Przejdź na WP

Przedramię – specyfika mięśni, trening

Trening siłowy jest to forma ćwiczeń najczęściej angażująca przedramię. Niektórzy uważają, że przedramię powinno stanowić kluczowy element planu treningowego, a niektórzy twierdzą, że jest to niepotrzebne, ponieważ przedramię bez względu na cel ćwiczeń zawsze bierze w nich udział. Zatem, którą wersję przyjąć? Jak naprawdę powinien wyglądać trening na przedramię?

Zobacz film: "Ćwiczenie - nożyce ramionami w leżeniu przodem na piłce"

spis treści

1. Przedramię – specyfika mięśni

Przedramię jest angażowane do większości ćwiczeń składających się na trening siłowy. Mięśnie przedramion oprócz tego, że biorą udział dla przykładu w: wyciskaniu na ławce, podciąganiu na drążku, to są partią mięśni, która szybko się regeneruje.

Dlatego istnieje grupa trenerów i osób ćwiczących, które wykluczają ćwiczenia tylko na przedramię z planu treningowego.

Jednak jest też grupa trenujących, którzy w swoich ćwiczeniach na siłę i w ćwiczeniach na masę trenują przedramię. Dlaczego? Ponieważ sukces wszystkich ćwiczeń będzie zależał od siły mięśni przedramienia, to lepszy uchwyt podczas np. wyciskania sztangi. Silne przedramię to sukces w trenowaniu sportów ekstremalnych.

Jednak jeżeli wykonujemy ćwiczenia na ramiona, barki czy plecy, to przedramiona są również ćwiczone – dlatego zbędny jest osobny trening na przedramię.

2. Przedramię – trening

Jeżeli jednak należymy do tej grupy osób, które chcą ćwiczyć przedramię i poświęcać mu cały trening – to jak najbardziej można.

Zakładając wersję treningu, w której przedramię powinno być ćwiczone oddzielnie, warto plan treningu rozpisać pod tym kątem. Cel treningu, w którym głównym założeniem jest silne przedramię jest podobny jak w przypadku ćwiczeń łydek. Jednak bardzo ważne jest właściwe dobranie ćwiczeń na mięśnie przedramienia ich częstotliwość i natężenie. Powtórzenia muszą być dobrane do możliwości fizycznych trenującego, ponieważ w bardzo szybkim tempie można doprowadzić do uszkodzenia stawów nadgarstka.

5 popularnych przekąsek po treningu, które tuczą
5 popularnych przekąsek po treningu, które tuczą [6 zdjęć]

Kiedy po ciężkim treningu przychodzi czas na regeneracyjny posiłek, warto upewnić się, że sięgamy po...

zobacz galerię

Jakie ćwiczenia i w jakim natężeniu należy stosować, chcąc trenować przedramię? Jest wiele tego rodzaju ćwiczenia na przedramię. Tylko od nas zależy na jakie się zdecydujemy, a z każdym treningiem możemy zmieniać zestawy ćwiczeń na przedramię. Oto klasyczne ćwiczenia na mięśnie przedramienia :

  • Rolowanie sztangi podchwytem i nadchwytem – skuteczne ćwiczenie na przedramię, które można połączyć z ławką do ćwiczeń. Jednak trzeba uważać, aby trening był wykonany poprawnie technicznie, nie wolno również przesadzać z ciężarem.

  • Ściskanie ściskacza to ćwiczenie, które w idealny sposób wpłynie na zwiększenie siły uchwytu. Powinien być to element ćwiczeń wielostawowych. Ponieważ silniejsze przedramię to automatycznie większa ilość kilogramów na gryfie.

  • Nawijanie talerza na gryf. Jest to kultowe ćwiczenie na przedramię, które wykonywane regularnie daje widoczne efekty.

Przedramię jest angażowane do większości ćwiczeń składających się na trening siłowy
Przedramię jest angażowane do większości ćwiczeń składających się na trening siłowy (123rf.com)

Musisz to wiedzieć

Bez względu na wybrane ćwiczenia na przedramię bardzo ważne jest to, aby pamiętać, że samo przedramię powinno być trenowane maksymalnie 2 razy w tygodniu. Przy zbyt intensywnym treningu może dojść do naciągnięcia mięśni, a nawet do zerwania ścięgien. Przed każdym treningiem przedramion należy zadbać o rozgrzanie mięśni, a tuż po treningu trzeba dokładnie rozciągnąć przedramiona. To bardzo ważne, gdyż dzięki temu unikniemy kontuzji i urazów.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy