Przeszła dwa udary. Kolor jej skóry zaczął się zmieniać
Kiedy Iomikoe Johnson miała 25 lat, zdiagnozowano u niej bielactwo nabyte. Obecnie ma 43 lata i twierdzi, że po przejściu dwóch udarów jej skóra samoistnie wróciła do normalnego odcienia, a przebarwienia zniknęły.
1. Bielactwo nabyte
Bielactwo nabyte to choroba autoimmunologiczna, która sprawia, że poszczególne obszary skóry tracą kolor. U Iomikoe diagnozę postawiono, gdy miała 25 lat. W wyniku schorzenia 60 proc. jej ciała stało się białe.
Przewlekła choroba rozwija się, gdy komórki skóry wytwarzające pigment zostają zaatakowane i zniszczone. To powoduje przebarwienia, a skóra w tych miejscach staje się mlecznobiała.
Na bielactwo nie ma lekarstwa, ale niektóre metody mogą pomóc częściowo przywrócić koloryt. W pierwszej kolejności choroba zwykle atakuje skórę wokół dłoni, twarzy i narządów płciowych.
Chore osoby często zauważają, że pigment tracą również ich włosy. Szacuje się, że z bielactwem zmaga się ok. 70 mln ludzi na całym świecie, a z oczywistych względów najbardziej jest ono widoczne u osób o ciemnej karnacji.
2. Seria udarów
Iomikoe twierdzi, że po dwóch udarach objawy bielactwa zaczęły ustępować. Jej zdaniem wynika to z leków przepisanych przez lekarza. Wszystko zaczęło rankiem pewnego dnia w 2020 roku.
43-latka obudziła się i doświadczała problemów ze wzrokiem, a także niewyraźną mową. Poprosiła męża, by zabrał ją do szpitala, a na miejscu okazało się, że kobieta miała udar. Trzy lata później historia się powtórzyła.
- Nie mogłam chodzić, mówić i straciłam wszystkie zdolności motoryczne. Musiałam przejść rehabilitację, by odzyskać funkcje i siły - wspomina Iomikoe w rozmowie z "Daily Mail".
Badania wykazały, że kobieta cierpi na zaburzenie krzepnięcia krwi, co powoduje, że w organizmie łatwo tworzą się skrzepy. Częściowo zablokowany dopływ krwi znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia udaru.
3. Zmiany w kolorze skóry
Ze względu na stan zdrowia lekarze przepisali 43-latce połączenie siedmiu leków. Iomikoe jest jednak przekonana, że środki przeciwzakrzepowe doprowadziły do odzyskania pigmentu w obszarach skóry dotkniętych bielactwem.
- Powróciła część mojej pigmentacji. Byłam zszokowana, gdy zobaczyłam przebarwienie na nosie - relacjonuje kobieta.
Naukowcy sugerują, że niektóre leki rzeczywiście mogą powodować przebarwienia skóry. Jednak sam udar również może doprowadzić do zmian w strukturze skóry. Być może to wyjaśnia stan Iomikoe.
- Gdyby cała moja pigmentacja wróciła, nie przeszkadzałoby mi to, ale żyję z bielactwem nabytym od ponad 20 lat i byłoby to mylące dla mojej rodziny - dodaje 43-latka.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.