Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Tak źle jeszcze nie było. 8099 nowych przypadków

W szpitalach zaczyna brakować miejsc dla pacjentów z COVID-19
W szpitalach zaczyna brakować miejsc dla pacjentów z COVID-19 (East News)

91 ofiar śmiertelnych i 8099 nowych zakażeń koronawirusem. Tak złych danych nie było od początku pandemii w Polsce. Sytuacja jest skrajnie trudna, szpitale są na granicy wytrzymałości, a chorych wymagających hospitalizacji przybywa w niepokojąco dużym tempie. W ciągu doby do szpitali trafiło ponad 450 pacjentów, których stan był na tyle poważny, że konieczna była hospitalizacja.

1. Prof. Matyja: System przestał być wydolny zarówno w stosunku do chorych z COVID-19, jak i pozostałych pacjentów

Ministerstwo Zdrowia przekazało w czwartek 15 października kolejny raport o dobowych przyrostach zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Mamy 8099 nowych przypadków. To kolejny rekord. Z powodu COVID-19 zmarło 7 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 84 osoby.

Tak źle nie było od początku epidemii. Lekarze alarmują, że przekroczyliśmy już granicę wydolności.

- System przestał być wydolny, zarówno w stosunku do chorych z COVID-19, jak również dla wszystkich pozostałych chorych - ostrzega prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Zobacz film: "Dbaj, nie panikuj. Akcja specjalna Wirtualnej Polski"

Tylko w ciągu ostatniej doby do szpitali zostało przyjętych 454 kolejnych pacjentów z COVID-19. Zajętych jest łącznie 6538 łóżek przygotowanych dla pacjentów zakażonych koronawirusem.

- Przesuwanie łóżek kardiologicznych, internistycznych i innych na rzecz tzw. pacjentów covidowych zaprowadziło nas w ślepą uliczkę. Przecież te łóżka nie stały puste, były wykorzystywane do leczenia wszystkich innych chorych. Przesuwanie tych łóżek, a nietworzenie nowych miejsc, może doprowadzić do jeszcze większej tragedii niż sam COVID-19, która nastąpi za parę miesięcy. To jest pozbawianie możliwości leczenia wszystkich innych chorych, a przecież inne choroby nie wyparowały - dodaje prof. Matyja.

Lekarze nie mają wątpliwości, że w najbliższych dniach nie ma co liczyć na zahamowanie przyrostów. Dr Cholewińska-Szymańska wskazuje na newralgiczny punkt. Jej zdaniem, jeżeli 1 listopada cmentarze nie zostaną zamknięte, może dojść do eskalacji epidemii.

- Spodziewamy się, że jeżeli nie będzie decyzji o zamknięciu cmentarzy, to po 7 dniach od Wszystkich Świętych będzie 10 tys. nowych zakażeń dziennie - ostrzega dr n. med. Grażyna Cholewińska-Szymańska, mazowiecki konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych.

2. Lekarz zakaźnik: "We wszystkich szpitalach brakuje miejsc"

Szpitale są na granicy wytrzymałości. W Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie ponownie wstrzymano planowe zabiegi i operacje. Szpital nadal przyjmuje pacjentów zakażonych COVID-19, ale placówka deklaruje, że zostało im 185 wolnych łóżek.

- We wszystkich szpitalach brakuje miejsc. Jakoś musimy sobie radzić, ale w naszym Szpitalu przyjmujemy już tylko pacjentów bardzo ciężkich, zaawansowanych, którzy wymagają tlenoterapii - mówi dr Cholewińska-Szymańska.

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że wydało dyspozycję o przekazaniu szpitalom dodatkowych respiratorów z Agencji Rezerw Materiałowych. Przedstawiciele resortu mówią, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 1024 respiratory, na razie 508 jest zajętych.

Jednak lekarze przyznają, że dane podawane przez Ministerstwo odbiegają od stanu faktycznego, a dodatkowe maszyny nie rozwiążą problemów.

- Władza podaje statystyki o respiratorach na podstawie zamówień i zakupu respiratorów. Kupić respirator to jest jedna sprawa, a używać go - to jest zupełnie inna kwestia. Na oddziałach intensywnej terapii jest już tak ciasno i gęsto, że nie da się tam wstawić kolejnego łóżka, a respirator to maszyna, do której potrzebne jest łóżko z dostępem z trzech stron. Respirator nie pracuje sam, musi być w ścianie wejście do próżni, żeby mogła pracować wentylacja mechaniczna, a te wejścia, które funkcjonują na oddziałach są już zajęte. I oczywiście potrzebni są wykwalifikowani ludzie do ich obsługi - tłumaczy mazowiecki konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych.

Z danych Europejskiego Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wynika, że pod względem liczby zgonów z powodu COVID-19 Polska znajduje się na 7. miejscu wśród państw Europy Zachodniej, na 18. pod względem liczby zakażeń koronawirusem na 100 tysięcy mieszkańców odnotowanych w ciągu ostatnich 14 dni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze