Trwa ładowanie...

Prof. Szuster-Ciesielska: wykonujemy za mało testów (WIDEO)

 Ewa Rycerz
02.11.2020 17:14

- W Polsce nie wykonuje się odpowiednio dużo testów, by odsetek pozytywnych wyników był niewielki - mówi w programie "Newsroom" WP prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, wirusolog z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Ekspertka podkreśla, że mimo zachorowań na poziomie 15,5 tys., rzeczywistych przypadków koronawirusa może być kilkukrotnie więcej.

Analitycy medyczni alarmują, że są przeciążeni liczbą wykonywanych testów. Tymczasem potrzeby są dużo większe, ponieważ liczba osób o objawach grypopodobnych, które miały kontakt z osobą chorą na COVID-19 jest coraz więcej.

Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska przyznaje, że choć testów wykonujemy dużo, to jednak stale za mało. Przypuszcza, że osób faktycznie chorych, ale niezdiagnozowanych przybywa w tempie ok. 60 tys. dziennie. - To powinno nas skłaniać do ostrożności w kontaktach z innymi - podkreśla ekspertka.

1. Dzieci powinny być poddane dodatkowym szczepieniom?

W odniesieniu do bieżących wydarzeń i rosnącej liczy zachorowań, część rodziców zastanawia się nad dodatkowymi szczepieniami dla swoich dzieci, które uczęszczają do szkół lub przedszkoli. Wirusolog wyjaśnia, że szczepienia wynikające z kalendarza szczepień ochronnych nadal są obowiązkowe i nie należy ich unikać.

- Oprócz tego zalecałabym zaszczepić dziecko przeciw wirusowi grypy. Natomiast co do szczepionki przeciwko koronawirusowi uważam, że powinna ona być zalecana, a nie obowiązkowa. Dobrym pomysłem będzie też akcja uświadamiająca na temat tego szczepienia - mówi ekspertka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze