Trwa ładowanie...

Podstawowe kroki tańca brzucha

Avatar placeholder
23.04.2019 14:16
Podstawowe kroki tańca brzucha
Podstawowe kroki tańca brzucha (iStock)

Jednym z najciekawszych tańców jest pochodzący z Bliskiego Wschodu taniec brzucha, znany również jako belly dance lub raqs sharqi. Kroki belly dance opracowano wiele tysięcy lat temu, ale nadal cieszą się dużą popularnością. Taniec brzucha charakteryzuje się izolacją poszczególnych części ciała, przede wszystkim bioder i klatki piersiowej oraz tak zwanymi shimmies, czyli wprawianiem w drgania całego ciała lub jego fragmentu. Jak wyglądają podstawowe kroki tańca brzucha?

spis treści

1. Ruchy bioder w belly dance

Zasadniczym elementem belly dance jest ruch bioder. To zazwyczaj od niego nauka tańca brzucha się rozpoczyna. Wyróżnia się trzy podstawowe ruchy bioder:

  • ruch obrotowy – wymaga umiejętności izolowania poszczególnych części ciała, jedno biodro kierowane jest do przodu poprzez wykonanie skrętu, drugie biodro ulega cofnięciu, ruch jest szybki i zdecydowany,
  • ruch w górę i w dół – wykonywany jest szybko, jedno biodro przechyla się w górę, drugie opada w dół,
  • uderzenie bioder – polega na nagłym, lekko przesadnym pchnięciu bioder; jakby ręce kobiety były zajęte i użyła swojego biodra do zamknięcia drzwi.
Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a endorfiny"

Po przyswojeniu sobie umiejętności prawidłowego ruchu bioder, czas przejść do kołysania biodrami. Te ruchy bioder mogą być nazwane ósemkami. Jedno biodro kobiety kierowane jest do przodu, wokół i powraca na swoje miejsce, tworząc kształt połówki cyfry 8. Następnie drugie biodro wykonuje podobną figurę w drugą stronę. Oba ruchy tworzą połączone okręgi. Kołysanie biodrami może się wydawać dziecinnie proste, ale właściwe wykonanie tego ruchu wymaga trochę praktyki. Warto poświęcić nieco czasu i wysiłku, by uzyskać optymalny efekt.

2. Inne kroki w raqs sharqi

Nie tylko ruchy bioder są ważne w tańcu brzucha. W belly dance istotne jest między innymi zakreślanie okręgów klatką piersiową. Tancerka może sobie wyobrazić, że kreśli swoją klatką piersiową okręgi. Biodra pozostają nieruchome, jedynie klatka porusza się do przodu i wraca na swoje miejsce po przekątnej. Pionowe okręgi to podstawowy ruch prowadzący do falowania górnej części tułowia. Klatka piersiowa wygina się do przodu, wraca na swoje miejsce i kołysze się w dól. Falowanie ciała obejmuje klatkę piersiową, jak i również biodra. Taniec brzucha często wykorzystuje takie elementy.

Taniec brzucha musi także skupiać się na ruchach, które obejmują całe ręce, zaczynając od ruchów ramion, kończąc na palcach. Najpierw następuje obrót, w przód i wokół w okolicach ramion, następnie ruch płynnie obejmuje resztę ręki. Ruch głowy zazwyczaj wykonywany jest z rękami splecionymi nad tą częścią ciała, tworząc tak zwaną świątynię. Głowa przesuwa się z jednej strony na drugą.

Nauka tańca brzucha to dla kobiety interesująca przygoda, która przyczyni się do większej świadomości swojego ciała. Dlatego warto zapisać się na kurs, gdzie pod okiem profesjonalnej instruktorki można ćwiczyć wyżej opisane kroki tańca. Należy przygotować się na to, że widziane na filmach kroki tańca brzucha, które z łatwością wykonują tancerki, mogą się okazać bardzo wymagające. Jednak w miarę ćwiczeń, z pewnością uda się dostrzec duże postępy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze