Praca w godzinach nocnych trzykrotnie zwiększa ryzyko zachorowania na COVID. Nowe badania
Nowe badania pokazują, że praca w godzinach nocnych zwiększa ryzyko hospitalizacji z powodu COVID-19 prawie trzykrotnie. Wyższe ryzyko wśród pracowników zmianowych oszacowano po uwzględnieniu ich długości snu, BMI, ilości spożywanego alkoholu oraz palenia. - Wydaje się, że praca zmianowa, w szczególności w godzinach nocnych, zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego, jak i śmiertelności z wielu innych przyczyn - dodaje dr Bartosz Fiałek, propagator wiedzy o COVID-19.
1. Praca zmianowa a wyższe ryzyko zachorowania na COVID-19
Najnowsze badanie opublikowane w czasopiśmie "Thorax" wskazuje na wpływ nieregularnej pracy (w dużej mierze w godzinach nocnych) na zwiększone ryzyko zachorowania na COVID-19. W badaniu wzięło udział 284 027 uczestników w wieku od 40 do 69 lat. Z analiz wykluczono osoby pracujące w niepełnym wymiarze godzin i te, które nie ujawniły swojego statusu zatrudnienia.
- Zdefiniowaliśmy pracę zmianową jako tę wykonywaną poza godzinami 9:00 - 17:00 - powiedział dr John Blaikley, klinicysta Medical Research Council, który kierował badaniem.
Okazało się, że pracownicy, których praca jest nieregularna, notowali blisko 2,5-krotnie częściej dodatni wynik na obecność zakażenia SARS-CoV-2 w porównaniu do pracowników, którzy pracowali w godzinach standardowych.
Ponadto, personel medyczny pracujący w nietypowych godzinach (m.in. podczas nocnych czy całodobowych dyżurach medycznych) blisko 3-krotnie częściej wymagał hospitalizacji z powodu COVID-19.
- Ponadto wydaje się, że praca zmianowa, w szczególności w godzinach nocnych, zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego, jak i śmiertelności z wielu innych przyczyn. Wysypiajmy się (choć to w dzisiejszych czasach niemożliwe) - apeluje dr Bartosz Fiałek.
2. Zaburzenia snu w dobie pandemii
Zaburzenia snu są bowiem związane ze zwiększonym ryzykiem infekcji wirusowych i bakteryjnych. Z ustaleń zespołu kierowanego przez Johns Hopkins z University Bloomberg School of Public Health w Baltimore wynika, że bezsenność i chroniczne zmęczenie osłabiają układ odpornościowy. Przez to zwiększa się podatność na różne choroby, w tym także na COVID-19.
Dr n. med. Michał Skalski z Poradni Leczenia Zaburzeń Snu Kliniki Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego potwierdza, że pojawia się coraz więcej pacjentów z zaburzeniami snu, u których dolegliwość pojawiła się po przechorowaniu COVID-19.
- Badania pokazują, że z tych 10-15 proc. populacji, u których występowały zaburzenia snu przed pandemią, odsetek wzrósł do ponad 20-25 proc. Jeszcze wyższe wskaźniki są notowane we Włoszech, gdzie ten odsetek bezsenności sięga prawie 40 proc. - stwierdza lekarz.
Prof. Adam Wichniak, psychiatra i neurofizjolog kliniczny z Ośrodka Medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie dodaje, że zakażenie wirusem SARS-CoV-2 może niekorzystnie wpływać na funkcjonowanie naszego mózgu, co może objawiać się m.in. problemami ze snem.
- Ryzyko wystąpienia zaburzeń neurologicznych lub psychicznych jest w takiej sytuacji bardzo wysokie. Na szczęście nie jest to powszechny przebieg COVID-19. Największym problemem jest to, z czym boryka się w zasadzie całe społeczeństwo, czyli utrzymujący się stan napięcia psychicznego, związany ze zmianą rytmu życia - wyjaśnia ekspert.
3. Potrzeba dalszych badań
- Nie do końca wiemy, dlaczego tak się dzieje. Mogą to być czynniki środowiskowe lub większe zmęczenie. Przyczyną mogą być również nieprawidłowości w zegarze biologicznym, z których część wpływa na odpowiedź immunologiczną - tłumaczy autor badań.
- W innym badaniu, dotyczącym podobnego zakresu tematycznego, wskazano (grupa badanych - n=2 884; 568 przypadków COVID-19, 2 316 w grupie kontrolnej), iż dodatkowa godzina snu w godzinach nocnych zmniejszała ryzyko wystąpienia COVID-19 o 12 proc. - dodaje dr Fiałek.
Autorzy podkreślili, że przeprowadzili badanie obserwacyjne, więc nie byli w stanie ustalić przyczyny i skutku. Jednak powiedzieli, że mocną stroną badania była duża liczba zaangażowanych w nie osób.
- Choć nie ustalono jednoznacznej przyczyny takich rezultatów, to wydaje się, że praca zmianowa może prowadzić do rozregulowania rytmu dobowego oraz zwiększać podatność na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 - podsumowuje dr Fiałek.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz także:
- Koronawirus w Polsce. Będą zmiany w strategii walki z COVID-19. Dr Jacek Krajewski tłumaczy, dlaczego obecny system nie działa (WIDEO)
- "Covidowy ból". Objaw zakażenia koronawirusem, który zwala z nóg
- "Najgorszy był piekący ból od środka". Pacjentki, które przeszły COVID-19 opowiadają o długim powrocie do normalności
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.