Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Będą zmiany w strategii walki z COVID-19. Dr Jacek Krajewski tłumaczy, dlaczego obecny system nie działa (WIDEO)

Zobacz film: "Jacek Krajewski o nowej strategii walki z COVID-19"

Minister zdrowia Adam Niedzielski zaprezentował nową strategię walki z COVID-19. Miała ona odciążyć sanepid, który nie wyrabiał się z natłokiem pracy oraz usprawnić funkcjonowanie służby zdrowia podczas epidemii koronawirusa w Polsce.

Obowiązek pierwszego kontaktu z osobami podejrzewającymi zakażenie oraz ewentualne skierowanie na testy w kierunku SARS-CoV-2, spadł na lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Lekarze rodzinni zostali również zobligowani do kierowania wszystkich pacjentów dodatnich do oddziałów zakaźnych. W krótkim czasie zarówno zakaźnicy, jak i lekarze POZ zaczęli bić na alarm, że ten system nie tylko nie działa, ale też grozi upadkiem całej służby zdrowia.

- Przez pół roku walczyliśmy z COVID-19, mając nadzieję, że drugiej fali nie będzie. Ta nadzieja była złudna - mówił w programie "Newsroom" dr Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie. - Nie zrobiono właściwej diagnozy. Strategia, która została zaproponowana jest chybioną - podkreślił lekarz rodzinny.

W ocenie Krajewskiego - system "po prostu nie działa". Jak tłumaczył, tylko pacjenci z takimi objawami jak kaszel, duszności, gorączka oraz utrata węchu lub smaku, mogą być kierowani na testy w ramach teleporady. Reszta pacjentów musi być zbadana fizykalnie, zanim dostanie skierowanie na badanie.

- Żeby zlecić test trzeba użyć aplikacji gabinet.gov.pl. Początkowo to narzędzie nie działało, teraz już działa trochę sprawniej, ale wielu lekarzy wciąż ma z tym problem - opowiadał dr Jacek Krajewski. - Są problemy z transportem pacjentów, zwłaszcza niesamodzielnych. Są problemy z pobieraniem wymazów w domu. Pojawiają się problemy, kiedy szpitale zakaźne odsyłają pacjentów na inne oddziały, ponieważ zgłaszają, że główną przyczyną nie jest COVID-19, tylko choroby współistniejące. Zaczynają się przepychanki w systemie, na których tylko cierpią pacjenci - podkreślił ekspert.

ZOBACZ WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza