Popularne leki na zgagę mogą mieć wpływ na wyższe ryzyko udaru

Zdarza się, że rozwiązanie jednego problemu prowadzi do powstania innych. Podobnie dziać się może w przypadku leczenia zgagi.

Miliony osób na świecie leczą refluks żołądka i zgagę inhibitorami pompy protonowej (PPI). Leki z grupy PPI należą do najczęściej stosowanych środków medycznych i są dostępne bez recepty.

Jednak według wstępnych badań, przedstawionych podczas konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Nowym Orleanie, leki te mogą zwiększać ryzyko wystąpienia udaru niedokrwiennego.

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Centrum Kontroli i Prewencji Chorób, udar niedokrwienny mózgu jest najbardziej rozpowszechnionym typem udaru.

"Leki z grupy PPI już wcześniej powiązano z zaburzeniami funkcji naczyniowych, w tym z zawałem serca, chorobami nerek i demencją" - powiedział dr Thomas Sehested, główny autor badania z Duńskiej Fundacji Serca. "Chcieliśmy zobaczyć, czy PPI wpływają także na ryzyko udaru niedokrwiennego, zwłaszcza ze względu na ich rosnące zastosowanie w populacji ogólnej".

Badanie zostało przeprowadzone w Danii z udziałem 250 tys. pacjentów, którzy cierpieli na bóle brzucha i niestrawność oraz przyjmowali jeden z czterech leków: Prilosec, Protonix, Prevacid lub Nexium.

Według badania, ryzyko udaru mózgu wzrosło o 21 proc. wśród pacjentów przyjmujących PPI. Autorzy stwierdzili minimalny wzrost lub brak ryzyka wystąpienia udaru mózgu przy najniższych dawkach leku. Jeżeli chodzi o najwyższe dawki, okazało się, że ryzyko wzrosło o 33 proc. w grupie pacjentów przyjmujących Prilosec i Prevacid, o 50 proc. w przypadku Nexium oraz o 79 proc. dla Protonixu.

Dwa badania z 2010 roku wykazały, że stosowanie leków PPI wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia poważnej infekcji bakteryjnej. Kwas żołądkowy zabija zarówno dobre, jak i złe bakterie w naszych jelitach, a wskutek stosowania inhibitorów pompy protonowej ilość kwasu żołądkowego zostaje zmniejszona, co stwarza idealne warunki do rozwoju bakterii.

"W naszej kulturze panuje tendencja do przyjmowania tabletki na wszelkie problemy, podczas gdy wiele osób może zmniejszyć objawy zgagi poprzez jedzenie mniejszych posiłków, unikanie alkoholu czy rzucenie palenia" – powiedział dr Michael Katz.

W kwietniowym badaniu, opublikowanym w "Journal of the American Society of Nefrology", wykazano, że pacjenci, którzy przyjmują PPI, mają o 96 proc. większe ryzyko wystąpienia niewydolności nerek i o 28 proc. większe zagrożenie chorobami nerek w porównaniu z osobami, które otrzymały leki alternatywne.

Lekarze szacują, że większość ludzi, którzy cierpią z powodu refluksu żołądkowego lub zgagi może drastycznie zmniejszyć lub całkowicie zlikwidować dyskomfort, dokonując kilku zmian w stylu życia: rzucając palenie, chudnąc oraz rezygnując z ostrych i tłustych potraw.

Jeśli lekarz uzna, że pacjent mimo wszystko potrzebuje farmakoterapii, może on skorzystać z leków zobojętniających, jak np. Maalox.

Leki z tej grupy pomagają w łagodniejszych stanach refluksu, więc są dobrym rozwiązaniem dla pacjentów, którzy zgagi doświadczają rzadko lub wyłącznie po zjedzeniu pewnych pokarmów. Leki zobojętniające mogą zapewnić szybką ulgę, ale tylko na krótki czas.

Długotrwałą ulgę przyniosą antagonisty receptora H2 (zwane również blokerami H2). Działają nawet kilka godzin. Należy jednak pamiętać, że leki z tej grupy mogą wchodzić w interakcje z innymi środkami medycznymi, więc należy się upewnić, że można je bezpiecznie zażywać.

Przez wiele lat Katz obawiał się, że leki z grupy PPI wzmocnią przekonanie, że rozwiązaniem behawioralnych problemów zdrowotnych jest przyjmowanie leków. Jak tłumaczy, nie zawsze sprawią one, że będziemy zdrowsi.

Marta Pawlak, 10 miesięcy temu

Newsy

Komentarze (4)
~chudziak
~chudziak 10 miesięcy temu

Rety ludzie co wy piszecie schudłem 8kg jedząc warzywa ,jak ja bym zastosował taką dietę to by została sama skóra i szkielet , wiatr by mnie porwał na ulicy. Ja chcę przytyć i nie mogę ,mimo pożerania dużej ilości mięska , bekonu ,kaszanki itd

Odpowiedz

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...

Newsy

Ta ryba może być kluczem do walki z dziecięcą białaczką

Kluczem do wczesnego wykrywania dziecięcej białaczki mogą okazać się tysiące małych ryb, które wkrótce mogą pływać w laboratorium Wayne State University. Nowy projekt badawczy wykorzystuje ryby z gatunku danio pręgowany do identyfikacji genetycznych...

Newsy

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...