Popularne leki na zgagę mogą mieć wpływ na wyższe ryzyko udaru

Zdarza się, że rozwiązanie jednego problemu prowadzi do powstania innych. Podobnie dziać się może w przypadku leczenia zgagi.

Miliony osób na świecie leczą refluks żołądka i zgagę inhibitorami pompy protonowej (PPI). Leki z grupy PPI należą do najczęściej stosowanych środków medycznych i są dostępne bez recepty.

Jednak według wstępnych badań, przedstawionych podczas konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Nowym Orleanie, leki te mogą zwiększać ryzyko wystąpienia udaru niedokrwiennego.

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Centrum Kontroli i Prewencji Chorób, udar niedokrwienny mózgu jest najbardziej rozpowszechnionym typem udaru.

"Leki z grupy PPI już wcześniej powiązano z zaburzeniami funkcji naczyniowych, w tym z zawałem serca, chorobami nerek i demencją" - powiedział dr Thomas Sehested, główny autor badania z Duńskiej Fundacji Serca. "Chcieliśmy zobaczyć, czy PPI wpływają także na ryzyko udaru niedokrwiennego, zwłaszcza ze względu na ich rosnące zastosowanie w populacji ogólnej".

Badanie zostało przeprowadzone w Danii z udziałem 250 tys. pacjentów, którzy cierpieli na bóle brzucha i niestrawność oraz przyjmowali jeden z czterech leków: Prilosec, Protonix, Prevacid lub Nexium.

Według badania, ryzyko udaru mózgu wzrosło o 21 proc. wśród pacjentów przyjmujących PPI. Autorzy stwierdzili minimalny wzrost lub brak ryzyka wystąpienia udaru mózgu przy najniższych dawkach leku. Jeżeli chodzi o najwyższe dawki, okazało się, że ryzyko wzrosło o 33 proc. w grupie pacjentów przyjmujących Prilosec i Prevacid, o 50 proc. w przypadku Nexium oraz o 79 proc. dla Protonixu.

Dwa badania z 2010 roku wykazały, że stosowanie leków PPI wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia poważnej infekcji bakteryjnej. Kwas żołądkowy zabija zarówno dobre, jak i złe bakterie w naszych jelitach, a wskutek stosowania inhibitorów pompy protonowej ilość kwasu żołądkowego zostaje zmniejszona, co stwarza idealne warunki do rozwoju bakterii.

"W naszej kulturze panuje tendencja do przyjmowania tabletki na wszelkie problemy, podczas gdy wiele osób może zmniejszyć objawy zgagi poprzez jedzenie mniejszych posiłków, unikanie alkoholu czy rzucenie palenia" – powiedział dr Michael Katz.

W kwietniowym badaniu, opublikowanym w "Journal of the American Society of Nefrology", wykazano, że pacjenci, którzy przyjmują PPI, mają o 96 proc. większe ryzyko wystąpienia niewydolności nerek i o 28 proc. większe zagrożenie chorobami nerek w porównaniu z osobami, które otrzymały leki alternatywne.

Lekarze szacują, że większość ludzi, którzy cierpią z powodu refluksu żołądkowego lub zgagi może drastycznie zmniejszyć lub całkowicie zlikwidować dyskomfort, dokonując kilku zmian w stylu życia: rzucając palenie, chudnąc oraz rezygnując z ostrych i tłustych potraw.

Jeśli lekarz uzna, że pacjent mimo wszystko potrzebuje farmakoterapii, może on skorzystać z leków zobojętniających, jak np. Maalox.

Leki z tej grupy pomagają w łagodniejszych stanach refluksu, więc są dobrym rozwiązaniem dla pacjentów, którzy zgagi doświadczają rzadko lub wyłącznie po zjedzeniu pewnych pokarmów. Leki zobojętniające mogą zapewnić szybką ulgę, ale tylko na krótki czas.

Długotrwałą ulgę przyniosą antagonisty receptora H2 (zwane również blokerami H2). Działają nawet kilka godzin. Należy jednak pamiętać, że leki z tej grupy mogą wchodzić w interakcje z innymi środkami medycznymi, więc należy się upewnić, że można je bezpiecznie zażywać.

Przez wiele lat Katz obawiał się, że leki z grupy PPI wzmocnią przekonanie, że rozwiązaniem behawioralnych problemów zdrowotnych jest przyjmowanie leków. Jak tłumaczy, nie zawsze sprawią one, że będziemy zdrowsi.

Marta Pawlak, ponad rok temu

Newsy

Komentarze (4)
~chudziak
~chudziak ponad rok temu

Rety ludzie co wy piszecie schudłem 8kg jedząc warzywa ,jak ja bym zastosował taką dietę to by została sama skóra i szkielet , wiatr by mnie porwał na ulicy. Ja chcę przytyć i nie mogę ,mimo pożerania dużej ilości mięska , bekonu ,kaszanki itd

Odpowiedz

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Dlaczego nigdy nie powinno się kłaść spać po kłótni?

„Nigdy nie idź do łóżka pokłócony" - mówi ludowa prawda. I zgodnie z nowym badaniem, powinniśmy wziąć pod uwagę tą starą radę. Naukowcy odkryli, że jeżeli idziemy spać, jednocześnie trzymając się negatywnych wspomnień, możemy mieć problem z ich stłumieniem. Sen...

Newsy

Nowy problem w leczeniu migotania przedsionków

Nieregularna praca serca, jaką jest migotanie przedsionków może być czynnikiem spustowym dla udarów na tle zakrzepicy. Z tego powodu niejednokrotnie u takich pacjentów przepisywane są leki rozrzedzające krew. Według najnowszego Kanadyjskiego badania,...

Newsy

Kontuzjowana Serena Williams nie zagra w finale WTA KC w Singapurze

Serena Williams wycofała się z przyszłotygodniowych zawodów WTA KC w Singapurze z powodu kontuzji barku. Amerykanka znajdująca się na drugim miejscu w rankingu światowym, nie grała od dotarcia do półfinału US Open we wrześniu. Miejsce Williams może...