Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Premier apeluje o społeczną solidarność. Seniorzy mają być jednym z priorytetów programu walki z COVID-19

Rząd przypomina, że to seniorzy są najbardziej narażeni na ciężki przebieg COVID-19
Rząd przypomina, że to seniorzy są najbardziej narażeni na ciężki przebieg COVID-19 (East News)

Premier i minister zdrowia przedstawili działania rządu w związku z rozwojem epidemii COVID-19 w Polsce. Od 17 października będą obowiązywały nowe zarządzenia. To oznacza, że kolejne powiaty trafią do strefy czerwonej. Szczególną opieką mają być objęci seniorzy.

1. Premier zapowiada wsparcie seniorów

Rządowa strategia walki z pandemią ma mieć trzy podstawowe priorytety:

  • bezpieczeństwo i wsparcie seniorów,
  • odpowiedni dostęp do leczenia dla pacjentów z COVID-19,
  • minimalizowanie wpływu ograniczeń na gospodarkę i życie codzienne Polaków.

Premier odwołuje się do poczucia solidarności społecznej, przekonując, że tylko przez wspólny wysiłek wszystkich jesteśmy w stanie zahamować rozwój epidemii. Grupą, która według strategii, ma być otoczona szczególną opieką, są seniorzy.

Zobacz film: "Koronawirus w Polsce. Czy w Krakowie powstaną nowe miejsca hospitalizacji? Wiceprezydent miasta komentuje (WIDEO)"

Wróciły godziny dla seniorów. Od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-12.00 w sklepach, aptekach i na poczcie będą mogły przebywać wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia. Rząd zapowiada, że w domach pomocy społecznej i placówkach opieki zostaną wprowadzone bardziej rygorystyczne zasady. Kolejne zalecenie to maksymalne ograniczenie kontaktu z osobami powyżej 70. roku życia.

2. Dr Ozorowski: Lepiej przejść koronawirusa niż nadszarpnąć swoje zdrowie psychiczne

Eksperci od początku epidemii ostrzegają, że osoby starsze oraz pacjenci z chorobami współistniejącymi są grupami najbardziej narażonymi ciężki przebieg i śmierć z powodu COVID-19.

Dr Tomasz Ozorowski, mikrobiolog zwraca uwagę na to, że w związku z dramatycznym przyrostem zakażeń jeszcze dobitniej powinny być przestrzegane zalecenia dotyczące noszenia maseczek, dezynfekcji rąk i zachowania dystansu. Jego zdaniem to moment, kiedy powinna obudzić się społeczna solidarność, której przejawem będzie troska o osoby najstarsze. Każdy z nas może pomóc osobom starszym ze swojego otoczenia, robiąc im zakupy, odbierając pocztę albo wyprowadzając na spacer ich psa.

- Może nam pomóc zbiorowa odpowiedzialność, o czym cały czas mówimy i stosowanie się do zasad obowiązujących w czasie pandemii. Niezwykle ważna jest ochrona osób starszych - mówi dr Tomasz Ozorowski.

- Sugeruję też, aby osoby, które nie są w grupie ryzyka, nie bały się panicznie koronawirusa, ponieważ lepiej go przejść i nabyć odporność niż nadszarpnąć swoje zdrowie psychiczne. Apeluję zatem o rozsądek, spokój oraz umiejętność wychwytywania tylko najistotniejszych informacji dotyczących pandemii – dodaje ekspert.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze