Pojawia się na nodze. Może zablokować tętnicę i doprowadzić do śmierci
Choroby układu oddechowego mogą objawiać się w sposób nieoczywisty, co często prowadzi do ich mylenia z błahymi dolegliwościami. Nieświadome bagatelizowanie symptomów może prowadzić do poważnych powikłań, a w skrajnych przypadkach - nawet do śmierci. Warto więc wiedzieć, na jakie objawy powinniśmy zwracać szczególną uwagę, aby móc na czas zareagować.
1. Subtelne objawy groźnej choroby
Chrypka to jeden z objawów, który często jest pomijany. Mogłoby się wydawać, że to niewinne schorzenie, ale w pewnych okolicznościach może to być ostrzeżenie przed rozwojem raka krtani. Jeśli chrypka nie ustępuje przez dłuższy czas i nie znika samoistnie, powinniśmy zasięgnąć porady laryngologa, zwłaszcza jeśli towarzyszy jej chroniczny kaszel.
Często kaszel kojarzymy z przeziębieniem, ale jeśli trwa kilka tygodni lub nawet miesięcy, może to wskazywać na poważniejsze schorzenia, takie jak przewlekła obturacyjna choroba płuc, astma czy gruźlica. Istnieje również ryzyko, że może to być objaw raka płuc, jeśli dolegliwości towarzyszą takie symptomy jak krwioplucie, utrata wagi czy duszność. Dlatego też nie należy bagatelizować takiego symptomu.
Obniżona wydolność fizyczna to kolejny symptom, który może sugerować problemy z płucami. Jeśli duszności występują nawet przy małym wysiłku, mogą one wskazywać na takie schorzenia jak przewlekła obturacyjna choroba płuc, niewydolność serca lub nowotwór.
2. Tych symptomów nie bagatelizuj
Niezwykłym, ale jednocześnie niepokojącym symptomem chorób płuc może być chroniczne zmęczenie, które nie ustępuje pomimo dostatecznej ilości odpoczynku. Dodatkowo, nawet takie symptomy jak ból, sinizna i obrzęk łydki mogą służyć jako sygnał ostrzegawczy przed poważnymi problemami związanych z układem oddechowym.
Objawy te mogą wskazywać na występowanie zakrzepicy żył głębokich. Skrzep, który znajduje się w naczyniach dolnych kończyn, może w dowolnym momencie się oderwać i przemieścić do płuc, co skutkuje zablokowaniem tętnicy i może prowadzić do nagłej śmierci. Dlatego bardzo ważne jest, aby nie bagatelizować problemów związanych z łydkami i bólem nóg, zwłaszcza jeśli towarzyszą im duszności i bóle w klatce piersiowej.
Niestety, aż 30 proc. pacjentów z zatorem płucnym umiera, ponieważ nie otrzymali na czas niezbędnej pomocy medycznej.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.