Trwa ładowanie...

Programy terapeutyczne dla chorych na raka

W resorcie zdrowia trwają prace nad programami terapeutycznymi, które mają objąć chorych cierpiących na nowotwory jelita grubego i wątroby oraz małopłytkowość samoistną...

spis treści

1. Program terapeutyczny raka wątroby

Rak wątroby to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych na świecie. Ze wszystkich typów raka zajmuje on trzecie miejsce w częstości zgonów. W naszym kraju co roku umiera na niego 2,5 tys. osób. Rak wątroby ma bardzo ciężki przebieg, a pacjent wymaga natychmiastowej opieki lekarskiej. Leczenie raka to przede wszystkim leczenie operacyjne, krioablacja, chemioterapia i przeszczep wątroby. Nie zawsze jednak tradycyjne sposoby leczenia okazują się skuteczne. Najlepsze rezultaty uzyskuje się w terapii celowanej polegającej na podawaniu leków, które hamują namnażanie komórek nowotworowych i tworzenie się nowych naczyń krwionośnych. Obecnie projekt programu terapeutycznego zakładającego wykorzystanie tych leków został skierowany do Rządowego Centrum Legislacji. Wejdzie w życie po zatwierdzeniu i podpisaniu przez ministra zdrowia.

Zobacz film: "Metody określania statusu receptorów HER2"

2. Program terapeutyczny raka jelita grubego

W Polsce umieralność na raka jelita grubego jest jedną z najwyższych w Europie. W 2008 roku na nowotwór ten zachorowało 14,6 tys. osób, z czego 10,4 tys. zmarło. Agencja Oceny Technologii Medycznych zajmuje się teraz weryfikacją programu terapeutycznego raka jelita grubego, który zakłada zastosowanie nowoczesnych leków. Program ten wejdzie w życie po uzyskaniu rekomendacji.

3. Program terapeutyczny małopłytkowości samoistnej

Małopłytkowość samoistna jest chorobą autoimmunologiczną, która polega na przyspieszonym niszczeniu ochranianych przeciwciałami płytek krwi. Program terapeutyczny, w którym stosowane będą nowe, skuteczne leki na tą chorobę został właśnie skierowany do zatwierdzenia przez Agencję Oceny Technologii Medycznych.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza