Przejdź na WP

Powiększenie piersi

Ćwiczenia na jędrny biust
Ćwiczenia na jędrny biust [5 zdjęć]

Aby zachować jędrny biust przez długie lata, niezbędne jest wykonywanie ćwiczeń. Wzmacniaj mięśnie, które...

zobacz galerię

Zobacz film: "Jak wygląda powiększanie piersi?"

Zabieg powiększania piersi, zwany także augmentacją i mammoplastyką, polega na chirurgicznym powiększeniu biustu za pomocą wszczepienia implantów pod każdą piersią. Dzięki augmentacji piersi stają się większe i bardziej kształtne.

spis treści

1. Istota operacji plastycznych piersi

Operacje plastyczne biustu obok operacji plastycznych brzucha, liposukcji czy operacji plastycznych nosa należą najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Zabiegom poddają się kobiety niezadowolone z kształtu i wielkości swoich piersi. Najczęściej jest to powiększanie piersi, choć niejednokrotnie panie decydują się na zmniejszenie piersi, co jest podyktowane względami zdrowotnymi – zbyt duży biust nie tylko wygląda mało estetycznie, ale powoduje m.in. zwyrodnienia kręgosłupa. Jeśli chodzi o korekcję kształtu biustu, to jest to zabieg często wybierany przez panie, które przeszły kilka ciąż, a ich piersi straciły dawny kształt. Wykonuje się wówczas nacięcie wzdłuż naturalnego konturu piersi, dzięki którym chirurg może wyznaczyć powierzchnię skóry do wycięcia oraz miejsce nowego usytuowania brodawki. Blizny po zabiegu pozostają na całe życie, jednak nowy i proporcjonalny kształt piersi dla wielu kobiet stanowi najlepszą rekompensację blizn pooperacyjnych.

Powiększanie biustu można przeprowadzić, gdy zakończony zostanie rozwój gruczołów piersiowych, czyli nie wcześniej niż przed 16. rokiem życia. Augmentację najlepiej jest wykonać już po okresie ciąży i laktacji, nie oznacza to jednak, że niemożliwe jest wcześniejsze powiększenie piersi, ponieważ implanty nie mają żadnego wpływu na płód i nie wykluczają karmienia piersią.

2. Zabieg powiększania piersi

Najpopularniejszym typem operacji plastycznych biustu jest powiększanie piersi. Panie zwiększają swój biust zazwyczaj o 2 rozmiary z miseczki A na C. Metody powiększania piersi to:

 • implanty piersiowe – znane są dwa rodzaje implantów - okrągłe (dzięki nim pierś wydaje się pełniejsza w dolnej i górnej części) i anatomiczne (są zbliżone do naturalnego kształtu piersi), które mogą być wykonane z silikonu lub chlorku sodu (inaczej wprowadza się je do piersi); jest to najpopularniejsza metoda powiększania biustu;
 • powiększanie biustu tkanką tłuszczową (lipoiniekcja) - tkanka tłuszczowa jest pobierana np. z podbrzusza lub pośladków (występuje tam w nadmiarze), a następnie wstrzykiwana w okolice biustu; metoda ta znana od lat 80. XX wieku budzi wile kontrowersji ze względu na ryzyko powstawania torbieli piersiowych;
 • powiększanie piersi kwasem hialuronowym – zabieg polega na wstrzyknięciu do piersi kwasu hialuronowego (maksymalnie 120 ml do jednej piersi); warto powiedzieć, że zabieg ten nie daje trwałych efektów, ponieważ efekt powiększonych piersi utrzymuje się jedynie przez 12 miesięcy, a po tym czasie konieczna jest ponowna operacja.

Operacja powiększania biustu odbywa się przy całkowitej narkozie i trwa ok. 1-2 godzin. Hospitalizacja w przypadku większości pacjentek nie jest dłuższa niż 24-48 godzin. Jeśli operacja plastyczna biustu przeprowadzana jest metoda włożenia, wtedy implant umieszcza się w piersi przez nacięcie o wielkości 3-4 cm, które zazwyczaj przeprowadzone jest w fałdzie łączącym pierś z klatka piersiową. Inną metoda przeprowadzania operacji powiększenia piersi jest wykonanie augmentacji przy techniki endoskopowej. Wtedy nacięcia dokonuje się pod pacha lub w okolicach pępka. Implant jest wkładany bezpośrednio do kieszeni, za tkankę piersiową lub pod mięsień ściany klatki piersiowej.

3. Powikłania po zabiegu powiększania biustu

Po zabiegu mogą występować pewne komplikacje:

 • ból piersi i nadcinanych okolic,
 • trudności w gojeniu się ran pooperacyjnych i okolic implantu,
 • krwawienie,
 • kurczenie się kapsuły, powstałej wokół implantu, co może powodować ból, zdrętwienie i stwardnienie piesi,
 • pęknięcie skóry i wypadnięcie implantu,
 • nadwrażliwość brodawek.

4. Zalecenia lekarskie po operacji plastycznej biustu

Najbardziej dotkliwym efektem powiększenia piersi jest ból, jaki towarzyszy kobiecie przez kilka dni. W tym czasie niezbędne jest przyjmowanie środków przeciwbólowych. Przez okres 1-2 miesięcy niezbędne jest także noszenie specjalnego elastycznego biustonosza lub leczniczego pasa. Po operacji powiększenia piersi pacjentka nie powinna spać na brzuchu przez co najmniej 4 tygodnie. Ponadto po plastyce biustu zaleca się:

 • powstrzymywanie się od wykonywania codziennych prac przez ok. 10-14 dni,
 • niepoodnoszenie rąk do góry przez ok. 2 miesiące,
 • unikanie dźwigania i wykonywania ciężkich prac fizycznych przez co najmniej 2 miesiące,
 • smarowanie blizn maściami i kremami i chronienie ich specjalnymi plastrami,
 • unikanie opalania w solarium przed 2 tygodnie.

Powiększanie piersi należy obecnie do najpopularniejszych zabiegów chirurgii kosmetycznej. Jest to zabieg stosunkowo bezpieczny, którego powikłania są bardzo częste. Należy jednak pamiętać, że może on uniemożliwiać wykonywanie niektórych badań. Np. podczas mammografii zasłania ok. 20% tkanki gruczołu piersiowego, dlatego należy odwołać się do innej metody badania piersi.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy