Przejdź na WP

Problem z dostępnością toalet publicznych. Raport Royal Society for Public Health

Potraficie wskazać, gdzie w waszych miastach znajdują się publiczne toalety? Jest ich coraz mniej, a utrzymanie szaletów często się miastu nie opłaca. Na problem z dostępnością toalet w swoim kraju zwracają uwagę Brytyjczycy.

Zobacz film: "Matki oszalały na punkcie tego triku na sprzątanie łazienki"

1. Brak dostępności publicznych toalet

W raporcie Royal Society of Public Health zwrócono uwagę, że zamykanie publicznych toalet jest zagrożeniem dla zdrowia, mobilności a nawet równości obywateli. Ograniczenie dostępności do publicznych szaletów szczególnie uderza w osoby z niepełnosprawnościami lub złym stanem zdrowia, a także w osoby starsze, kobiety, bezdomnych i pracowników terenowych. Ankieta na potrzeby raportu została przeprowadzona wśród 2000 osób.

Zobacz też: Nie przykrywaj deski sedesowej papierem toaletowym. To poważny błąd

Jak się okazuje 20 proc. osób z problemami zdrowotnymi lub niepełnosprawnościami świadomie rezygnuje z wychodzenia z domu, z powodu kłopotów ze znalezieniem publicznej toalety. 43 proc. osób, które chorują na schorzenia wymuszające częste wizyty w toalecie (np. zespół jelita drażliwego, chorobę Leśniowskiego-Crohna), nie czuje się komfortowo wychodząc z domu. Mówią, że są więźniami własnej toalety.

Okazuje się też, że ponad połowa osób świadomie ogranicza przyjmowanie płynów, gdy znajduje się na zewnątrz, w obawie przed brakiem dostępnej toalety.

2. Pisuary dla panów, kabiny dla pań

W raporcie zwrócono też uwagę na dostępność toalet dla mężczyzn, kobiet i osób z niepełnosprawnościami. W Wielkiej Brytanii liczba toalet dla obu płci jest równa. Problem w tym, że w męskich toaletach znajduje się więcej pisuarów, z których mogą korzystać mężczyźni. W damskiej toalecie kabin jest zwykle mniej, co generuje kolejki.

Często też damska toaleta jest połączona z toaletą dla osób z niepełnosprawnością, co może być problemem dla chcących z niej skorzystać mężczyzn. Według raportu toalet dla kobiet powinno być dwa razy więcej. Wtedy wyrówna się liczba kabin i pisuarów dostępnych dla potrzebujących.

W Polsce możemy skorzystać z toalet znajdujących się na dworcach autobusowych i kolejowych, a także w wybranych instytucjach publicznych. W niektórych miastach są szalety miejskie, ale za skorzystanie z nich również trzeba zapłacić.

Problem z dostępnością toalet publicznych jest bardzo poważny
Problem z dostępnością toalet publicznych jest bardzo poważny (123rf.com)

Bezpłatne toalety znajdują się w centrach handlowych lub na stacjach benzynowych. Czy waszym zdaniem liczba dostępnych publicznych toalet jest wystarczająca?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz wideo, które cieszą się największą popularnością:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy