3 wczesne objawy raka trzustki. Od razu biegiem do onkologa
Rocznie diagnozę słyszy nawet kilka tysięcy Polaków. Mimo rosnącej świadomości i wiedzy na temat raka trzustki wciąż pozostaje on jednym z nowotworów o najwyższej śmiertelności. Eksperci są zgodni: bardzo długo nie daje objawów, może również "ukrywać się" podczas badania USG. Jak wyprzedzić jego ruch? Lekarz wymienia czerwone flagi nowotworu.
1. Rak trzustki. Wczesna diagnoza może uratować życie
Rak trzustki zajmuje piąte miejsce wśród nowotworów o największej śmiertelności. Każdego roku rozpoznawany jest średnio u czterech tysięcy Polaków, z czego aż 80 proc. w momencie diagnozy podlega już tylko leczeniu paliatywnemu. To sprawia, że wskaźnik pięcioletniej przeżywalności w przypadku tego nowotworu jest bardzo niski.
Z powodu raka trzustki zmarły m.in. takie sławy jak Anna Przybylska, Daria Trafankowska, Luciano Pavarotti czy Patrick Swayze.
Choć ryzyko zachorowania rośnie z wiekiem, a wśród pacjentów duży odsetek stanowią seniorzy w wieku 75 lat i więcej, to nie należy zapominać, że istnieją czynniki ryzyka, które mogą przyczynić się do choroby w młodszym wieku. Jak w przypadku innych nowotworów na raka trzustki narażeni są bardziej uzależnieni od tytoniu, osoby nadużywające alkoholu, ale też chorujące na otyłość. Cukrzyca i przewlekłe zapalenie trzustki to kolejne czynniki zwiększające to ryzyko.
Z rakiem trzustki można jednak wygrać, ale jest jeden kluczowy warunek: wczesne wykrycie. Co może zatem wskazywać na nowotwór?
2. 3 czerwone flagi. Lekarz nie ma wątpliwości
Dr Suhail Hussain, lekarz rodziny przyjmujący w Hertfordshire i Greater London, w rozmowie z express.co.uk. wyjaśnia, że są trzy objawy, które można określić jako czerwone flagi.
Są to:
- niewyjaśniona utrata masy ciała,
- ból w środkowej części brzucha, który promieniuje do pleców,
- zażółcenie skóry i błon śluzowych, które może prowadzić także do wystąpienia ciemnego moczu i odbarwionego stolca.
Podkreśla, że te dolegliwości stanowią podstawę do niezwłocznego skontaktowania się z lekarzem rodzinnym. Pilnej pomocy wymagają także osoby, które cierpią na długotrwałą biegunkę.
- Kolejne objawy mogą obejmować zmniejszenie apetytu, w szczególności niechęć do mięsa ze względu na osłabienie aktywności enzymów trzustkowych odpowiedzialnych za trawienie mięsa, nudności i wymioty oraz pojawienie się cukrzycy – dodaje.
Dr Hussain zwraca również uwagę, że nowotwór jest podstępny, bo może podszywać się pod inne, mniej groźne problemy zdrowotne.
- Inne schorzenia, z którymi można go pomylić, to ostre zapalenie trzustki, przewlekłe zapalenie trzustki, kamica żółciowa lub inne schorzenia pęcherzyka żółciowego, refluks żołądkowy czy wrzody – wylicza ekspert.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.