Trwa ładowanie...

Projekt wykazu bezpłatnych leków dla seniorów

 Katarzyna Krupka
03.08.2016 10:37
Projekt wykazu bezpłatnych leków dla seniorów
Projekt wykazu bezpłatnych leków dla seniorów

Na stronie Ministerstwa Zdrowia został opublikowany projekt wykazu bezpłatnych leków dla osób w wieku 75+. Resort oszacował również ile pieniędzy oszczędzą z tego powodu polscy seniorzy.

Wykaz bezpłatnych leków dla seniorów został sporządzony na podstawie obowiązującego obwieszczenia Ministra Zdrowia z dnia 29 czerwca 2016 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 lipca 2016 r. (Dz. Urz. Min. Zdr. z 2016 r. poz. 68).

Znalazły się w nim leki, które obecnie są wydawane pacjentom za odpłatnością ryczałtową: 30 proc. lub 50 proc. Resort twierdzi, że leki znajdujące się w wykazie pozwolą zaoszczędzić pacjentom ponad 310 mln zł (szacunki na podstawie obecnego zużycia).

Preparaty medyczne uwzględnione w projekcie według Ministerstwa Zdrowia mają pokryć ponad 81 proc. zapotrzebowania pacjentów powyżej 75 roku życia na leki refundowane z poziomem odpłatności 30 proc.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Będą one wydawane pacjentom przez apteki i punkty apteczne na podstawie recepty wystawionej przez lekarza lub pielęgniarkę POZ.

Projekt wykazu został opracowany na podstawie danych Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczących refundacji leków dla tej grupy wiekowej pacjentów w okresie od 1 stycznia 2015 do 31 marca 2016.

Uwzględniono również opinię Rady Przejrzystości, a także Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.  Podczas jej wydawania wzięto pod uwagę przede wszystkim znaczenia choroby w ramach potrzeb zdrowotnych pacjentów z populacji 75 r.ż. i jej wpływ na stan zdrowia.

Warto zauważyć, że wśród seniorów jedna choroba może zwiększać ryzyko rozwoju innych schorzeń, dlatego wytypowano jednostki chorobowe najbardziej charakterystyczne dla tej grupy wiekowej.

Wśród najczęściej występujących znalazły się m.in.: nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, udar mózgu, astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc, cukrzyca, depresja czy otępienie.

Ostateczna lista leków zostanie opublikowana wraz z projektem obwieszczenia refundacyjnego na  1 września 2016 r.  Przewidywany termin publikacji – 15 sierpnia. Więcej informacji na temat projektu znajdziecie na stronie www.mz.gov.pl.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.