Trwa ładowanie...

Ile trzeba zapłacić za badania po przejściu COVID-19? Niektóre ceny zwalają z nóg

2900 zł za całodobowy pakiet diagnostyczny dla ozdrowieńców, 300 zł za pakiet podstawowy. Placówki medyczne prześcigają się w ofertach dla osób, które przeszły zakażenie koronawirusem i chcą sprawdzić swój stan zdrowia. Jakie badania znajdują się w tych pakietach i które są niezbędne?

Zobacz film: "Wojciech Konieczny o wygaszaniu covidowych szpitali"

spis treści

1. Badania dla ozdrowieńców

Zmęczenie, duszność, problemy z koncentracją, bóle głowy - to dolegliwości, na które najczęściej narzekają osoby, które przeszły zakażenie koronawirusem. Część problemów może utrzymywać się przez wiele miesięcy lub pojawić się dopiero po jakimś czasie od wystąpienia infekcji.

Badania wskazują, że koronawirus może uszkadzać płuca, serce, nerki, jelita, wątrobę, może również prowadzić do powikłań naczyniowych i neurologicznych.

Większość prywatnych placówek medycznych i firm diagnostycznych przygotowało dla ozdrowieńców specjalne pakiety badań pocovidowych. Ceny wahają się od 200 zł do nawet blisko 3 tys. zł. Eksperci nie mają wątpliwości, że w niektórych przypadkach to żerowanie na strachu ozdrowieńców, bo wykonywanie specjalistycznych badań nie zawsze ma uzasadnienie. Czym różnią się oferty i które badania rzeczywiście trzeba wykonać?

Dolegliwości po przejściu COVID mogą się utrzymawać przez kilka miesięcy
Dolegliwości po przejściu COVID mogą się utrzymawać przez kilka miesięcy (Getty Images)

2. Porównanie pakietów badań pocovidowych

Diagnostyka - Laboratoria Medyczne za 249 zł oferują e-pakiet dla osób, które przeszły SARS-CoV-2. Alab Laboratoria w swojej ofercie mają tzw. pakiet rozszerzony. Zawiera on 8 badań, a koszt w zależności od lokalizacji placówki waha się od 200 do 250 zł. Lux Med proponuje z kolei przegląd zdrowia po przebyciu COVID-19. Koszt 576 zł, w cenę jest wliczona konsultacja internistyczna w placówce z omówieniem wyników badań. Za pakiet post-COVID w placówce Enel Med trzeba zapłacić 599 zł. W ramach usługi jest przewidziana konsultacja internistyczna przed i po wykonaniu badań.

Prywatny szpital Certus idzie o krok dalej, proponując pacjentom pobyt ambulatoryjny przez 7 godzin na oddziale, podczas którego będą wykonane wszystkie szczegółowe badania. Zgodnie z informacjami na stronie placówki pakiet diagnostyczny ambulatoryjny jest przeznaczony dla chorych po przebyciu skąpoobjawowej lub lekkiej postaci zakażenia SARS-CoV-2. Koszt 1500 zł. Jest jeszcze opcja rozszerzona dla osób po przejściu umiarkowanej lub ciężkiej postaci zakażenia SARS-CoV-2, która obejmuje pobyt w szpitalu przez jedną dobę i kosztuje 2900 zł.

3. Jakie badania warto wykonać po COVID?

Dr Michał Chudzik, który w ramach programu STOP-COVID bada ozdrwieńców mówi wprost, że jeżeli po dwóch, trzech tygodniach od przejścia zakażenia SARS-CoV-2 pacjenci nie odczuwają dolegliwości, w zasadzie nie ma potrzeby wykonywać żadnych badań. Dopiero, jeżeli pojawiają się jakieś zmiany, np. duże zmęczenie, powinniśmy sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.

- Jeżeli są jakiekolwiek dolegliwości po COVID, to w pierwszej kolejności powinniśmy wykonać podstawowe badania z krwi: morfologia, OB, hormon tarczycy TSH, glukoza - kolejny bardzo ważny aspekt, CRP, które pokazuje, czy jest stan zapalny i badanie ogólne moczu - bardzo często pomijane, a niezwykle ważne. Warto wykonać też EKG i RTG klatki piersiowe. A jeśli chodzi o badania z krwi, można je jeszcze rozszerzyć o badania potasu, ALT i kreatyninę. Takim dodatkowym badaniem, które ja zlecam pacjentom, którzy narzekają na duże zmęczenie bardzo powszechne po COVID, jest CPK, czyli kinaza kreatynowa, która określa stopień uszkodzenia mięśni - wyjaśnia dr Michał Chudzik, kardiolog, specjalista medycyny stylu życia, koordynator programu leczenia i rehabilitacji ozdrowieńców po COVID-19.

- Są to badania, które wykonujemy na poziomie lekarza rodzinnego, natomiast kiedy je wykonamy i lekarz nie znajduje żadnych nieprawidłowości, a my nadal czujemy dolegliwości, powinien skierować nas do specjalistów: pulmonologa i kardiologa, którzy zlecą już badania specjalistyczne, do których należy m.in. badanie d-dimerów - dodaje lekarz.

Czy po COVID warto zrobić jeszcze np. spirometrię, USG jamy brzusznej?

- Uważam, że wykonywanie tych badań jest niepotrzebne, jeśli nie mamy niepokojących objawów. Wszystko zależy od tego, jakie mamy dolegliwości. Jeżeli mamy np. duszność, wówczas warto wykonać tomografię i echo serca - tłumaczy kardiolog.

Zdaniem dr. Chudzika o szczegółowych badaniach powinny pomyśleć przede wszystkim osoby uprawiające sport.

- Jeżeli ktoś chce wrócić do dużej aktywności sportowej, przekraczającej poziom nordic walking, czy przejażdżkę rowerem przez park, na pewno po COVID powinien wykonać co najmniej badanie EKG. To badanie powinno być ocenione przez doświadczonego kardiologa, bo jednak zauważam duży procent zmian zapalnych w rezonansach serca, które wykonuję. Czasami, kiedy są wątpliwości, wykonuje się też echo serca, ale nie oznacza to, że powinniśmy je wykonać u każdego - podkreśla lekarz.

4. Przed badaniami konsultacja u lekarza rodzinnego

Eksperci przyznają, że ceny tzw. pakietów pocovidowych w niektórych placówkach są zawyżone. Przewrotnie może się okazać, że tańsze będzie wykonanie badań oddzielnie, niż kupowanie pełnych pakietów.

Zdaniem dr. Tomasza Karaudy, lekarza oddziału chorób płuc, jeżeli pacjent ma jakiekolwiek dolegliwości po przejściu COVID, w pierwszej kolejności powinien się zgłosić do lekarza rodzinnego.

- Taki pacjent musi być zbadany, nie powinien sam się zastanawiać, jakie badania wykonać. Nawet jeżeli z wygody czy szybkości planuje prywatną diagnostykę powinien najpierw skonsultować się z lekarzem rodzinnym, w którym kierunku pójść. Lekarz osłucha pacjenta, zobaczy czy są jakieś cechy zakrzepicy kończyn dolnych, jak wygląda saturacja, może wykonać EKG i zleci RTG - wyjaśnia dr Tomasz Karauda.

Podobnego zdania jest neurolog dr Adam Hirschfeld.

- Odradzam zakrojoną na szeroką skalę diagnostykę prowadzoną na własną rękę, mam tu na myśli liczne i kosztowne badania laboratoryjne. Pacjenci potrafią przeznaczyć na to spore środki finansowe, co niemal zawsze mija się z celem. Naprawdę lepiej omówić to z lekarzem, a pieniądze odkładać na zasłużone i w końcu możliwe wakacje - podsumowuje dr Hirschfeld.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

    Pomocni lekarze

    Szukaj innego lekarza