Trwa ładowanie...

Programy terapeutyczne dla chorych na raka

W resorcie zdrowia trwają prace nad programami terapeutycznymi, które mają objąć chorych cierpiących na nowotwory jelita grubego i wątroby oraz małopłytkowość samoistną...

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Program terapeutyczny raka wątroby

Rak wątroby to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych na świecie. Ze wszystkich typów raka zajmuje on trzecie miejsce w częstości zgonów. W naszym kraju co roku umiera na niego 2,5 tys. osób. Rak wątroby ma bardzo ciężki przebieg, a pacjent wymaga natychmiastowej opieki lekarskiej. Leczenie raka to przede wszystkim leczenie operacyjne, krioablacja, chemioterapia i przeszczep wątroby. Nie zawsze jednak tradycyjne sposoby leczenia okazują się skuteczne. Najlepsze rezultaty uzyskuje się w terapii celowanej polegającej na podawaniu leków, które hamują namnażanie komórek nowotworowych i tworzenie się nowych naczyń krwionośnych. Obecnie projekt programu terapeutycznego zakładającego wykorzystanie tych leków został skierowany do Rządowego Centrum Legislacji. Wejdzie w życie po zatwierdzeniu i podpisaniu przez ministra zdrowia.

2. Program terapeutyczny raka jelita grubego

W Polsce umieralność na raka jelita grubego jest jedną z najwyższych w Europie. W 2008 roku na nowotwór ten zachorowało 14,6 tys. osób, z czego 10,4 tys. zmarło. Agencja Oceny Technologii Medycznych zajmuje się teraz weryfikacją programu terapeutycznego raka jelita grubego, który zakłada zastosowanie nowoczesnych leków. Program ten wejdzie w życie po uzyskaniu rekomendacji.

3. Program terapeutyczny małopłytkowości samoistnej

Małopłytkowość samoistna jest chorobą autoimmunologiczną, która polega na przyspieszonym niszczeniu ochranianych przeciwciałami płytek krwi. Program terapeutyczny, w którym stosowane będą nowe, skuteczne leki na tą chorobę został właśnie skierowany do zatwierdzenia przez Agencję Oceny Technologii Medycznych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.