Przejdź na WP

Podsumowanie zimowej edycji projektu studenckiego - HELPERS’ GENERATION

Pomagają, bo mogą i chcą! W Polsce liczba studentów sięga 1,5 mln i to oni coraz częściej biorą udział w różnorodnych akcjach charytatywnych, społecznych i wolontariatach. Projekt HELPERS’ GENERATION to właśnie jeden z projektów studenckich, którego celem jest zaangażowanie środowisk akademickich do pomocy w walce z nowotworami krwi poprzez edukację i pozyskiwanie osób do rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku.

1. Zimowa edycja HELPERS’ GENERATION

Ostatnia zimowa akcja w ciągu dwóch tygodni wzbogaciła bazę potencjalnych dawców szpiku kostnego i komórek macierzystych aż o 6 714 osób. A dzięki temu, aż 308 osób cierpiących na nowotwory krwi na całym świecie otrzymało szansę od losu. Studenci kolejny raz potwierdzili, że wspólnymi silami potrafią naprawdę wiele. Przedsięwzięcie to, nie tylko zwiększyło rejestracje dawców, ale również poziom edukacji społeczeństwa, a także szerzenie idei dawstwa.

HELPERS’ GENERATION - Toruń UMK/ DKMS
HELPERS’ GENERATION - Toruń UMK/ DKMS

W tegorocznej zimowej akcji, w projekcie HELPERS’ GENERATION brało udział 75 Studenckich Liderów z 40 uczelni wyższych z całej Polski. W dniach między 5, a 16 grudnia zorganizowali oni rejestrację w trzynastu województwach. Do rejestracji wystarczyło spełniać kilka warunków: być w wieku między 18 a 55 rokiem życia, być zdrowym i okazać wybrany przez siebie dokument tożsamości z numerem PESEL.

Studenci, w czasie akcji wykazali się także wielką kreatywnością. Pojawił się m.in. wycieczkowy autobus rejestracyjny, oświetlenie okien w akademiku tworzące napis DKMS, a także przebieranie się za postaci z bajek. Takich pomysłów było wiele więcej, potwierdza to koordynator projektu HELPERS’ GENERATION, Mateusz Łachacz:

HELPERS’ GENERATION - Warszawa UW/ DKMS
HELPERS’ GENERATION - Warszawa UW/ DKMS
  • Aktorskie - odgrywanie scenek, na wykładach jako wstęp do krótkiej prezentacji na temat idei dawstwa. Kulinarne – pieczenie i rozdawanie ciasteczek zachęcających do zainteresowania się stoiskiem rejestracyjnym. Marketingowe - przygotowanie własnych materiałów brandingowo-promocyjnych w postaci np. nakładek na kubki i wiele innych.

Niesamowita energia i entuzjazm młodych ludzi sprawiło, że udało się łącznie zarejestrować 6 714 nowych potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych. Studenccy Liderzy – jesteśmy z Was dumni!

HELPERS’ GENERATION - Politechnika Krakowska / DKMS
HELPERS’ GENERATION - Politechnika Krakowska / DKMS

Akcja HELPERS’ GENERATION, po raz pierwszy miała miejsce w 2013 roku. Do tej pory (w ośmiu już edycjach) studenci zarejestrowali 88 727 potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych. Na całym świecie jest ich zarejestrowanych ponad 28 milionów. Jedak trzeba pamiętać, że niestety duża liczba pacjentów jeszcze nie odnalazła swojego „bliźniaka genetycznego”.

Szansa na jego odnalezienie to 1:20 000, a nawet jeden do kilku milionów! Niektórzy wciąż czekają, a w Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się o tym, że choruje na nowotwór krwi. Dlatego wszystkich zachęcamy do brania udziału w akcjach DKMS i rejestrowania się do bazy potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych.

To musisz wiedzieć

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy