Coraz więcej przypadków raka jelita grubego. Prof. Szczeklik ostrzega
Rak jelita grubego jest jednym z najbardziej śmiercionośnych nowotworów. Z raportu "Health at a Glance 2021" wynika, że odpowiada za 11 proc. zgonów związanych z rakiem. Anestezjolog, immunolog kliniczny prof. Wojciech Szczeklik zwraca uwagę na niepokojącą tendencję - coraz więcej zachorowań jest notowanych również wśród osób poniżej 50. roku życia.
1. Wiek a rozwój raka jelita grubego
Prof. Wojciech Szczeklik we wpisie umieszczonym na Twitterze zwraca uwagę na niepokojące zjawisko. W ciągu ostatnich 30 lat nastąpiło dwukrotne podwojenie zachorowań i śmierci z powodu raka jelita grubego.
"Ryzyko powiązane m.in. z dietą i papierosami. Warto zwrócić uwagę, że chorują też młodsze osoby < 50 roku życia i być może warto będzie przesunąć granicę screeningu" - czytamy we wpisie lekarza.
Rak jelita grubego👇
— Wojciech Szczeklik (@wszczeklik) April 8, 2022
> dwukrotne podwojenie zachorowań i śmiertelności w ciągu ostatnich 30 lat.
Ryzyko powiązane https://t.co/fX3fX9PYHi z dietą i papierosami.
Warto zwrócić uwagę, że chorują też młodsze osoby <50 roku życia i być może warto będzie przesunąć granicę screeningu https://t.co/4H1ENzKnI6
2. Rak jelita grubego - jakie są objawy?
Rak jelita grubego to nowotwór złośliwy, który najczęściej rozwija się w okrężnicy lub odbytnicy. Dane wskazują, że co roku zapada na niego ponad 19 tys. Polaków, umiera 12 tys.
Choroba jest podstępna, ponieważ bardzo długo nie daje w zasadzie żadnych objawów albo powoduje dolegliwości, które trudno jednoznacznie skojarzyć właśnie z rakiem. To opóźnia diagnozę.
- Rak jelita grubego to choroba zróżnicowana jeśli chodzi o objawy. Ale można powiedzieć, że wówczas, gdy symptomy się już pojawiają, to zazwyczaj jest to zaawansowany etap choroby. We wczesnej fazie - tych dolegliwości praktycznie nie ma - wyjaśniał w rozmowie z WP abcZdrowie gastroenterolog, prof. dr hab. n. med. Piotr Eder z Kliniki Gastroenterologii, Dietetyki i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Do objawów raka jelita grubego zaliczamy:
- zmiany rytmu wypróżnień w ostatnich kilku miesiącach - dokuczliwe zaparcia albo biegunki,
- krwawienie przy oddawaniu stolca,
- wymioty,
- nudności,
- anemię,
- osłabienie,
- bóle w dole brzucha,
- utratę masy ciała.
3. Jak wykryć raka jelita grubego?
Badania wskazują, że ryzyko zachorowania na raka jelita grubego zwiększa nieodpowiednia dieta, zwłaszcza nadmierne spożywanie czerwonego, przetworzonego mięsa i alkoholu oraz brak aktywności fizycznej.
Ryzyko rozwoju raka jelita grubego rośnie z wiekiem, zwłaszcza po 50. roku życia. W związku z tym lekarze zalecają, by po przekroczeniu tego wieku raz na rok wykonywać kolonoskopię, która pozwoli wykryć wszelkie nieprawidłowości.
Profilaktycznie znacznie wcześniej warto wykonywać raz w roku badanie na obecności krwi utajonej w kale, bo rak jelita grubego w początkowym stadium powoduje krwawienia niewykrywalne gołym okiem. Dodatni wynik jest przesłanką do wykonania kolonoskopii.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.