Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. "Przekaz powinien być dosadny: zaszczepisz się - nie umrzesz"

Przekaz kierowany do osób niezdecydowanych powinien być jednoznaczny: Zaszczepisz się - nie umrzesz przez COVID
Przekaz kierowany do osób niezdecydowanych powinien być jednoznaczny: Zaszczepisz się - nie umrzesz przez COVID (Getty Images)

- Ukazało się już kilka publikacji naukowych z Włoch, które podkreślają, że w grupie zaszczepionych prawie do zera spadły przypadki ciężkiego przebiegu choroby - podkreśla dr Grażyna Cholewińska-Szymańska, konsultant wojewódzka w dziedzinie chorób zakaźnych. Zdaniem lekarki to przekaz, który powinien być kluczowy w przekonywaniu do szczepień.

spis treści

1. "Obawialiśmy się żniwa po weekendzie majowym"

Dr Grażyna Cholewińska-Szymańska, konsultant wojewódzka w dziedzinie chorób zakaźnych przyznaje, że trend spadkowy pod względem liczby chorujących, widać wyraźnie również w szpitalach zakaźnych.

- Z dnia na dzień widzimy, że chorych jest mniej. Obawialiśmy się żniwa po weekendzie majowym. Spodziewaliśmy się, że w połowie maja będzie nowy przyrost pacjentów wynikający z tych kontaktów w długi weekend majowy. Tak się nie stało i rzeczywiście wygasza się trzecia fala - mówi dr n. med. Grażyna Cholewińska-Szymańska. - Jest to zauważalne także w szpitalach zakaźnych. Widzimy, że karetki już nie stoją pod izbą przyjęć, a w oddziałach mamy wolne łóżka i w związku z tym zaczynamy "odmrażać łóżka" w szpitalach i oddziałach zakaźnych w całej Polsce - dodaje ekspertka.

Zobacz film: "Prof. Andrzej Fal o czwartej fali koronawirusa i spceptykach szczepień"

Jest lepiej, ale nadal nie wiemy, czy to na pewno ostatnia prosta pandemii. Specjalistka chorób zakaźnych przyznaje, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć zachowania wirusa, który cały czas ewoluuje.

- Jeżeli będzie mniej osób zakażonych, będzie mniej wirusa w środowisku, to oznacza, że będzie on wolniej albo mniej mutował, nie będzie się wymykał spod kontroli odporności i wtedy opanujemy przynajmniej tę trzecią falę. Natomiast jeżeli wirusa będzie bardzo dużo w środowisku, to on w tej szybkiej replikacji będzie wytwarzał całkiem nowe mutanty, których dzisiaj jeszcze nie znamy. One mogą być albo słabsze od tych dotychczasowych, albo dużo gorsze. Póki co większość szczepionek jest skuteczna wobec tych dominujących wariantów. Dopóki się nie zmienia struktura kolca wirusa tego białka S - wszystkie szczepionki będą skuteczne - wyjaśnia lekarka.

Szczepienia nie daje pewności, że nie zachorujemy na COVID, ale że w przypadku zakażenia przebieg będzie łagodny
Szczepienia nie daje pewności, że nie zachorujemy na COVID, ale że w przypadku zakażenia przebieg będzie łagodny (Getty Images)

2. COVID po szczepieniu - o 95 proc. niższe ryzyko zgonu

Włosi jako pierwszy kraj w Unii Europejskiej przeprowadzili badania na temat rzeczywistego wpływu szczepień na hamowanie zakażeń. Dane dotyczą 13,7 mln osób zaszczepionych do 3 maja 2021 r. w całym kraju różnymi preparatami.

"Po 35 dniach po pierwszej dawce odnotowano 80 proc. mniejsze ryzyko zakażenia, 90 proc. mniej przypadków wymagających hospitalizacji i aż o 95 proc. niższe ryzyko zgonu" - podkreślają autorzy badań.

Niestety, od kilku dni w Polsce widać wyraźny spadek osób potencjalnie chętnych do zaszczepienia się na COVID-19. Zdaniem ekspertki tracimy ich przez zamieszanie w organizacji szczepień.

- Wiele osób zniechęca się do przyjścia na drugą dawkę, ponieważ jest chaos i non stop słyszą, że są braki w dostawach szczepionek. To ich zniechęca. Dostają telefony i komunikaty z punktów szczepień, że termin szczepienia drugą dawką zostanie przesunięty, pacjent się pyta na kiedy, a pani rejestratorka mówi: nie wiem, bo będzie to zależało od dostaw szczepionek - mówi lekarka.

- Druga grupa to osoby, które mówią, że szczepienia w ogóle ich nie interesują. Zwłaszcza jeżeli słyszą komunikaty, skądinąd prawdziwe i rzetelne, że zaszczepienie wcale nie gwarantuje tego, że nie złapią zakażenia, bo skuteczność szczepionek nie jest stu procentowa. Jest pewien odsetek pacjentów, którzy pomimo zaszczepienia mogą zachorować, tylko będą chorować łagodniej. Nawet do mnie dzwonią pacjenci i pytają: po co mam się szczepić, skoro i tak jest cień szansy, że zachoruję - dodaje.

Ekspertka podkreśla, że w przekazach kierowanych do pacjentów umyka kluczowy wątek dotyczący korzyści ze szczepienia: "Zaszczepisz się - nie umrzesz".

- Taki przekaz robi wrażenie na ludziach. Trzeba podawać dobre przykłady, takie jak badania z Włoch. Ukazało się już kilka publikacji naukowych z Włoch, które podkreślają, że w grupie zaszczepionych prawie do zera spadły przypadki ciężkich przebiegów choroby - tłumaczy dr Cholewińska-Szymańska.

3. Udział w imprezach okolicznościowy bez limitów to na razie jedyny benefit

Dr Cholewińska-Szymańska uważa, że głównym powodem, który skłania teraz młodych ludzi do zaszczepienia, jest wyjazd za granicę. - To jest główna motywacja, a nie problem zdrowotny, nie problem ochrony siebie i swojego otoczenia. Trzeba wzmacniać takie poczucie solidarności społecznej - zauważa.

Do limitu osób biorących udział w imprezach okolicznościowych nie wliczają się osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19. To na razie w zasadzie jedyne wprowadzone w życie udogodnienie dla zaszczepionych. Zdaniem dr Cholewińskiej-Szymańskiej takich korzyści powinno być więcej.

- Polaków się nęci paszportem covidowym, ale tak naprawdę nadal nie zostały określone zasady tego certyfikatu. Powinno być jasno powiedziane, co przeciętny Polak będzie z tego miał, jakie będzie miał benefity? Jeśli jest to dokument, który ma służyć tylko do wyjazdów, to nie ma specjalnie sensu, bo całe logistyczne zamieszenie będzie przewyższało korzyści. Musi być jeszcze coś, co Polaków zanęci do tego, żeby się szczepili po to, żeby dostać ten paszport covidowy - przekonuje ekspertka.

Sposobem na zachęcenie mógłby być dzień wolny od pracy na szczepienie.

- Dzień wolny od pracy w dniu szczepienia na pewno miałby bardzo dobry odbiór. Myślę, że system by to udźwignął, bo przecież nie wszyscy skorzystają z tego na raz. W niektórych krajach np. w Szwecji, kiedy kobieta robi badania profilaktyczne ginekologiczne, jak cytologia czy USG, to przysługuje jej na to z urzędu dzień wolny, bo to jest inwestycja państwa w jej zdrowie. Z kolei myślę, że o finansowych gratyfikacjach za szczepienie nie ma co mówić, bo to jest nierealne w polskich warunkach, a poza tym mogłoby być też źle przyjęte przez społeczeństwo - mówi dr Cholewińska-Szymańska.

4. Raport Ministerstwa Zdrowia

W piątek 21 maja resort zdrowia opublikował nowy raport, z którego wynika, że w ciągu ostatniej doby 1 679 osób otrzymało pozytywny wynik testów laboratoryjnych w kierunku SARS-CoV-2. Najwięcej nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia odnotowano w województwach: mazowieckim (221), śląskim (200), wielkopolskim (191), dolnośląskim (163).

Z powodu COVID-19 zmarło 56 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 135 osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze