Trwa ładowanie...

Popularne leki na zgagę mogą mieć wpływ na wyższe ryzyko udaru

Avatar placeholder
13.12.2019 07:38
Popularne leki na zgagę mogą mieć wpływ na wyższe ryzyko udaru
Popularne leki na zgagę mogą mieć wpływ na wyższe ryzyko udaru (123RF)

Zdarza się, że rozwiązanie jednego problemu prowadzi do powstania innych. Podobnie dziać się może w przypadku leczenia zgagi.

Miliony osób na świecie leczą refluks żołądka i zgagę inhibitorami pompy protonowej (PPI). Leki z grupy PPI należą do najczęściej stosowanych środków medycznych i są dostępne bez recepty.

Jednak według wstępnych badań, przedstawionych podczas konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Nowym Orleanie, leki te mogą zwiększać ryzyko wystąpienia udaru niedokrwiennego.

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Centrum Kontroli i Prewencji Chorób, udar niedokrwienny mózgu jest najbardziej rozpowszechnionym typem udaru.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

"Leki z grupy PPI już wcześniej powiązano z zaburzeniami funkcji naczyniowych, w tym z zawałem serca, chorobami nerek i demencją" - powiedział dr Thomas Sehested, główny autor badania z Duńskiej Fundacji Serca. "Chcieliśmy zobaczyć, czy PPI wpływają także na ryzyko udaru niedokrwiennego, zwłaszcza ze względu na ich rosnące zastosowanie w populacji ogólnej".

Zmiana stylu życia skutecznie pomaga walczyć z refluksem i zgagą u niektórych pacjentów
Zmiana stylu życia skutecznie pomaga walczyć z refluksem i zgagą u niektórych pacjentów (123rf)

Badanie zostało przeprowadzone w Danii z udziałem 250 tys. pacjentów, którzy cierpieli na bóle brzucha i niestrawność oraz przyjmowali jeden z czterech leków: Prilosec, Protonix, Prevacid lub Nexium.

Według badania, ryzyko udaru mózgu wzrosło o 21 proc. wśród pacjentów przyjmujących PPI. Autorzy stwierdzili minimalny wzrost lub brak ryzyka wystąpienia udaru mózgu przy najniższych dawkach leku. Jeżeli chodzi o najwyższe dawki, okazało się, że ryzyko wzrosło o 33 proc. w grupie pacjentów przyjmujących Prilosec i Prevacid, o 50 proc. w przypadku Nexium oraz o 79 proc. dla Protonixu.

Dwa badania z 2010 roku wykazały, że stosowanie leków PPI wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia poważnej infekcji bakteryjnej. Kwas żołądkowy zabija zarówno dobre, jak i złe bakterie w naszych jelitach, a wskutek stosowania inhibitorów pompy protonowej ilość kwasu żołądkowego zostaje zmniejszona, co stwarza idealne warunki do rozwoju bakterii.

"W naszej kulturze panuje tendencja do przyjmowania tabletki na wszelkie problemy, podczas gdy wiele osób może zmniejszyć objawy zgagi poprzez jedzenie mniejszych posiłków, unikanie alkoholu czy rzucenie palenia" – powiedział dr Michael Katz.

ZOBACZ TAKŻE:

W kwietniowym badaniu, opublikowanym w "Journal of the American Society of Nefrology", wykazano, że pacjenci, którzy przyjmują PPI, mają o 96 proc. większe ryzyko wystąpienia niewydolności nerek i o 28 proc. większe zagrożenie chorobami nerek w porównaniu z osobami, które otrzymały leki alternatywne.

Lekarze szacują, że większość ludzi, którzy cierpią z powodu refluksu żołądkowego lub zgagi może drastycznie zmniejszyć lub całkowicie zlikwidować dyskomfort, dokonując kilku zmian w stylu życia: rzucając palenie, chudnąc oraz rezygnując z ostrych i tłustych potraw.

Jeśli lekarz uzna, że pacjent mimo wszystko potrzebuje farmakoterapii, może on skorzystać z leków zobojętniających, jak np. Maalox.

Przeczytaj koniecznie

Leki z tej grupy pomagają w łagodniejszych stanach refluksu, więc są dobrym rozwiązaniem dla pacjentów, którzy zgagi doświadczają rzadko lub wyłącznie po zjedzeniu pewnych pokarmów. Leki zobojętniające mogą zapewnić szybką ulgę, ale tylko na krótki czas.

Długotrwałą ulgę przyniosą antagonisty receptora H2 (zwane również blokerami H2). Działają nawet kilka godzin. Należy jednak pamiętać, że leki z tej grupy mogą wchodzić w interakcje z innymi środkami medycznymi, więc należy się upewnić, że można je bezpiecznie zażywać.

Przez wiele lat Katz obawiał się, że leki z grupy PPI wzmocnią przekonanie, że rozwiązaniem behawioralnych problemów zdrowotnych jest przyjmowanie leków. Jak tłumaczy, nie zawsze sprawią one, że będziemy zdrowsi.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze