Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Jak będzie wyglądać 1 listopada? Eksperci nie mają wątpliwości, że to może być punkt kulminacyjny w rozwoju epidemii w naszym kraju

Czy 1 listopada zostanie wprowadzony zakaz przemieszczania albo zostaną zamknięte cmentarze? Prof. Krzysztof Simon uważa, że najlepszym rozwiązaniem jest rozłożenie wizyt na cmentarzach w czasie.

Zobacz film: "Koronawirus w Polsce. Karetki czekają w kolejce na wjazd na SOR"

1. Główny Inspektor Sanitarny o zaleceniach na 1 listopada

Eksperci podkreślają, że po dwóch tygodniach od wprowadzenia w całym kraju żółtej strefy będziemy w stanie powiedzieć, czy udało się zahamować przyrosty zakażeń. Kolejnym kluczowym momentem będzie 1 listopada, kiedy w Kościele katolickim jest obchodzona uroczystość Wszystkich Świętych. Masowe spotkania przy grobach, podróże w różne rejony kraju, uściski dłoni, zapominanie o dystansie i zagrożeniu. To wizja, przed którą dziś ostrzegają wszyscy lekarze i wirusolodzy, przypominając, że takie spotkania mogą stanowić śmiertelne zagrożenie, zwłaszcza dla osób starszych. A to właśnie im najtrudniej pogodzić się z tym, żeby tego dnia zrezygnować z odwiedzin bliskich.

- Myślę sobie, żeby organizując 1 listopada, pomyśleć o najstarszych, o tych, których wozimy na cmentarz: nasze babcie, dziadków, starsze mamy. To o nich mamy zadbać. Musimy zachować mądry balans między zagrożeniem a chęcią spotkania i tradycją - mówił prof. Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny, podczas rozmowy o pandemii z Aleksandrą Jakubowską w cyklu "W PAŁACU – ROZMOWY" (cykl wywiadów przeprowadzonych w Pałacu Prezydenckim i organizowanych przez Kancelarię Prezydenta RP - przyp. red.).

2. Prof. Pinkas: Wszystkich Świętych można by rozłożyć w czasie na dwa-trzy tygodnie

Główny Inspektor Sanitarny proponuje, by wizyty na grobach rozłożyć w czasie i w ten sposób uniknąć tłumów na cmentarzach 1 listopada.

- To święto można by jakoś rozłożyć w czasie. Nie musimy się 1 listopada gromadzić przed cmentarzem, gdzie są tysiące ludzi, gdzie nie można zaparkować samochodu, gdzie wchodząc przez cmentarną bramę jeden człowiek jest na drugim. Może to rozłóżmy jako rodziny w czasie. Spotykajmy się, ale może to święto trzeba rozprzestrzenić na dwa, trzy tygodnie - sugeruje Główny Inspektor Sanitarny.

Prof. Krzysztof Simon, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, również uważa, że najlepszym rozwiązaniem jest rozłożenie wizyt na cmentarzach w czasie.

- Trzeba do tego podejść rozsądnie. Na pewno nie może być mowy o takich tłumach, które oglądaliśmy w telewizji w minionych latach. Przecież groby zmarłych można odwiedzić 25 listopada czy 5 grudnia, nie musi to być konkretnie ten dzień, chodzi o symbol i tak bym do tego podchodził. W tej kwestii całkowicie zgadzam się z prof. Pinkasem, żeby rozłożyć wizyty na cmentarzach na 10 dni, a może nawet na miesiąc - tłumaczy prof. Krzysztof Simon.

3. Prof. Simon: Jeśli nie uda się wyhamować epidemii, trzeba będzie zamknąć cmentarze

GIS na razie stawia na odpowiedzialność, a nie na decyzje administracyjne. Na razie wiadomo, że na cmentarzach w całym kraju 1 listopada będzie utrzymany obowiązek zasłaniania ust i nosa, a policja ma kontrolować, czy obostrzenia są przestrzegane. Nikt nie ma jednak wątpliwości, że restrykcje mogą być zaostrzone, jeżeli będą kolejne przyrosty zakażeń.

- Musimy pamiętać, że statystyki podawane przez ministerstwo to są potwierdzone przypadki zakażeń, głównie objawowe, a zdecydowanie więcej jest tych bezobjawowych. Wirus przenosi się z człowieka na człowieka. Jeżeli mimo wprowadzenia obowiązku zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej, nie uda się wyhamować tych wzrostów i będziemy mieli po 10 tys. dobowych przypadków zakażeń, to absolutnie trzeba będzie zamknąć cmentarze dla odwiedzających. Nie będzie innego wyjścia. Liczy się dobro kraju. Zmarli z pokorą poczekają - podkreśla prof. Simon.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.