Problemy z wytryskiem

Problemy z wytryskiem, choć zawstydzające, przytrafiają się niemal każdemu mężczyźnie. Może to być przedwczesna ejakulacja lub całkowity brak wytrysku podczas stosunku. Są blisko związane z zaburzeniami erekcji, które mogą mieć różne podłoża. Zaburzenia wytrysku mogą wynikać z jednorazowej niedyspozycji, natomiast jeśli są one długotrwałe, nie ma innego wyjścia, jak przełamać wstyd i poszukać pomocy. Istnieją również pewne naturalne sposoby, które mogą okazać się pomocne, o ile przyczyny problemu nie są zbyt poważne.

1. Przyczyny braku wytrysku i jego opóźnienia

Zdarza się, że mężczyzna nie może osiągnąć wytrysku ze względu na obniżony popęd seksualny. Może on mieć podłoże fizjologiczne, bądź psychiczne. Stres, depresja, czy przyjmowanie leków – to wszystko może mieć wpływ na libido mężczyzny, a w konsekwencji na opóźniony wytrysk lub jego brak. Podobnie niekorzystnie działa nadużywanie alkoholu i narkotyków, a także niektóre choroby (nadciśnienie, cukrzyca, rak prostaty, choroby nerek). Gdy z jakichś powodów dopływ krwi do penisa jest blokowany, mężczyzna mimo chęci nie jest w stanie osiągnąć wzwodu, a w rezultacie wytrysku. Do opóźnienia wytrysku może również dojść, gdy mężczyzna jest zmęczony lub gdy stosunek następuje krótko po poprzednim.

Zobacz film: "Wytrysk [Bez tabu]"

2. Przedwczesny wytrysk

Przedwczesny wytrysk ma miejsce, gdy do ejakulacji dochodzi zanim mężczyzna tego chce. Według badań około 30% mężczyzn doświadcza tego problemu przynajmniej raz w życiu. Istnieją dwa typy przedwczesnego wytrysku. Pierwszy typ jest problemem pierwotnym, co znaczy, że mężczyzna cierpi na niego odkąd tylko rozpoczął aktywność seksualną. Drugi, wtórny, pojawia się u mężczyzn, którzy mieli wcześniej dobrą kontrolę nad wytryskiem. Rozróżnienie to jest niezwykle ważne w doborze odpowiedniego kierunku terapii.

2.1. Przyczyny przedwczesnego wytrysku

Problemy z wytryskiem często wiążą się z pewnymi czynnikami psychologicznymi. Stres, niepokój, strach przed przyłapaniem, niepewność wynikająca z chęci „sprawdzenia się” - wszystko to może przyśpieszyć moment ejakulacji. W przypadku młodych mężczyzn stosunkowi może towarzyszyć poczucie winy, myśl, że robi się coś złego. W takiej sytuacji mężczyzna może nieświadomie dążyć do jak najszybszego zakończenia zbliżenia. Problem może również wynikać z zaburzeń hormonalnych, uszkodzenia układu nerwowego w wyniku urazu lub zabiegu chirurgicznego, problemów z tarczycą lub infekcji prostaty bądź cewki moczowej.

Problemy z wytryskiem są bardzo powszechne i w większości przypadków nie są powodem do zmartwień. Aby ich uniknąć należy zadbać o odpowiednią oprawę aktu seksualnego – nie śpieszyć się, rozluźnić, zapomnieć o codziennych problemach. Dużą rolę odgrywa również partnerka. Bliskość, zrozumienie i zaufanie znacznie redukują stres i niepokój.

spis treści
rozwiń
Następny artykuł: Leczenie

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy