Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Lida

Powikłania depresji – choroba, powikłania

Lek. Mateusz Nawrocki
30.03.2021 22:26
Powikłania depresji – choroba, powikłania
Powikłania depresji – choroba, powikłania

Depresja to schorzenie, które jest bagatelizowane przez wiele osób. Panuje bowiem nieprawidłowe przekonanie, że jeśli choroba dotyczy sfery psychicznej, to nie oddziałuje na stan ogólny, a w szczególności somatyczny. Nic bardziej mylnego – depresja jako choroba psychiczna może w bardzo dużym stopniu oddziaływać na cały stan całego naszego organizmu.

spis treści

1. Powikłania depresji – choroba

Powikłania depresji mogą w znacznym stopniu oddziaływać na człowieka. Epizody depresji są bardzo częstym powodem zgłaszania się pacjentów do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej na całym świecie. Schorzenie to znacznie częściej dotyczy kobiet (dwukrotnie częściej). Pacjenci odczuwają mniejszą radość i poczucie przyjemności w życiu codziennym, występuje widoczny spadek koncentracji i zdolności do skupiania uwagi na ważnych kwestiach dotyczących całego życia.

Depresja to częsty powód zgłaszania się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej
Depresja to częsty powód zgłaszania się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (123RF)
Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

Chociaż obecnie medycyna dysponuje całym wachlarzem leków oraz sposobów terapii, wiele osób wykazuje zmienność osobniczą co do reakcji na wprowadzone leczenie. Ważne, aby zgłosić się w odpowiednim momencie do lekarza, który na podstawie badania oraz wywiadu zaleci odpowiednie leczenie. Nie bez znaczenia pozostają także formy psychoterapii w leczeniu depresji.

Możliwości leczenia opierają się nie tylko na farmakoterapii. Odpowiednia terapia depresji może w znaczący sposób podnieść jakość życia pacjentów i daje szanse na prawidłowe dobre funkcjonowanie w społeczeństwie.

2. Powikłania depresji

Depresja jako choroba oczywiście może rozwijać się i w znaczący sposób oddziaływać na wszystkie sfery życia – od stanu duchowego po somatyczny. Z uwagi na indywidulany charakter zmian, a także reakcji na wprowadzone leczenie powikłania depresji mogą się znacząco różnić u każdego człowieka, ale należy zaznaczyć, że są pewne typowe choroby, które mogą oddziaływać na każdego chorego.

W sytuacjach, kiedy choroba nie jest leczona, lub leczenie nie przynosi oczekiwanego efektu może dojść nawet do próby targnięcia się na własne życie, a w konsekwencji nawet do samobójstwa. Mówiąc o powikłaniach depresji warto także zaznaczyć, że na skutek braku jej kontroli może dochodzić do progresji zmian.

Coraz częściej mówi się o powikłaniach somatycznych depresji – osoby, które przez długi czas zmagają się z chorobą są bardziej narażone na występowanie chorób serca i układu krążenia, często mówi się także o zwiększonym ryzyku wystąpienia cukrzycy. Stopniowy spadek chęci do życia może przyczynić się ogólnej gorszej kondycji organizmu.

Specyficznym rodzajem powikłań depresji jest depresja maskowana. Jej głównymi symptomami są objawy somatyczne, między innymi bóle różnego typu, objawy skórne, skoki ciśnienia czy jadłowstret. Skutkiem takiej postaci depresji jest często jej utrudnione diagnozowanie oraz niewłaściwe leczenie.

Chociaż depresja jest chorobą, która oddziałuje przedewszystkim na naszą duszę, to należy zaznaczyć, że jej powikłania na skutek braku kontroli lub wprowadzonego leczenia mogą w znaczący sposób wpłynąć na ogólny stan naszego organizmu. Z tego względu, jeśli wystąpią u Ciebie jakiekolwiek objawy choroby, należy skontaktować się lekarzem celem weryfikacji Twoich podejrzeń. Bagatelizowanie objawów może spowodować, że kontrola choroby może być znacznie trudniejsza niż w przypadku jej początkowego stadium.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze