Trwa ładowanie...

Problem z dostępnością toalet publicznych. Raport Royal Society for Public Health

Avatar placeholder
28.05.2019 12:52
Problem z dostępnością toalet publicznych jest bardzo poważny
Problem z dostępnością toalet publicznych jest bardzo poważny (123rf.com)

Potraficie wskazać, gdzie w waszych miastach znajdują się publiczne toalety? Jest ich coraz mniej, a utrzymanie szaletów często się miastu nie opłaca. Na problem z dostępnością toalet w swoim kraju zwracają uwagę Brytyjczycy.

1. Brak dostępności publicznych toalet

W raporcie Royal Society of Public Health zwrócono uwagę, że zamykanie publicznych toalet jest zagrożeniem dla zdrowia, mobilności a nawet równości obywateli. Ograniczenie dostępności do publicznych szaletów szczególnie uderza w osoby z niepełnosprawnościami lub złym stanem zdrowia, a także w osoby starsze, kobiety, bezdomnych i pracowników terenowych. Ankieta na potrzeby raportu została przeprowadzona wśród 2000 osób.

Zobacz też: Nie przykrywaj deski sedesowej papierem toaletowym. To poważny błąd

Jak się okazuje 20 proc. osób z problemami zdrowotnymi lub niepełnosprawnościami świadomie rezygnuje z wychodzenia z domu, z powodu kłopotów ze znalezieniem publicznej toalety. 43 proc. osób, które chorują na schorzenia wymuszające częste wizyty w toalecie (np. zespół jelita drażliwego, chorobę Leśniowskiego-Crohna), nie czuje się komfortowo wychodząc z domu. Mówią, że są więźniami własnej toalety.

Zobacz film: "Matki oszalały na punkcie tego triku na sprzątanie łazienki"

Okazuje się też, że ponad połowa osób świadomie ogranicza przyjmowanie płynów, gdy znajduje się na zewnątrz, w obawie przed brakiem dostępnej toalety.

2. Pisuary dla panów, kabiny dla pań

W raporcie zwrócono też uwagę na dostępność toalet dla mężczyzn, kobiet i osób z niepełnosprawnościami. W Wielkiej Brytanii liczba toalet dla obu płci jest równa. Problem w tym, że w męskich toaletach znajduje się więcej pisuarów, z których mogą korzystać mężczyźni. W damskiej toalecie kabin jest zwykle mniej, co generuje kolejki.

Często też damska toaleta jest połączona z toaletą dla osób z niepełnosprawnością, co może być problemem dla chcących z niej skorzystać mężczyzn. Według raportu toalet dla kobiet powinno być dwa razy więcej. Wtedy wyrówna się liczba kabin i pisuarów dostępnych dla potrzebujących.

W Polsce możemy skorzystać z toalet znajdujących się na dworcach autobusowych i kolejowych, a także w wybranych instytucjach publicznych. W niektórych miastach są szalety miejskie, ale za skorzystanie z nich również trzeba zapłacić.

Bezpłatne toalety znajdują się w centrach handlowych lub na stacjach benzynowych. Czy waszym zdaniem liczba dostępnych publicznych toalet jest wystarczająca?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze