Trwa ładowanie...

Posadź w ogrodzie. Kleszcze i komary nawet się nie zbliżą

Avatar placeholder
05.04.2024 12:08
Posadź w ogrodzie, a kleszcze i komary nie będą ci straszne. Ta roślina jest naturalnym repelentem
Posadź w ogrodzie, a kleszcze i komary nie będą ci straszne. Ta roślina jest naturalnym repelentem (Getty Images)

Nic tak nie psuje odpoczynku na świeżym powietrzu, jak komary i kleszcze grasujące w ogrodzie. Na szczęście istnieją proste i naturalne sposoby, które mogą pomóc uporać się z tym problemem. Zasadź wrotycz, by odstraszyć niechcianych gości ze swojej działki.

spis treści

1. Naturalny środek na owady

Istnieje wiele powodów, dla których warto mieć wrotycz w swoim ogrodzie. Intensywny zapach rośliny skutecznie odstrasza nie tylko komary i kleszcze, ale także inne uciążliwe owady, jak muchy, czy mrówki.

Zioło zapewnia skuteczną ochronę przed insektami i jest uznawane za naturalny repelent. Odpoczynek w ogrodzie stanie się komfortowy, w końcu nie będziesz obawiać się o choroby przenoszone przez owady.

Zobacz film: "Roślina, której boją się komary i kleszcze"

Wrotycz maskuje ludzki zapach, przez co insekty mają problem ze zlokalizowaniem swojego następnego posiłku. Ponadto zawarty w nim olejek o nazwie tujon oraz kamfora sprawiają, że szkodniki wolą trzymać się z daleka od rośliny.

Liście warto też ususzyć i zabrać do domu, rozłożone w okolicach okien sprawia, że owady nie będą wlatywać do domu. Można je też umieścić w woreczkach i włożyć do szafy, by chronić ubrania przed molami.

2. Z wrotyczem lepiej uważać

Z rośliny można też przygotować wyciąg. Liście i kwiaty zalewamy wodą w proporcjach 1:3, a następnie odstawiamy na dobę. Tak powstałym płynem możemy skutecznie odstraszyć z ogrodu szkodniki.

O ile wrotycz w ogrodzie lub szafie jest bezpieczny, nie należy go spożywać. Jest wykorzystywany do wyrobu trunków i w przeszłości stosowano go w medycynie ludowej, jest rośliną trującą.

Nawet aptecznych preparatów z wrotyczem nie należy stosować na własną rękę bez konsultacji z lekarzem. Bez znajomości stężenia, każdy preparat na bazie rośliny może być niebezpieczny.

Zaletą wrotyczu jest też łatwa uprawa. Zioło jest mrozoodporne, w kwestiach pielęgnacji nie wymaga zbyt wiele i dobrze sobie radzi nawet w czasie suszy. Nasiona najlepiej wysiewać wczesną wiosną bezpośrednio do gruntu.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze