Trwa ładowanie...

Profilaktyka boreliozy - preparaty przeciwko kleszczom, szczepienie na boreliozę

Avatar placeholder
30.03.2021 21:34
Profilaktyka boreliozy - preparaty przeciwko kleszczom, szczepienie na boreliozę
Profilaktyka boreliozy - preparaty przeciwko kleszczom, szczepienie na boreliozę

Aby zapobiegać boreliozie należy przede wszystkim unikać sytuacji, w których może dojść do ugryzienia kleszcza. Wychodząc na spacer do lasu trzeba więc zachować pewne środki ostrożności – mieć na sobie osłaniające ubranie i stosować repelenty (środki odstraszające owady). Profilaktyka boreliozy to także jak najszybsze usunięcie go z ciała.

spis treści

1. Profilaktyka boreliozy - drogi zakażenia

Borelioza, inaczej choroba z Lyme. Jest chorobą zakaźną przenoszoną przez zakażone krętkiem kleszcze. Boreliozę wywołuje krętek Borrelia burgdorferi, Borrelia garini i Borrelia afzeli.

Dane doświadczalne wskazują, że aby doszło do wniknięcia krętków do organizmu, kleszcz musi przebywać na ciele człowieka przez przynajmniej 24 godziny.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Zakażeniu sprzyjają także wszelkie próby niewłaściwego wyjęcie kleszcza tj. przypalenie, smarowanie tłuszczami, benzyną, wyciskanie. Kleszcza usuwa się za pomocą pęsety, bez stosowania dodatkowych środków. Chwyta się go jak najbliżej ciała i wyciąga prostopadle do powierzchni skóry.

Do zakażenia dochodzi zwykle w miesiącach wiosennych i jesiennych, kiedy aktywność kleszczy jest wzmożona. Ryzyko zachorowania jest wysokie, gdy do ukąszenia doszło na terenie endemicznym, czyli takim, gdzie odsetek zakażonych kleszczy wysoki.

2. Profilaktyka boreliozy - preparaty przeciwko kleszczom

Profilaktyką przed wystąpieniem boreliozy są działania skierowane przeciwko ukąszeniom kleszczy. Zaleca się stosowanie przed wyjściem do lasu ubrań zakrywających nogi oraz ramiona, czapki lub kapelusze chroniące głowę. Zaleca się ubrania w kolorach jaskrawych.

Dodatkowo należy stosować repelenty tj. preparaty przeciwko kleszczom. Na rynku polskim dostępny jest szereg preparatów do stosowania na skórę zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Aby profilaktyka była skuteczna należy przestrzegać zasad stosowania określonych na opakowaniu przez poszczególnych producentów.

Środki odstraszające owady zawierające ponad 20 proc. N,N-Dietylo-m-toluamidu (DEET) mogą chronić przed kleszczami nawet przez kilka godzin i są stosowane bezpośrednio na odsłoniętą skórę. Inna grupa środków odstraszających kleszcze jest stosowana na ubranie i zawiera permetrynę. Należy więc zwrócić uwagę na to, w jaki sposób powinny być stosowane poszczególne repelenty.

Po przyjściu z lasu, łąki, parku należy dokładnie obejrzeć skórę w poszukiwaniu kleszcza, w szczególności skórę głowy. Warto także uprać wszystkie ubrania, gdyż na nich także mogą kryć się kleszcze, które po jakimś czasie mogą dotrzeć do człowieka. Należy również skontrolować zwierzęta, w szczególności psy i koty, które również są kąsane przez kleszcze.

3. Profilaktyka boreliozy - szczepienie na boreliozę

Szczepionka przeciwko B. burgdorferi była w przeszłości stosowana, jednak obecnie została wycofana z użycia. Dostępne szczepionki tzw. przeciwko kleszczom to szczepionka zapobiegająca wystąpieniu kleszczowemu zapaleniu mózgu, chorobie wirusowej, zupełnie różnej od boreliozy.

Według obecnych wytycznych profilaktyki i leczenia boreliozy, nie zaleca się stosowania antybiotyku każdorazowo po stwierdzeniu ukąszenia przez kleszcza.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze