Leczenie przedwczesnego wytrysku

Erekcja - zdjęcia

Powszechnie stosowanym określeniem na zaburzenia erekcji jest pojęcie impotencja. Jednak często odchodzi się od niego ze względu na negatywne skojarzenia,...

Wytrysk przedwczesny spowodowany jest przede wszystkim czynnikami psychicznymi. Jest to częste zaburzenie seksualne występujące u mężczyzn. Przedwczesny wytrysk staje się problemem, kiedy mężczyzna nie jest w stanie odpowiednio wydłużyć gry miłosnej, aby jego partnerka uzyskała satysfakcję ze współżycia. Wytrysk może następować przed lub zaraz po rozpoczęciu stosunku. Zaburzenie to znacznie utrudnia czerpanie przyjemności ze współżycia, dlatego też stosuje się różne metody leczenia przedwczesnego wytrysku.

Zobacz film: "Fakty na temat seksu"

Metody leczenia przedwczesnego wytrysku

Przedwczesny wytrysk jest bardzo częstym zaburzeniem seksualnym u mężczyzn. Może być spowodowany zaburzeniami organicznymi, psychicznymi, długą przerwą we współżyciu, itp. Charakterystyczny jest w młodym wieku, kiedy młodzieńcy dopiero wkraczają w świat seksu.Przedwczesny wytrysk staje się problemem, kiedy mężczyzna nie jest w stanie zaspokoić swojej partnerki.

Leczenie zaburzeń związanych ze zbyt wczesnym wytryskiem jest oparte na różnych metodach terapeutycznych oraz farmakoterapii. Współcześnie stosowane metody terapeutyczne, to: terapia dla par, metody behawioralne oraz farmakoterapia. Stosowanie tych metod daje mężczyźnie szansę uzyskania większej kontroli nad własnym ciałem. Psychoterapia adresowana jest przede wszystkim dla par. Jednak są również przypadki, kiedy mężczyzna cierpiący z powodu przedwczesnego wytrysku jest samotny i nie ma stałej partnerki. W takim wypadku korzysta się z metod behawioralnych.

Terapia dla par a leczenie przedwczesnego wytrysku

Problemy sfery seksualnej wpływają na życie i funkcjonowanie obojga partnerów. Dlatego też w przypadku przedwczesnego wytrysku zachęca się oboje partnerów do uczestnictwa w psychoterapii. Ponieważ przedwczesny wytrysk ma swoje podłoże przede wszystkim w psychice, to tak ważne jest uczestnictwo w procesie terapeutycznym.

Przedwczesny wytrysk sprawia, że kobieta nie jest w stanie czerpać satysfakcji ze współżycia. Wpływ wytrysku przedwczesnego na związek jest dość znaczny. Kobieta razem z partnerem przeżywa trudności. Może to powodować pogłębianie się problemów mężczyzny i wycofywanie się kobiety z dalszych prób podjęcia współżycia. Dlatego tak istotne jest wspólne uczestnictwo w terapii. W trakcie procesu terapeutycznego partnerzy mogą rozwiązywać konflikty i trudności, jakie im towarzyszą w życiu. Uczą się wspólnie radzić sobie z problemem i wzajemnie siebie wspierać w ciężkich chwilach. Wspólna terapia daje możliwość pogłębiania wzajemnych więzi. Partnerzy wspólnie mogą pracować nad poprawą jakości ich życia seksualnego.

Metody behawioralne w leczeniu przedwczesnego wytrysku

Stosowanie metod behawioralnych jest powszechne w przypadku mężczyzn, którzy nie mają stałych partnerek. Dzięki takim metodom mogą samodzielnie odzyskiwać wiarę we własne możliwości, pozbywać się lęku oraz uczyć kontroli nad wytryskiem.

Zastosowanie tych metod zwykle związane jest z wcześniejszym szczegółowym wywiadem. Zwykle mężczyzna cierpiący na przedwczesny wytrysk otrzymuje od terapeuty zestaw konkretnych ćwiczeń, które mają za zadanie samodzielnie regularnie wykonywać. Pozwala to odbudowywać poczucie pewności siebie i wiary we własne możliwości. Mężczyźni cierpiący na tego rodzaju zaburzenia odczuwają silny lęk i izolują się od społeczeństwa. W takim wypadku terapeuta ma także za zadanie stworzyć z pacjentem scenariusze postępowania, które pozwolą mu odzyskać kontrolę oraz otworzyć się na inne osoby.

W przypadku zaburzeń sfery seksualnej mężczyźni nie chcą się angażować w głębokie związki uczuciowe, gdyż jest to dla nich zagrożenie i wizja kolejnej porażki. W ich wyobraźni powstają nierealne oczekiwania względem seksu, budowane na podstawie przekazów medialnych. Pokazywane w filmach sceny erotyczne mogą być dla osoby cierpiącej na przedwczesny wytrysk dużym wyzwaniem. Dlatego tak ważne jest, by podczas terapii pacjent budował realne oczekiwania i znał swoje możliwości. Bardzo istotne jest również pozbywanie się lęku i niepokoju. Dzięki temu mężczyzna może odzyskać kontrolę nad swoim wytryskiem i poprawić jakość swojego życia seksualnego.

Farmakoterapia w leczeniu przedwczesnego wytrysku

Stosowanie farmakoterapii wymaga konsultacji z lekarzem. Nie istnieje cudowny lek na zaburzenia seksualne u mężczyzn. Jednak w przypadku przedwczesnego wytrysku niektóre leki mogą faktycznie dawać oczekiwane efekty wydłużenia stosunku seksualnego. Oprócz znanych leków na potencję stosuje się również leki przeciwdepresyjne. Rodzaj farmakoterapii dobiera lekarz w zależności od potrzeb pacjenta.

Farmakoterapia, oprócz fizjologicznych efektów wydłużenia stosunku, może również działać kojąco na psychikę pacjenta. Dzięki komfortowi, jaki dają leki, u mężczyzny zmniejsza się lęk, przez co również może odzyskiwać kontrolę nad wytryskiem. Zmniejszenie lęku i dyskomfortu znacząco wpływają na poprawę jakości życia seksualnego pacjenta.

Psycholog Arleta Balcerek, ponad rok temu

Bibliografia

  • Stearn M. Wstydliwe dolegliwości, D.W. Publishing Co., Szczecin 2001, ISBN 1-57105-063-X
  • Bellack A., Hersen M., Diagnoza behawioralna, Me-Komp, Warszawa 2010, ISBN 978-83-931265-0-7
  • Klimasiński K. Elementy psychopatologii i psychologii klinicznej, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellonskiego, Kraków 2000, ISBN 83-233-1414-4
  • Briers S. Pokonaj depresję, stres i lęk, czyli terapia poznawczo-behawioralna w praktyce, Samo Sedno, Warszawa 2011, ISBN 978-83-62482-37-5

Przedwczesny wytrysk

Komentarze (1)
~Nie ma sytuacji bez wyjscia
~Nie ma sytuacji bez wyjscia ponad rok temu

Sam borykałem się z problemem przedwczesnego wytrysku myśląc, że to moja wrodzona wada i nie można z tym nic zrobić, aż do pewnego czasu. Kiedy zauważyłem że partnerka mało entuzjastycznie podchodzi do seksu (nie ma co się dziwić, rozebranie się trwało dłużej niż on sam), postanowiłem coś z tym zrobić. Zacząłem od ćwiczeń mięśni Kegla, ponieważ przeczytałem, że pomagają "kontrolować" wytrysk. Ćwiczyłem dość długo, intensywnie i systematycznie po czym stwierdziłem, że owszem owe ćwiczenia mogą pomóc ale nie nam - "szybko dystansowcom". Napinanie mięśni Kegla w celu powstrzymania wytrysku u mnie go przyspieszało. Byłem zdołowany nie wiedziałem co robić. Tyle ciężkiej pracy na nic. Jakiś czas temu szukając konkretnych informacji w necie trafiłem na książkę, której tytuł od razu uderzył w moje ego. "Już nie będę taki szybki" - a czy was ten tytuł nie skłania do refleksji nad tym jakiego nasze kochanki/żony/dziewczyny/partnerki mają pecha? Przed konsultacją z seksuologiem postanowiłem poświęcić te nie całe 20 złotych i kupić tą książkę. Powiem szczerze, że jestem zdumiony (zachwycony to za mocne słowo w tym przypadku.)Myślałem że to jakiś chłam przez, który wydawca i autor zarabiają pieniądze na naszych kompleksach lecz się pomyliłem. Po przeczytaniu książki zauważyłem wiele istotnych rzeczy do których sam bym nie był w stanie dojść.Uważam, że u mnie problem wziął się z zbyt szybkiej masturbacji ale też poznałem przyczynę - dowiedziałem się dlaczego. Bowiem masturbując się, nie myślałem o tym żeby zaspokoić partnerkę lecz żeby jak najszybciej dojść do stanu, który mnie zadowoli czyli wytrysku. I tak przez kilka lat,co spowodowało, że podczas zbliżenia mój organizm reagował tak samo i chciał tą sprawę jak najszybciej załatwić - mówiąc kolokwialnie. Kolejnymi czynnikami powodującymi przedwczesny wytrysk był stres "kolejnej wtopy". Nie ma co się dziwić skoro za każdym razem kończyłem za wcześnie to czemu tym razem miałoby być inaczej? Książka odpowiedziała mi na wiele stawianych przeze mnie pytań oraz ukierunkowała mnie jeśli chodzi o to co dalej z tym fantem zrobić. Uważam że nie potrzebuje seksuologa z większością problemów jestem w stanie poradzić sobie sam, jedyną przeszkodą jaka stała mi na drodze ku temu to nieświadomość z czego wynika mój problem. Książka dostępna pod tym linkiem, osobiście uważam, że warto, nigdzie w internecie nie ma dostępnych takich informacji. http://www.zlotemysli.pl/new,menu,1/prod/6336/juz-nie-bede-taki-szybki-malwina-gartner.html . Książka kosztuje nie całe 20 zł i moim zdaniem lepiej zainwestować w nią niż od razu iść do seksuologa gdzie wizyty są bardzo drogie. Można też spróbować znaleźć darmową wersję pdf mi jednak się nie udało. Link do strony którą podałem zawiera również darmowy fragment książki. Powodzenia panowie! Wytrwałości!

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Przedwczesny wytrysk - orgazm, przyczyny, leczenie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Przedwczesny wytrysk - orgazm, przyczyny, leczenie
Przedwczesny wytrysk - orgazm, przyczyny, leczenie

Środek przeciwbólowy na problemy z wytryskiem

Badania kliniczne dowodzą, iż tramadol, będący jednym z leków przeciwbólowych, może znaleźć zastosowanie w leczeniu zaburzeń wytrysku. Leczenie przedwczesnego wytrysku (...) Przedwczesny...

Przedwczesny wytrysk - orgazm, przyczyny, leczenie

Przedwczesny wytrysk u mężczyzny

przedwczesnego wytrysku. Przeważnie osoba dotknięta nim musi skorzystać z wizyty u specjalisty. Leczenie przedwczesnego wytrysku Mężczyzna w miarę kontynuowania...

Przedwczesny wytrysk - orgazm, przyczyny, leczenie

Przyczyny przedwczesnego wytrysku

Przedwczesny wytrysk jest dolegliwością, która dotyka wielu mężczyzn. Jego skutki odczuwają jednak nie tylko mężczyźni, ale także kobiety (...) . Przyczyn tego zaburzenia można doszukiwać się przede wszystkim w psychice...

Ból podczas stosunku - przyczyny i leczenie

Priapizm (WIDEO)

Priapizm (WIDEO) Odtwórz wideo

zażycie środków odurzających, takich jak kokaina. Priapizm może pojawić się po zakończonym stosunku i wytrysku lub nawet bez wytrysku. O priapizmie

Przedwczesny wytrysk - orgazm, przyczyny, leczenie

Wpływ przedwczesnego wytrysku na związek

nie zajmie się tym problemem. Jak leczyć przedwczesny wytrysk? Ponieważ przedwczesny wytrysk jest zaburzeniem dotykającym oboje partnerów. Leczenie wytrysku...

Problemy z seksem

Przedwczesny wytrysk - orgazm, przyczyny, leczenie

Przedwczesny wytrysk to jedno z najpowszechniejszych zaburzeń seksualnych. Przedwczesna ejakulacja ma miejsce przed doznaniem satysfakcji przez oboje partnerów, niekiedy do wytrysku dochodzi...

Przedwczesny wytrysk - orgazm, przyczyny, leczenie

Problemy z wytryskiem

Problemy z wytryskiem, choć zawstydzające, przytrafiają się niemal każdemu mężczyźnie. Może to być przedwczesna ejakulacja lub całkowity brak wytrysku podczas stosunku. Są blisko związane z zaburzeniami...

Opryszczka - klasyfikacja, objawy, rozpoznanie, leczenie, profilaktyka

Mity na temat opryszczki

Mity na temat opryszczki

Epidemia opryszczki Prawie 2/3 światowej populacji są zakażone wirusem opryszczki gatunku 1 (HSV-1) - wynika z raportu opublikowanego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Naukowcy szacują, że 3,7 mld ludzi poniżej 50. roku życia jest zakażonych HSV-1,...

Przedwczesny wytrysk - orgazm, przyczyny, leczenie

Kontroluj przedwczesny wytrysk metodą start/stop!

Przedwczesny wytrysk to problem wielu mężczyzn. Niektórzy z nich decydują się na stosowanie leków lub maści znieczulających. Specjaliści podkreślają (...) jednak, że dla mężczyzny dotkniętego tym zaburzeniem seksualnym...