Trwa ładowanie...

Posadź w ogrodzie. Kleszcze i komary nawet się nie zbliżą

Avatar placeholder
Dominika Najda 05.04.2024 12:08
Posadź w ogrodzie, a kleszcze i komary nie będą ci straszne. Ta roślina jest naturalnym repelentem
Posadź w ogrodzie, a kleszcze i komary nie będą ci straszne. Ta roślina jest naturalnym repelentem (Getty Images)

Nic tak nie psuje odpoczynku na świeżym powietrzu, jak komary i kleszcze grasujące w ogrodzie. Na szczęście istnieją proste i naturalne sposoby, które mogą pomóc uporać się z tym problemem. Zasadź wrotycz, by odstraszyć niechcianych gości ze swojej działki.

spis treści

1. Naturalny środek na owady

Istnieje wiele powodów, dla których warto mieć wrotycz w swoim ogrodzie. Intensywny zapach rośliny skutecznie odstrasza nie tylko komary i kleszcze, ale także inne uciążliwe owady, jak muchy, czy mrówki.

Zioło zapewnia skuteczną ochronę przed insektami i jest uznawane za naturalny repelent. Odpoczynek w ogrodzie stanie się komfortowy, w końcu nie będziesz obawiać się o choroby przenoszone przez owady.

Zobacz film: "Roślina, której boją się komary i kleszcze"

Wrotycz maskuje ludzki zapach, przez co insekty mają problem ze zlokalizowaniem swojego następnego posiłku. Ponadto zawarty w nim olejek o nazwie tujon oraz kamfora sprawiają, że szkodniki wolą trzymać się z daleka od rośliny.

Liście warto też ususzyć i zabrać do domu, rozłożone w okolicach okien sprawia, że owady nie będą wlatywać do domu. Można je też umieścić w woreczkach i włożyć do szafy, by chronić ubrania przed molami.

2. Z wrotyczem lepiej uważać

Z rośliny można też przygotować wyciąg. Liście i kwiaty zalewamy wodą w proporcjach 1:3, a następnie odstawiamy na dobę. Tak powstałym płynem możemy skutecznie odstraszyć z ogrodu szkodniki.

O ile wrotycz w ogrodzie lub szafie jest bezpieczny, nie należy go spożywać. Jest wykorzystywany do wyrobu trunków i w przeszłości stosowano go w medycynie ludowej, jest rośliną trującą.

Nawet aptecznych preparatów z wrotyczem nie należy stosować na własną rękę bez konsultacji z lekarzem. Bez znajomości stężenia, każdy preparat na bazie rośliny może być niebezpieczny.

Zaletą wrotyczu jest też łatwa uprawa. Zioło jest mrozoodporne, w kwestiach pielęgnacji nie wymaga zbyt wiele i dobrze sobie radzi nawet w czasie suszy. Nasiona najlepiej wysiewać wczesną wiosną bezpośrednio do gruntu.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze