Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Tak źle jeszcze nie było. 8099 nowych przypadków

91 ofiar śmiertelnych i 8099 nowych zakażeń koronawirusem. Tak złych danych nie było od początku pandemii w Polsce. Sytuacja jest skrajnie trudna, szpitale są na granicy wytrzymałości, a chorych wymagających hospitalizacji przybywa w niepokojąco dużym tempie. W ciągu doby do szpitali trafiło ponad 450 pacjentów, których stan był na tyle poważny, że konieczna była hospitalizacja.

Zobacz film: "Dbaj, nie panikuj. Akcja specjalna Wirtualnej Polski"

1. Prof. Matyja: System przestał być wydolny zarówno w stosunku do chorych z COVID-19, jak i pozostałych pacjentów

Ministerstwo Zdrowia przekazało w czwartek 15 października kolejny raport o dobowych przyrostach zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Mamy 8099 nowych przypadków. To kolejny rekord. Z powodu COVID-19 zmarło 7 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 84 osoby.

Tak źle nie było od początku epidemii. Lekarze alarmują, że przekroczyliśmy już granicę wydolności.

- System przestał być wydolny, zarówno w stosunku do chorych z COVID-19, jak również dla wszystkich pozostałych chorych - ostrzega prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Tylko w ciągu ostatniej doby do szpitali zostało przyjętych 454 kolejnych pacjentów z COVID-19. Zajętych jest łącznie 6538 łóżek przygotowanych dla pacjentów zakażonych koronawirusem.

- Przesuwanie łóżek kardiologicznych, internistycznych i innych na rzecz tzw. pacjentów covidowych zaprowadziło nas w ślepą uliczkę. Przecież te łóżka nie stały puste, były wykorzystywane do leczenia wszystkich innych chorych. Przesuwanie tych łóżek, a nietworzenie nowych miejsc, może doprowadzić do jeszcze większej tragedii niż sam COVID-19, która nastąpi za parę miesięcy. To jest pozbawianie możliwości leczenia wszystkich innych chorych, a przecież inne choroby nie wyparowały - dodaje prof. Matyja.

Lekarze nie mają wątpliwości, że w najbliższych dniach nie ma co liczyć na zahamowanie przyrostów. Dr Cholewińska-Szymańska wskazuje na newralgiczny punkt. Jej zdaniem, jeżeli 1 listopada cmentarze nie zostaną zamknięte, może dojść do eskalacji epidemii.

- Spodziewamy się, że jeżeli nie będzie decyzji o zamknięciu cmentarzy, to po 7 dniach od Wszystkich Świętych będzie 10 tys. nowych zakażeń dziennie - ostrzega dr n. med. Grażyna Cholewińska-Szymańska, mazowiecki konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych.

2. Lekarz zakaźnik: "We wszystkich szpitalach brakuje miejsc"

Szpitale są na granicy wytrzymałości. W Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie ponownie wstrzymano planowe zabiegi i operacje. Szpital nadal przyjmuje pacjentów zakażonych COVID-19, ale placówka deklaruje, że zostało im 185 wolnych łóżek.

- We wszystkich szpitalach brakuje miejsc. Jakoś musimy sobie radzić, ale w naszym Szpitalu przyjmujemy już tylko pacjentów bardzo ciężkich, zaawansowanych, którzy wymagają tlenoterapii - mówi dr Cholewińska-Szymańska.

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że wydało dyspozycję o przekazaniu szpitalom dodatkowych respiratorów z Agencji Rezerw Materiałowych. Przedstawiciele resortu mówią, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 1024 respiratory, na razie 508 jest zajętych.

Jednak lekarze przyznają, że dane podawane przez Ministerstwo odbiegają od stanu faktycznego, a dodatkowe maszyny nie rozwiążą problemów.

- Władza podaje statystyki o respiratorach na podstawie zamówień i zakupu respiratorów. Kupić respirator to jest jedna sprawa, a używać go - to jest zupełnie inna kwestia. Na oddziałach intensywnej terapii jest już tak ciasno i gęsto, że nie da się tam wstawić kolejnego łóżka, a respirator to maszyna, do której potrzebne jest łóżko z dostępem z trzech stron. Respirator nie pracuje sam, musi być w ścianie wejście do próżni, żeby mogła pracować wentylacja mechaniczna, a te wejścia, które funkcjonują na oddziałach są już zajęte. I oczywiście potrzebni są wykwalifikowani ludzie do ich obsługi - tłumaczy mazowiecki konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych.

Z danych Europejskiego Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wynika, że pod względem liczby zgonów z powodu COVID-19 Polska znajduje się na 7. miejscu wśród państw Europy Zachodniej, na 18. pod względem liczby zakażeń koronawirusem na 100 tysięcy mieszkańców odnotowanych w ciągu ostatnich 14 dni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.