Ból menstruacyjny

Menstruacja to powtarzające się co miesiąc krwawienie z dróg rodnych, trwające zwykle kilka dni. Spowodowane jest złuszczaniem się fragmentów błony śluzowej macicy i wydalaniem ich wraz z krwią. Dzieje się to w przypadku, gdy w macicy nie zostanie zagnieżdżony zarodek.

Kilka słów o menstruacji

Miesiączka stanowi końcowy etap comiesięcznego cyklu płciowego kobiety, w którym niezapłodniona komórka jajowa zostaje wydalona razem z fragmentami błony śluzowej macicy. Miesiączka występuje u kobiet dojrzałych płciowo do ok. 40 - 50. roku życia.

Przyczyny bólu menstruacyjnego

Bóle menstruacyjne mogą pojawiać się nawet kilka godzin przed pojawieniem się krwawienia. Najczęstszą przyczyną tych dolegliwości (ból, skurcze, krwawienie) jest dysproporcja pomiędzy stężeniem we krwi hormonów – estrogenów (zwł. estradiolu) i progesteronu. W drugiej połowie cyklu płciowego kobiety, tych pierwszych jest więcej. Pod ich wpływem, macica zaczyna wytwarzać substancje zwane prostaglandynami (gł. prostaglandyna PGF-2). Są to hormony tkankowe o działaniu indukującym stany zapalne i bólowe w organizmie. Oprócz działania prozapalnego i zwiększającego wrażliwość bólową, prostaglandyny powodują częste i silne skurcze macicy. Ból związany z miesiączką ustępuje zwykle drugiego lub trzeciego dnia krwawienia.

Charakter bólu menstruacyjnego

Podczas comiesięcznego krwawienia, kobiety mogą odczuwać bóle w okolicy krzyżowej, podbrzusza, a także dolegliwości skurczowe. Ból ten może promieniować na okolice lędźwiowe kręgosłupa. Często jest on odczuwany jedynie jako uczucie „ciężkości" w podbrzuszu. Jednak wiele kobiet cierpi na tzw. zespół bolesnego miesiączkowania, w którym do objawów bólu menstruacyjnego, dołączają:

Leczenie bólów menstruacyjnych

Leki przeciwbólowe (paracetamol, ibuprofen, metamizol).

Mechanizm działania paracetamolu odbywa się dwutorowo. Polega on na hamowaniu aktywności enzymu (tzw. enzym COX-3) odpowiedzialnego za syntezę prostaglandyn w tkance mózgowej. Efektem tego jest zmniejszenie odczuwania bólu i obniżenie gorączki. Drugim „szlakiem" przeciwbólowym paracetamolu jest hamowanie syntezy prostaglandyn w komórkach tkanki łącznej (tzw. makrofagów). Natomiast środki z grupy tzw. niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), do których należy m.in. ibuprofen i metamizol, prowadzą do zahamowania aktywności enzymu syntetyzującego prostaglandyny, tzw. enzymu COX-1 i COX-2. Ten drugi odpowiedzialny jest za rozwój stanu zapalnego. Jego blokada powoduje zmniejszenie ogniska zapalnego oraz wtórnie – ustąpienie bólu i gorączki. Podczas menstruacji należy unikać leków zawierających kwas acetylosalicylowy. Środki te mogą nasilać krwawienie.

Leki rozkurczające (drotaweryna, hioscyna)

Oba leki przeciwdziałają skurczom mięśni gładkich. Drotaweryna powoduje również nieznaczny rozkurcz mięśniówki naczyń krwionośnych, co wspomaga ich dotlenienie. Hioscyna natomiast może wywoływać wiele działań niepożądanych, wśród których należy wymienić senność i otępienie. W większych dawkach może zaburzać akomodację oka (rozszerzenie źrenicy) oraz powodować suchość błon śluzowych jamy ustnej, nosa.

Leki ziołowe o właściwościach rozkurczowych:

Leki ziołowe o właściwościach uspokajających:

Leki ziołowe o właściwościach przeciwkrwotocznych:

  • ziele rdestu,
  • ziele krwawnika,
  • ziele tasznika,
  • ziele pięciornika,
  • ziele przymiotnika,
  • kwiat jasnoty,

Leki ziołowe o właściwościach regulujących równowagę hormonalną organizmu kobiety:

  • olej z wiesiołka (substancja czynna: kwas gamma-linolenowy)

Dieta i odpowiedni tryb życia na ból menstruacyjny

Sól i ostre przyprawy stymulują produkcję prostaglandyn. Należy więc ograniczyć spożywanie słonych i ostrych potraw. Warto również zmniejszyć podaż płynów zawierających kofeinę (herbata, kawa, kakao) oraz napojów alkoholowych. Ulgę i rozluźnienie mogą przynieść ciepłe okłady stosowane na okolice podbrzusza. Podczas miesiączki nie jest wskazany nadmierny wysiłek fizyczny. Korzystna jest suplementacja preparatami zawierającymi żelazo i magnez.

Redakcja abcZdrowie.pl, 10 miesięcy temu

Bolesne miesiączkowanie

Komentarze (3)
~Ana
~Ana ponad rok temu

@~Lily M.: hej :) Mam to samo, praktycznie cały dzień w łóżku, najgorsze jest to, że często 2 i 3 nie jest za dużo lepiej, a później problem u niektórych osób (w tym kobiet), że przez zwykły ból brzucha leżę cały dzień w łóżku i że miesiączka to nie choroba :/ Pozdrawiam :)

Odpowiedz
~BylinA
~BylinA ponad rok temu

Ja wypróbowałam zioła i metody naturalne. Pomagało, ale na chwilę :( teraz stosuję pyralginę - kiedy czuję, że ból jest naprawdę silny i bardzo szybko mi pomaga. Mogę normalnie funkcjonować, skupić się na pracy i dzieciakach ;)

Odpowiedz
~Lily M.
~Lily M. ponad rok temu

Hej,
pewnie większość kobiet boryka się każdego miesiąca z podobnym problemem, jakim jest ból menstruacyjny. W moim przypadku jest on wyjątkowo dotkliwy i powoduje, że pierwszego dnia menstruacji właściwie nie wychodzę z domu i przez większość dnia leżę w łóżku pod kocem. Chciałabym zapytać, czy preparaty ziołowe rzeczywiście mogą pomagać w walce z bólem miesiączkowym, bo środki farmakologiczne nie zawsze na mnie działają.
Pozdrawiam serdecznie!

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Bolesne miesiączkowanie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Bolesne miesiączkowanie
Bolesne miesiączkowanie

Komórka jajowa

Komórka jajowa

W czasie miesiączki dochodzi do wydalenia śluzówki macicy oraz niezapłodnionej komórki jajowej. Zwykle jajniki produkują 1 komórkę jajową co ok. 28 dni.

Bolesne miesiączkowanie

Bolesne miesiączki u kobiet

10% z powodu silnych dolegliwości bólowych pozostaje w łóżku nawet na kilka dni. Bolesne miesiączkowanie jest najczęstszą przyczyną nieobecności (...) , jest to tak zwane wtórne bolesne miesiączkowanie....

Bolesne miesiączkowanie

Bóle ginekologiczne (WIDEO)

Bóle ginekologiczne (WIDEO) Odtwórz wideo

Ból w dole brzucha u kobiety jest najczęściej spowodowany wystąpieniem miesiączki lub owulacji. W takiej sytuacji lekarz zleca podawanie leków rozkurczowych i przeciwbólowych w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych. Niestety, czasami ból ginekologiczny...

Bolesne miesiączkowanie

Przyczyny bolesnej owulacji

Ból brzucha u kobiet wiąże się najczęściej z cyklem miesiączkowym. Kobiety skarżą się na bolesne miesiączki, bóle menstruacyjne, bolesne skurcze (...) . Uciążliwa bywa też bolesna owulacja. Dlaczego niektóre...

Bolesne miesiączkowanie

Bóle menstruacyjne (WIDEO)

Bóle menstruacyjne (WIDEO) Odtwórz wideo

Bolesne miesiączkowanie jest bardzo uciążliwe dla wielu kobiet - utrudnia codzienną aktywność fizyczną, pogarsza samopoczucie i jest przyczyną rozdrażnienia. Bóle najczęściej zlokalizowane są w podbrzuszu i towarzyszą...

Bolesne miesiączkowanie

Sposoby na bolesne miesiączki

. Przyczyny bolesnych miesiączek Kobiety często obawiają się nadchodzącej miesiączki ze względu na towarzyszące jej, szczególnie w dwóch pierwszych (...) dniach, bóle menstruacyjne. Najczęściej bolesne miesiączki...

Bolesne miesiączkowanie

Metody na bóle menstruacyjne

: pierwotne bolesne miesiączkowanie. Pierwotne, gdyż brak jest jakichkolwiek innych przyczyn powodujących ból. Dotyka najczęściej dziewczęta przed 20. rokiem życia. Jak przetrwać bolesny okres kobiecy? Wtórne...

Bolesne miesiączkowanie

Ulżyj sobie - o ćwiczeniach łagodzących bóle menstruacyjne

Ulżyj sobie - o ćwiczeniach łagodzących bóle menstruacyjne

Cykl menstruacyjny to zjawisko fizjologiczne, o którym każda kobieta powinna wiedzieć wystarczająco dużo, by zrozumieć płynące z jej organizmu sygnały i we właściwy sposób na nie reagować. Wiele kobiet uskarża się bowiem na bolesne miesiączki,...