejscu dochodzi do stanów zapalnych, które powodują ból, a w wyniku długotrwałej deformacji powstaje wyrośl kostna. Poszerza się również szerokość stopy.
1. Przyczyny halluksów
Skłonność do palucha koślawego jest w dużej mierze genetyczna. U osób szczególnie narażonych na wystąpienie halluksów występuje nieco inne ustawienie ścięgien, więzadeł i struktur podtrzymujących w stopach. Te anomalie mogą być spowodowane wieloma czynnikami, do których należą: płaskostopie, nadmierna elastyczność więzadeł, nieprawidłowa struktura kości oraz niektóre problemy neurologiczne.
Mimo iż niektórzy lekarze uważają źle dobrane obuwieza główną przyczynę halluksów, inni specjaliści są zdania, że noszenie niedopasowanych butów jedynie przyspiesza ich wystąpienie u osób z wrodzoną skłonnością do tej deformacji.
2. Objawy palucha koślawego
Do symptomów dolegliwości należy podrażnienie skóry dookoła halluksa, odczuwanie bólu podczas chodzenia, a także zaczerwienienie i ból stawów. Paluch koślawy w bardziej zaawansowanych stadiach może zachodzić od góry lub dołu na drugi palec i stykać się nawet z opuszkiem trzeciego. Może także skręcać się rotacyjnie i nie mieć kontaktu z podłożem. Zmiana rozwija się przez wiele lat, powodując dolegliwości – pieczenie podeszwy pod główką śródstopia – i kłopoty z doborem obuwia, co może powodować odciski. Wiele osób z halluksami jest zmuszonych do kupna butów w większym rozmiarze. Jednak kiedy deformacja staje się poważniejsza, stopy zaczynają boleć nawet w stosunkowo luźnym obuwiu.
3. Profilaktyka i leczenie palucha koślawego
Aby nie dopuścić do rozwoju choroby, należy nosić dobrze dobrane buty. Gdy pojawi się stan zapalny, pomogą poduszeczki i kółka ochronne. Lekkim deformacjom pomogą zabiegi fizykalne – kąpiele solankowe, okłady, ćwiczenia czynne i bierne polegające na zginaniu podeszwowym i odwodzeniu palucha. Zaawansowane zmiany kwalifikują się do zabiegów operacyjnych, po których trzeba nosić nowe obuwie.
Zabieg chirurgiczny na halluksy polega na usunięciu zgrubienia na kości i przywróceniu właściwego stanu stawów palców u stóp. W zależności od rodzaju deformacji stosowane są różne metody leczenia operacyjnego. Na wybór procedury wpływ mają także: wiek, stan zdrowia, stopień aktywności i tryb życia pacjenta. Operacja jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym, ogólnym lub zewnątrzoponowym. Od kilku lat obserwuje się trend polegający na korzystaniu z mniej inwazyjnych metod znieczulania. Po zabiegu korekty palucha koślawego pacjent przez 6-8 tygodni chodzi o kulach, które w znacznym stopniu ułatwiają poruszanie się. Coraz rzadziej lekarze zakładają pacjentom opatrunek gipsowy, co ma związek z pojawieniem się nowszych i lepszych metod usztywniania stopy, na przykład przy użyciu śrub.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.