Uwaga na termofory. Mogą być niebezpieczne dla zdrowia
W zimie chętnie je stosujemy. Są ciepłe i długo trzymają odpowiednią temperaturę. A jednak okazuje się, że termofory wcale nie są dla nas tak dobre, jak wcześniej sądziliśmy. Zbyt długi kontakt z tym gorącym przedmiotem może spowodować, że na skórze pojawi się rumień.
1. Termofory a zdrowie
Zimą stosujemy różne sposoby na ogrzanie się. Odkręcamy kaloryfery, ciepło się ubieramy. Innym sposobem może być leżenie z termoforem. Ten użyteczny przedmiot możemy także stosować w sytuacjach, gdy doskwiera nam ból np. menstruacyjny lub wywołany zapaleniem.
Okazuje się jednak, że termofory nie są tak bezpieczne, jak mogłoby się wydawać. Jak to możliwe? Otóż zbyt długi kontakt tego ciepłego przedmiotu z naszą skórą może spowodować rumień.
To reakcja organizmu na kontakt z gorącą wodą. Oprócz zaczerwienienia może dokuczać nam dodatkowo swędzenie lub pieczenie.
Co ciekawe, inne źródła ciepła również mogą doprowadzić do takiego stanu. Należy więc uważać chociażby podczas trzymania laptopów na udach.
2. Termofory mogą być niebezpieczne
Zdaniem naukowców zbyt długi kontakt tworzywa wypełnionego ciepłą wodą ze skórą może spowodować nawet oparzenie. Co więcej, ich zdaniem istnieje niewielkie, ale jednak wciąż nam grożące, ryzyko rozwoju nowotworu skóry na tym obszarze.
Ponadto warto zauważyć, że rumień wywołany oparzeniem po zbyt długim kontakcie z termoforem może być sygnałem o rozwijającym się w ciele raku. Czasem zdarza się, że w organizmie pacjenta rozwija się choroba, która powoduje ból np. w trzustce, wątrobie czy żołądku. Wtedy pacjent przykłada w to miejsce termofor sądząc, że w ten sposób zredukuje ból od zewnątrz.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.