Trwa ładowanie...

Prof. Gellert o ochronie zdrowia. "Patrzymy jak ślepcy na słonia"

Piotr Bromber, Leszek Domański, Ryszard Geller
Piotr Bromber, Leszek Domański, Ryszard Geller (Wp.pl)

Kształcenie lekarzy w XXI wieku jest zadaniem trudnym – widza medyczna jest aktualizowana kilka razy w roku, zmieniają się pacjenci i technologia. Do tego, lekarzy specjalistów i personelu medycznego jest coraz mniej, co nasila się stres w środowisku. "Patrzymy jak ślepcy na słonia: jedni widzą nogę, drudzy widzą ogon" – mówi prof. Ryszard Gellert, nefrolog, internista, lekarz rodzinny, konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii.

spis treści

1. Trudny pacjent to mit?

Podczas XXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu debatowano o kadrach medycznych. Wnioski są niepokojące. Paneliści zauważyli problem: studentom medycyny brakuje praktyki, co ma duże przełożenie na komfort pacjenta i samego lekarza. Studia medyczne powinny przygotować lekarza do pracy z pacjentem w wielu płaszczyznach – lekarz ma mieć wiedzę jak rozpoznać chorobę, jak ją leczyć oraz jak pracować z pacjentem. Jak się okazuje, z tym ostatnim jest największy problem.

- Pacjent nie jest trudny, trudna jest sytuacja. Pacjent chce uzyskać określone świadczenie, które z jego perspektywy będzie najlepsze. Dlatego musimy przygotować studentów do pracy z różnymi pacjentami – mówi dr hab. Mariola Głowacka, prof. UMK profesor uniwersytetu. Katedra Podstaw Umiejętności Klinicznych i Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych.

2. Współpraca lekarzy

Prof. Ryszard Gellert podkreślił, że aby pacjent i lekarz czuli się komfortowa i pracowali ze sobą w zaufaniu, potrzebna jest zmiana podejścia.

- Kiedyś funkcjonowały podział, że są lekarze i są pozostali pracownicy. Tak nie jest. Od dawna żaden lekarz nie pracuje sam, a w zespole. Wymaga diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów, wymaga współpracy między lekarzami a pielęgniarkami. Cały zespół, który tworzy się nad pacjentem, jest kluczowy – mówi nefrolog.

Prof. Gellert
Prof. Gellert

Podstawą jest wiedza medyczna. Szacuje się, że co 10 miesięcy przybywa jej drugie tyle, co oznacza, że student przez 10 lat kształcenia będzie miał bez przerwy nowe wyzwania, bo ta wiedza może się zmienić kilka razy. Co ważne, każdy lekarz i członek personelu medycznego musi nadążyć za zmianami.

- Wiedza medyczna jest jedna dla wszystkich, tylko patrzymy jak ślepcy na słonia – jedni widzą nogę, drudzy widzą ogon. My nie jesteśmy ślepcami opowiadającymi o słoniu. Przychodzi teraz młody człowiek z apteki, laboratorium, oddziału, przychodni i staje przed wyzwaniami – mówi prof. Gellert.

3. Stres w pracy

Jest jeszcze jeden aspekt kluczowy dla kształcenia kadry medycznej: nauka radzenia sobie ze stresem. Wiceminister zdrowia Piotr Bromber przyznał, że jest to ogromne wyzwanie w dzisiejszych czasach i trzeba zadbać o przygotowanie w tym aspekcie kadry medycznej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze