Trwa ładowanie...

Popularne tabletki zmieniają mózg. Objaw jest charakterystyczny

 Patrycja Pupiec
09.11.2023 15:07
Nowe badanie dowodzi, że antykoncepcja może regulować emocje. Jedną z nich szczególnie
Nowe badanie dowodzi, że antykoncepcja może regulować emocje. Jedną z nich szczególnie (Getty Images)

Kanadyjscy naukowcy wykazali, że doustne środki antykoncepcyjne mogą wpływać na regulację emocji u kobiet. Okazało się, że ten rodzaj antykoncepcji może działać na obszary w mózgu powiązane szczególnie z konkretną emocją.

spis treści

1. Antykoncepcja, która może generować strach

Alexandra Brouillard to doktorantka psychologii na Uniwersytecie Quebec w Montrealu. Naukowczyni ujawniła wyniki swojego najnowszego badania. Wraz z zespołem ekspertów doszła do wniosku, że tabletki antykoncepcyjne wpływają na obszary mózgu, które są odpowiedzialne za regulację emocji.

W badaniach analizowano mózgi mężczyzn oraz kobiet, które obecnie stosowały tabletki antykoncepcyjne, przyjmowały je wcześniej, ale nie w momencie przeprowadzenia badania, a także te panie, które nigdy nie stosowały żadnej formy antykoncepcji.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

W swoich analizach naukowcy wykazali, że kobiety stosujące złożone doustne środki antykoncepcyjne mają cieńszą brzuszno-przyśrodkową korę przedczołową niż mężczyźni.

To właśnie ta część mózgu jest zaangażowana w regulowanie emocji, a w szczególności w wysyłanie sygnałów związanych ze strachem w sytuacji, gdy nie ma niebezpieczeństwa.

Porównanie wszystkich grup pozwoliło ustalić także, że kobiety są bardziej podatne na zaburzenia lękowe i zaburzenia związane ze stresem.

2. Odwracalne skutki

Na świecie doustne środki antykoncepcyjne stosuje ponad 150 milionów kobiet. Przed rozpoczęciem stosowania tabletek antykoncepcyjnych są zazwyczaj informowane o różnych skutkach wynikających z ich zażywania.

Pacjentki mają przede wszystkim świadomość tego, że syntetyczne hormony płciowe, które codziennie przyjmują, wpływają na ich cykl menstruacyjny i zapobiegają owulacji.

Główna autorka badania podkreśla, że celem prac nie było przeciwdziałanie stosowaniu tego rodzaju antykoncepcji, ale podniesienie świadomości na temat tego, że może wpływać na centrum układu nerwowego, czyli mózg.

- Skutki wydają się odwracalne, ale na tym etapie musimy kontynuować badania w tej dziedzinie, zanim w pełni zrozumiemy ich wpływ na zdrowie mózgu - zaznacza Brouillard.

3. "Mogą stwarzać czynnik ryzyka"

Lecz o tym, że hormony płciowe są także istotne dla rozwoju mózgu, a wiele z kluczowych struktur tego narządu dojrzewa we wczesnej dorosłości, zdaje sobie sprawę niewiele kobiet.

Choć inne czynniki mogą predysponować niektóre z nich do stosowania tej metody antykoncepcji, badacze jedynie zakładają korelację między pigułkami a morfologią mózgu.

Badanie przeprowadzone pod kierownictwem Brouillard zostało opublikowane w czasopiśmie "Frontiers", lecz ze względu na liczne ograniczenia, naukowcy stwierdzili, że nie można sugerować związku przyczynowego między stosowaniem tabletek antykoncepcyjnych a morfologią mózgu, dlatego uogólnianie wyników na całą populację może być ograniczone.

Ale jak podkreślają autorzy analiz, "wyniki sugerują, że złożone doustne środki antykoncepcyjne mogą stwarzać czynnik ryzyka deficytów regulacji emocji podczas ich stosowania".

Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze