Letizen – działanie i zastosowanie, wskazania i przeciwwskazania
Letizen to lek w postaci tabletek powlekanych, który działa przeciwalergicznie. Zawiera dichlorowodorek cetyryzyny. Stosuje się go w celu złagodzenia objawów kataru siennego, innych postaci alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa oraz w łagodzeniu pokrzywki. Jak go dawkować?
1. Co to jest Letizen i do czego jest stosowany?
Letizen to lek przeciwhistaminowy o działaniu przeciwalergicznym, którego substancją czynną jest cetyryzyna (dichlorowodorek cetyryzyny). Ta wykazuje działanie przeciwhistaminowe, wybiórcze względem receptorów histaminowych typu 1 (H1).
Letizen a alergia - jak działa?
Jakie są mechanizmy działania Letizen w łagodzeniu objawów alergii? Obecna w leku cetyryzyna blokuje obwodowe receptory H1 i hamuje obwodowe działanie histaminy oraz napływ do skóry i spojówek komórek późnej fazy reakcji zapalnej (eozynofili).
Jakie są efekty jej działania? Substancja łagodzi zależne od histaminy objawy reakcji alergicznej, takie jak wyciek z nosa, kichanie, obrzęk i świąd błon śluzowych. Zapobiega również powstawaniu odczynów skórnych.
Inne preparaty na rynku polskim zawierające cetyryzynę (dichlorowodorek cetyryzyny) to:
- Alermed (tabletki powlekane),
- Allertec (krople doustne, roztwór), Allertec (syrop), Allertec (tabletki powlekane), Allertec WZF (tabletki powlekane),
- Amertil (tabletki powlekane), Amertil Bio (tabletki powlekane),
- Cetip (tabletki powlekane)
- Zyrtec (krople doustne, roztwór), Zyrtec (roztwór doustny), Zyrtec (tabletki powlekane), Zyrtec UCB (tabletki powlekane).
2. Wskazania do stosowania leku Letizen
Letizen jest lekiem stosowanym u dzieci po ukończeniu 6. roku życia oraz dorosłych w celu łagodzenia objawów przewlekłej pokrzywki idiopatycznej oraz objawów ze strony oczu i nosa, które są związane z przewlekłym lub sezonowym alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa.
3. Jak stosować i dawkować Letizen?
Preparat ma postać tabletek powlekanych do stosowania doustnego. Należy je połykać popijając szklanką wody. Pokarm nie zmniejsza stopnia wchłaniania cetyryzyny, może zmniejszać jedynie szybkość jej wchłaniania.
Jakie są zalecenia dotyczące dawkowania Letizen u dorosłych i dzieci? Standardowa dawka wynosi:
- w przypadku dzieci od 6. do 12. roku życia 5 mg (pół tabletki) 2 razy na dobę,
- w przypadku młodzieży po 12. roku życia i dorosłych 10 mg (1 tabletka) raz na dobę.
Stężenie maksymalne w osoczu uzyskiwane jest w ciągu 30–90 minut po przyjęciu preparatu.
4. Letizen – przeciwwskazania i środki ostrożności
Tabletek Letizen nie mogą stosować wszyscy pacjenci, nawet jeśli istnieją wskazania. Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, hydroksyzynę lub na pochodne piperazyny, także ciężkie zaburzenia czynności nerek oraz nietolerancja galaktozy, niedobór laktazy lub zespół złego wchłaniania glukozy–galaktozy z uwagi na to, że Letizen zawiera laktozę.
Czy Letizen może być stosowany u dzieci? Tak, ale jedynie u starszych. U maluchów do 6. roku życia nie zaleca się stosowania preparatu w postaci tabletek powlekanych (zaleca się stosowanie cetyryzyny w postaci kropli lub syropu).
Stosowanie preparatu w ciąży lub w okresie karmienia piersią jest możliwe, ale tylko wtedy, gdy lekarz uzna to za konieczne. Nie ma wystarczających danych dotyczących stosowania preparatu u kobiet w ciąży. Wiadomo, że cetyryzyna przenika do mleka kobiety karmiącej.
5. Letizen – skutki uboczne
Jakie są potencjalne skutki uboczne stosowania Letizen? Okazuje się, że różne, choć trzeba podkreślić, że Letizen jest lekiem przeciwhistaminowym II generacji, co oznacza, że w odróżnieniu od leków przeciwhistaminowych I generacji działa dłużej, a stosowany w zalecanych dawkach nie wykazuje lub wykazuje wyłącznie ograniczone działanie nasenne oraz uspokajające.
Ze stosowaniem tabletek Letizen wiąże się ryzyko wystąpienia różnych działań niepożądanych. Najczęściej obserwuje się bóle i zawroty głowy, zmęczenie, senność, nudności, suchość błony śluzowej jamy ustnej, zapalenie gardła, trudności w oddawaniu moczu, paradoksalne pobudzenie, zaburzenia akomodacji oka, niewyraźne widzenie, zaburzenia czynności wątroby, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych.
U niektórych osób preparat może powodować senność i inne działania niepożądane, które mogą upośledzać sprawność psychofizyczną. Warto także pamiętać, że preparat może wpływać na wyniki alergicznych testów skórnych.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.