Pomóż sobie i bądź bliżej samego siebie

W dzisiejszym świecie modny jest internet, trudno wyobrazić sobie bez niego życie. Wiele osób poszukuje w nim porad odnośnie rozwiązania swoich problemów.

Odpowiadając na pytania użytkowników portalu abcZdrowie.pl zauważyłam pewną prawidłowość. Zdecydowana większość pytań dotyczy lęków i objawów somatycznych im towarzyszących oraz problemów w związkach. Autorzy tych pytań lokują odpowiedzialność za problem i jego rozwiązanie na zewnątrz. I to jest ogromna pułapka! (np. jaki lek wyleczy moją panikę, duszności lub palpitacje serca; co mam zrobić z partnerem /partnerką, żeby się leczył/a zmienił/a?).

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

U podstaw każdego objawu somatycznego każdej choroby jest zaburzony jakiś wzorzec emocjonalny (np. bycie samemu w stresie, wyparcie bólu/ciężkich uczuć i "wepchnięcie" ich do wewnątrz i wtedy, to się materializuje w chorobę). Niektórzy powiedzą, że jest też genetyka, zatrute środowisko, ciężkie dzieciństwo itd. Owszem – z tym, że u jednych wywołuje to chorobę, a u innych nie. O co więc chodzi?

Na początek, należy samemu wziąć odpowiedzialność za swoje życie i swoje choroby. Ostatnio dużo mówi się o epigenetyce. Prawie wszystko, co jest w nas (w naszym ciele) zapisane, możemy uaktywnić lub dezaktywować i to zależy już tylko od naszej świadomości i od naszego działania. Dziś mamy już narzędzia, które w prosty sposób nam pomogą (np. Life Flow Therapy).

Wiele osób pragnie pomóc partnerowi, czy komuś bliskiemu. Nie da się pomóc komuś, kto nie chce pomocy i/lub nie jest gotowy na zmianę. Wiele osób myśli, że chce zmiany lub pomocy (poziom świadomy), a robi zupełnie coś innego, co temu przeczy – sabotuje samych siebie (działa według  "instrukcji" nieświadomości lub pamięci komórkowej). Takiej osobie możemy tylko życzliwie towarzyszyć i zająć się sobą w taki sposób, aby to towarzyszenie nie wywoływało w nas bólu, złości, przygnębienia, przytłoczenia, ciężkiego smutku itd. Jeśli ktoś chce pomocy i jest gotowy na zmianę to zawsze prosi o coś konkretnego, a większość pracy nad zmianą wykonuje sam. Nie można też zmienić partnera – to syzyfowa praca, prowadząca zawsze do złości i rozczarowań. Jeżeli partner chce się zmienić, poszuka koniecznej mu pomocy samodzielnie. Jeżeli natomiast nie chce (a wszystkie wymówki są grą), to się nie zmieni.     

Mamy do dyspozycji ogrom terapii i technik konwencjonalnych oraz niekonwencjonalnych. Na przestrzeni 30 lat poznałam wiele z nich, część wypróbowałam na sobie i w pracy zawodowej. Każda z nich może być przydatna dla pewnych grup osób na określonym etapie rozwoju. Aktualnie najbardziej lubię Liefe Flow Therapy, którą posiłkuję się w pracy z klientem w gabinecie psychoterapeutycznym od kilku lat. Z mojego doświadczenia (i z doświadczenia znajomych mi osób, które tez wykorzystują tę metodę w pracy) wynika, że daje ona spektakularne efekty w rekordowo krótkim czasie, prowadząc do trwałej i głębokiej zmiany. Poza tym obejmuje najwięcej aspektów/poziomów leczenia (pokoleniowy, rozwojowy, społeczny, emocjonalny itd.), a to wyraźnie przekłada się na zachowanie i samopoczucie.

W tym paradygmacie traumą jest fizyczne uszkodzenie w strukturach biologicznych komórki, w okresie prenatalnym i przedprenatalnym, które manifestuje się problemami na zewnątrz w codziennym życiu. Leczymy to przy pomocy prostych technik na poziomie komórkowym, co ma duże przełożenie na nasze zachowanie i odczuwanie "tu i teraz". Trwale poprawia jakość życia, dając nową perspektywę. Każdy może się tych technik uczyć i stosować je w miarę potrzeb bez terapeutów i terapii.

       Aktualnie uczę ich w programie samorozwojowym Bliżej siebie. Uczestnicy nie mogą się doczekać następnych zajęć i są zaskoczeni zmianami, których wcześniej nie umieli sobie nawet wyobrazić. Wiele osób przez pierwszych kilka miesięcy nie może uwierzyć, że zmiany są trwałe. Może to być pozbycie się lęku wysokości lub lęku przed lataniem samolotem, obniżenie złości i reaktywności w relacjach o ponad 90%  czy  pozbycie się bólów, leczonych przez długi czas. Dzięki terapii mogli poznać inne, nieznane dotąd wzorce swoich problemów, mając dostęp do szerszej perspektywy zmian w sobie. Są bliżej siebie samych i bliżej siebie nawzajem.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Autopsychoterapia
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Marihuana

~Zuzia85 • ostatni post 21 godzin temu

2

Pomocni lekarze

Artykuły Autopsychoterapia
Autopsychoterapia

Pisanie bloga w chorobie

Pisanie bloga w chorobie

Blog a choroba Pisanie bloga może byc nie tylko fantastycznym urozmaiceniem czasu. Doskonale sprawdza się również jako autopsychoterapia dla osób chorych.

Autopsychoterapia

Terapia samego siebie

Terapia samego siebie

Autopsychoterapia polega na racjonalizowaniu emocjonalnych nastawień.

Autopsychoterapia

Zaburzenia psychiczne - leczenie, program „Odnaleźć siebie"

Nie jest tajemnicą, że nastawienie pacjenta wpływa na wynik leczenia i to zarówno chorób fizycznych, jak i psychicznych. Te ostatnie nie mogą być zwalczane jedynie farmakologicznie. Zaburzenia psychiczne może pokonać aktywny pacjent. Ważne jest także...

Autopsychoterapia

Terapia muzyką

Muzykoterapia to forma terapii bazująca na leczniczym wpływie dźwięku i muzyki na psychikę i organizm człowieka. Nie bez kozery mówi się, że dźwięk leczy i ciało, i duszę. Leczenie muzyką jest coraz popularniejszą formą terapii. Zostało to udowodnione...

Autopsychoterapia

Oddychanie holotropowe

Oddychanie holotropowe (OH) to technika oddychania mająca na celu pogłębienie samoświadomości, odprężenie, odcięcie się od bodźców zewnętrznych, a także oczyszczenie duchowe. Metoda ta została wprowadzona przez małżeństwo - Stanislava i Christinę Grof....

Autopsychoterapia

Terapia elektrowstrząsowa

Elektryczna stymulacja mózgu, znana również jako terapia elektrowstrząsowa (ang. electroconvulsive therapy) albo terapia ECT, jest nadal powszechnie stosowana, zwłaszcza w przypadku pacjentów z głęboką depresją, którzy nie reagują na leczenie farmakologiczne...

Autopsychoterapia

"Autoterapia. Pokonaj problemy, stres i lęki" Magdalena Staniek

"Autoterapia. Pokonaj problemy, stres i lęki" Magdalena Staniek

"Autoterapia. Pokonaj problemy, stres i lęki" Magdaleny Staniek to nowa propozycja Wydawnictwa Samo Sedno wydana pod patronatem abcZdrowie.pl. Książka zapoznaje czytelników z założeniami terapii poznawczo-behawioralnej, która według wielu naukowców jest...

Psychologia

Jak zostać optymistą?

Jak zostać optymistą?

Pozytywny dialog wewnętrzny Każdy z nas w jakiś sposób postrzega samego siebie. W chwilach sukcesu możemy się nagradzać pochwałami bądź tonować (...) nadmierny entuzjazm. Kiedy napotykamy problemy, musimy...