Poprzedza raka trzustki. Nawet u 40 proc. pacjentów
Rak trzustki, podobnie jak wiele innych rodzajów nowotworów, może rozwijać się w sposób niezwykle podstępny i bezobjawowy, zwłaszcza na początkowych etapach. To sprawia, że wielu pacjentów trafia na leczenie dopiero wtedy, gdy choroba jest już zaawansowana, a szanse na skuteczne leczenie są znacznie mniejsze.
1. Nietypowe objawy raka trzustki
Rak trzustki na wczesnym etapie jest niezwykle trudny do wykrycia, głównie ze względu na brak specyficznych objawów lub ich nietypowy charakter. Jeżeli jednak symptomy te nie ustępują i stają się coraz bardziej niepokojące, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza.
Szczególną czujność powinny zachować osoby cierpiące na cukrzycę, która jest jednym z czynników ryzyka raka trzustki, ale może również być jego objawem, zwłaszcza jeśli pojawi się nagle i nie ma wcześniejszych przypadków tej choroby w rodzinie.
Według danych Kliniki Mayo, u 40 proc. pacjentów z rakiem trzustki, cukrzyca została zdiagnozowana przed wykryciem guza. Eksperci wskazują, że cukrzycę mogą wywołać guzy rozwijające się na trzustce, które zakłócają prawidłowe funkcjonowanie tego narządu.
2. Zmiana apetytu i masy ciała
Rak trzustki może objawiać się również nagłym brakiem apetytu. Pacjenci mogą zauważyć ten symptom nawet pół roku przed postawieniem diagnozy. Z brakiem apetytu związane jest również szybkie uczucie sytości. Powinna nas również zaniepokoić zmiana w odczuwaniu smaku jedzenia, a nawet obrzydzenie do niektórych produktów.
Nagły spadek masy ciała, który nie wynika ze zmiany nawyków żywieniowych czy zwiększonej aktywności fizycznej, zawsze powinien być sygnałem alarmowym. Jest to jeden z objawów charakterystycznych dla wielu nowotworów, w tym raka trzustki. Brak enzymów trzustkowych powoduje, że mimo normalnego spożywania posiłków, nie są one właściwie przyswajane przez organizm.
3. Objawy raka trzustki widoczne na skórze
Do nietypowych objawów raka trzustki, które mogą pojawić się niespodziewanie, należą również zmiany skórne. Osoby, które nie mają alergii czy problemów skórnych, a zauważą takie zmiany, powinny jak najszybciej skonsultować się z lekarzem i sprawdzić stan swojej trzustki.
Guz trzustki może bowiem zablokować przewód żółciowy, co prowadzi do żółtaczki, którą można rozpoznać po zażółconej skórze i oczach. Innym, mniej oczywistym objawem żółtaczki jest swędzenie rąk i stóp, które jest reakcją skóry na podwyższony poziom bilirubiny.
4. Blade lub ciemne stolce
Guz trzustki może zaburzać procesy trawienia tłuszczów, co można zauważyć podczas wizyty w toalecie. Stolce stają się wówczas tłuste, blade i mają nieprzyjemny zapach.
Do wizyty u specjalisty powinien skłonić nas również ciemny, a nawet smolisty kolor stolca, co może świadczyć o krwawieniu z przewodu pokarmowego.
5. Ból brzucha i powiększony pęcherzyk żółciowy
Ból brzucha nie zawsze skłania do przeprowadzenia badań. Często bywa mylnie interpretowany jako dolegliwość związana z układem pokarmowym. Jeśli jednak ból jest tępy, promieniuje w kierunku pleców i ustępuje po pochyleniu się do przodu, nie należy zwlekać z diagnostyką.
Dodatkowym sygnałem może być powiększony pęcherzyk żółciowy, co jest skutkiem zablokowania dróg żółciowych przez rosnący guz. Powiększony pęcherzyk żółciowy można wykryć już podczas badania fizykalnego.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.