Projekt wykazu bezpłatnych leków dla seniorów

Na stronie Ministerstwa Zdrowia został opublikowany projekt wykazu bezpłatnych leków dla osób w wieku 75+. Resort oszacował również ile pieniędzy oszczędzą z tego powodu polscy seniorzy.

Wykaz bezpłatnych leków dla seniorów został sporządzony na podstawie obowiązującego obwieszczenia Ministra Zdrowia z dnia 29 czerwca 2016 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 lipca 2016 r. (Dz. Urz. Min. Zdr. z 2016 r. poz. 68).

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Znalazły się w nim leki, które obecnie są wydawane pacjentom za odpłatnością ryczałtową: 30 proc. lub 50 proc. Resort twierdzi, że leki znajdujące się w wykazie pozwolą zaoszczędzić pacjentom ponad 310 mln zł (szacunki na podstawie obecnego zużycia).

Preparaty medyczne uwzględnione w projekcie według Ministerstwa Zdrowia mają pokryć ponad 81 proc. zapotrzebowania pacjentów powyżej 75 roku życia na leki refundowane z poziomem odpłatności 30 proc.

Będą one wydawane pacjentom przez apteki i punkty apteczne na podstawie recepty wystawionej przez lekarza lub pielęgniarkę POZ.

Projekt wykazu został opracowany na podstawie danych Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczących refundacji leków dla tej grupy wiekowej pacjentów w okresie od 1 stycznia 2015 do 31 marca 2016.

Uwzględniono również opinię Rady Przejrzystości, a także Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.  Podczas jej wydawania wzięto pod uwagę przede wszystkim znaczenia choroby w ramach potrzeb zdrowotnych pacjentów z populacji 75 r.ż. i jej wpływ na stan zdrowia.

Warto zauważyć, że wśród seniorów jedna choroba może zwiększać ryzyko rozwoju innych schorzeń, dlatego wytypowano jednostki chorobowe najbardziej charakterystyczne dla tej grupy wiekowej.

Wśród najczęściej występujących znalazły się m.in.: nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, udar mózgu, astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc, cukrzyca, depresja czy otępienie.

Ostateczna lista leków zostanie opublikowana wraz z projektem obwieszczenia refundacyjnego na  1 września 2016 r.  Przewidywany termin publikacji – 15 sierpnia. Więcej informacji na temat projektu znajdziecie na stronie www.mz.gov.pl.

Katarzyna Krupka, ponad rok temu

Leki

Komentarze (9)
~sdsdsd
~sdsdsd ponad rok temu

niech radziwiłł zajmie się nfz - dlaczego ta państwowa instytucja większość czasu spędza w sądzie, gdzie szpitale chcą wyciągnąć pieniądze za słabo opłacone procedury??? Dlaczego terroryzuje szpitale dając im warunek, ze albo zapłacą 70% wypracowanych pieniędzy, albo niech szpital idzie do sądu i czeka na nie 2-3 lata. Dlaczego zasądzone kary po 2 latach oddaje bez odsetek nakazanych przez sąd???? Niech tym się zajmie potomek zdrajcy.

Odpowiedz
~libra
~libra ponad rok temu

No pewnie, że emeryci zaoszczędzą na lekach, bo po prostu nie będą ich kupować skoro nie będzie ich na nie stać skoro leki mają podrożeć o kilkaset procent na skutek zrównania cen leków w całej UE.

Odpowiedz
~pola
~pola ponad rok temu

aż się zdziwiłam, drogi antykoagulant doustny nie wymagający monitorowania PT, rodzice będą mieć za darmo, tylko na tym zaoszczędzą 300zł miesięcznie Cieszą się, bo bo to dla emerytów pokaźna sumka

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Leki i suplementy
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Leki i suplementy
Leki i suplementy

Latopic na AZS

Latopic na AZS

Preparat Latopic łagodzi objawy atopowego zapalenia skóry oraz alergii pokarmowej.

Leki i suplementy

Leki generyczne: czym są i dlaczego kupimy je taniej?

Leki generyczne: czym są i dlaczego kupimy je taniej?

, nabyć jego tańszy odpowiednik. Farmaceuci mają zresztą obowiązek nam o tym powiedzieć. Niższa cena zwykle jest kusząca, zwłaszcza jeżeli niezbędne leki (...) są stosunkowo kosztowne lub jest ich dużo. Czy warto się zdecydować na zamiennik? Czym...

Leki i suplementy

Co warto wiedzieć o suplementach diety?

Co warto wiedzieć o suplementach diety?

to nie leki Przede wszystkim należy pamiętać, że mimo iż wiele suplementów możemy kupić w aptece, formalnie nie są one lekami. Tak mogą być nazwane (...) kontroli, jak leki. Suplementy...

Leki i suplementy

Wpływ leków na płodność człowieka

Wpływ leków na płodność człowieka

Leki obniżające płodność Czy wiesz, że niektóre leki stosowane w terapii chorób przewlekłych mogą wywierać negatywny wpływ na płodność? U kobiet (...) farmaceutyki substancjami pozbawionymi tego typu działań niepożądanych....

Leki i suplementy

Czy pacjenci mogą sobie poradzić? (WIDEO)

Czy pacjenci mogą sobie poradzić? (WIDEO) Odtwórz wideo

Ból, jaki towarzyszy pacjentowi po operacji należy jak najszybciej zwalczyć. Nie jest to przyjemne uczucie, a uszkodzone tkanki lub narządy mogą także wpływać negatywnie na psychikę, co znacznie pogarsza komfort życia. Objawia się to zwykle złym samopoczuciem,...

Leki i suplementy

Siła tkwi w biotynie. W jakich produktach ją znajdziesz?

Siła tkwi w biotynie. W jakich produktach ją znajdziesz?

Rola biotyny Witamina H, witamina B7, biotyna. Tak nazywamy składnik, który jest niezbędny do pracy naszego organizmu. Nazwa witaminy pochodzi z języka niemieckiego. Oznacza "haut", czyli skórę. Za co odpowiada? Jak sama nazwa wskazuje - za stan skóry,...