Trwa ładowanie...

Prof. Gut: Czeka nas raczej pełzająca epidemia i wymieranie przeciwników szczepień

Prof. Gut uważa, że zaszczepienie przeciwko COVID powinno być premiowane przez pracodawców
Prof. Gut uważa, że zaszczepienie przeciwko COVID powinno być premiowane przez pracodawców (Getty Images)

"Liczba osób zaszczepionych to już prawie połowa społeczeństwa, więc w tym momencie pozostałe osoby zaczynają pasożytować na tych, które to zrobiły, bo tym pierwszym wydaje się, że niebezpieczeństwo już minęło" - mówił na antenie radia PR24 wirusolog prof. Włodzimierz Gut.

spis treści

1. "Twardogłowych nie ma sensu przekonywać"

Wirusolog prof. Włodzimierz Gut uważa, że najgorsze za nami, ale nie znaczy to, że pandemia minęła.

Jego zdaniem przed nami "pełzająca epidemia i wymieranie przeciwników szczepień". Profesor przypomniał, że do osiągnięcia odporności populacyjnej jeszcze daleka droga, to wymagałoby, żeby 80 proc. społeczeństwa przyjęło pełne szczepienia.

Zobacz film: "Dr Paweł Grzesiowski o mieszaniu szczepionek: nie jest to niebezpieczny eksperyment"

"Miejmy nadzieję, że liczba osób niezaszczepionych przeciwko COVID-19 nie doprowadzi do kolejnej fazy pandemii" - ostrzegał wirusolog.

Ekspert uważa, że walka powinna się teraz toczyć o przekonanie do szczepienia osób niezdecydowanych.

"Przekonywać można wyłącznie tych, którzy mają wątpliwości. Tak zwanych twardogłowych przekonywać nie ma sensu. Będą mieli szansę przekonania się, czym jest COVID, kiedy zachorują" - podkreślał prof. Gut.

2. Pracowdawcy mogą oczekiwać zaświadczenia o zaszczepieniu przeciwko COVID

Wirusolog uważa, że powinny być wprowadzane dużo większe restrykcje dla osób, które odmawiają szczepień. W walkę z pandemią powinni zaangażować się również pracodawcy, wprowadzając benefity dla zaszczepionych pracowników oraz na przykład wymagając zaświadczenia o szczepieniu podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

"Ciągłość pracy jest w interesie pracodawców. Są zresztą przypadki, kiedy osoby zaszczepione nie chcą pracować z tymi, które tego odmawiają i to nie ze względu na siebie, a własne rodziny, zwłaszcza dzieci. Czy kierowca ma prawo wyrzucić z autobusu śmierdzącego pasażera? Ma. Tak samo ma prawo wyprosić kogoś, kto stanowi zagrożenie dla innych" - uważa wirusolog.

3. Konieczne uwolnienie patentów na szczepionki

Prof. Gut odniósł się też do kwestii wprowadzenia na rynek nowych szczepionek. Jego zdaniem może to wpłynąć na zaostrzenie rywalizacji między koncernami farmaceutycznymi, które mogą kwestionować skuteczność wakcyn konkurencji. Może to się odbić negatywnie na wiarygodności i społecznym zaufaniu do szczepień przeciwko COVID.

"Jednym z rozważanych rozwiązań jest uwolnienie patentów na szczepionki, to jednak nie będzie w interesie finansowym konkurujących firm" - tłumaczył wirusolog.

Ekspert zapewnił, że badania są prowadzone na bieżąco, ale na razie wszystko wskazuje na to, że dostępne na rynku szczepionki dają duży stopień ochrony, również w przypadku nowych wariantów koronawirusa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze