Polacy je uwielbiają. Lekarz ostrzega, że mogą powodować raka
Mają dawać przyjemne ciepło w chłodne jesienne dni, łagodzić ból brzucha czy pleców. Polacy chętnie ich używają, ale wielu nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia. "Termofory mogą odpowiadać między innymi za nowotwory skóry" - ostrzega Łukasz Durajski, rezydent pediatrii i konsultant WHO. Równie niebezpieczne są koce elektryczne.
1. Uwaga na termofory
Termofory mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Okazuje się, że mogą spowodować ciężkie poparzenia, a nawet nowotwór.
Przed zbyt częstym używaniem termoforów ostrzega Łukasz Durajski, rezydent pediatrii i konsultant WHO. W krótkim filmiku na Instagramie tłumaczy, że mogą one spowodować nawet raka skóry.
Bardzo popularnym błędem jest wlewanie do termofora wrzącej wody. Kiedy zamkniemy go szczelnie korkiem, bardzo łatwo może pęknąć. Wrzątek, który się z niego wyleje może spowodować poważne poparzenia skóry. Dlatego powinno się go napełniać ciepłą wodą, do 2/3 objętości i upewnić się, że nadmiar powietrza został usunięty przed zakręceniem korka. Nie należy też siadać ani wywierać nadmiernego nacisku na wypełniony wodą termofor. W przeciwnym razie może się skończyć groźnym wypadkiem.
2. Groźne koce elektryczne
Nie mniej niebezpieczne mogą być bardzo popularne koce elektryczne. "Powinny one posiadać atest, powinniśmy je również kontrolować w kontekście jakości, żeby nie doprowadzić między innymi do ciężkich poparzeń, a nawet porażenia prądem - ostrzega dr Durajski.
Zaznacza też, że w przypadku kobiet w ciąży, mogą nawet doprowadzić do poronienia.
Takie koce powinno się kupować więc tylko w sprawdzonych źródłach. Ponadto, przy korzystaniu zawsze należy przestrzegać instrukcji producenta. Warto pamiętać, że takie koce stwarzają potencjalne ryzyko pożarowe, podobnie jak pozostałe sprzęty elektryczne, których używamy w domu.
Nie należy ich m.in. zwijać, składać ani załamywać, bo może to uszkodzić wewnętrzne elementy i zwiększać ryzyko pożarowe. Podobne skutki może mieć układanie książek i innych przedmiotów na kocu, a także zasypianie, kiedy jest włączony.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.