Kolejny zabójca Polaków. Zaskakuje jedna grupa
Problem uzależnienia Polaków od nikotyny rośnie z roku na rok. Według przewidywań WHO w 2030 roku nikotyna będzie przyczyną zgonu 8,3 mln osób na całym świecie. Podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu odbyła się debata na ten temat.
1. "To zabójca Polaków"
Podczas konferencji prowadzonej przez prof. Andrzeja Fala, kierownika Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie oraz prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego został omówiony problem palenia tytoniu i uzależnienia od nikotyny.
Moderator powiedział wprost, że jest to kolejny zabójca Polaków, który staje się coraz bardziej niebezpieczny - jest to drugi najczęstszy pierwotny powód zgonów na świecie. Niechlubne pierwsze miejsce zajęły choroby związane z ciśnieniem krwi.
- Na scenę wchodzi kolejny zabójca: palenie tytoniu. 8 mln śmierci. Charakterystyczną dla tego zabójcy jest to, że milion osób w tej grupie to są ludzie, którzy nie palili, ale byli na eksponowani bierne palenie - powiedział prof. Fal.
Potwierdzają to również polskie badania przeprowadzone w 2019 roku. Większości palaczy zdarzało się palić w obecności osób niepalących, a 8 proc. palących Polaków przyznaje, że czasem pali w obecności dzieci.
2. Jak wygrać z nałogiem?
Czy jesteśmy w stanie z tym nałogiem wygrać? Dlaczego ludzie nie rzucają palenia, skoro mają świadomość, jak destrukcyjny wpływ ma ten nałóg na ich zdrowie?
- Mamy tu dużo do zrobienia. Edukacja u nas nie jest na najwyższym poziomie w tym zakresie. Po pierwsze kwestia nowych informacji, tego, co się dzieje na świecie w kwestii badań - powiedziała prof. Halina Car.
Ekspertka podkreśla, że aby pomóc osobom, które nie mogą rzucić palenia, należy działać kilkutorowo.
- Świat pokazuje, że z punktu widzenia ekonomii zdrowia, jeżeli ktoś nie może rzucić palenia, a trzeba wyraźnie powiedzieć, że jest to choroba. Ma swój numer w klasyfikacji - to jest zależność od nikotyny - powiedziała prof. Halina Car i wskazała na możliwe alternatywy.
-Tym osobom, które nie są w stanie sobie poradzić z takim nałogiem, trzeba dać alternatywy. My wiemy, że leki nie są skuteczne pojedynczo, gdy trzeba zastosować terapie behawioralne, odpowiednią edukację – podsumowuje.
Badania potwierdzają, że pacjenci, którzy otrzymują kombinację leków i behawioralne doradztwo mają zwykle lepsze wskaźniki sukcesu.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.