Skąd się biorą przebarwienia na skórze?
Przebarwienia na skórze są wynikiem zaburzeń pracy melanocytów, czyli komórek wytwarzających melaninę (barwnik skóry). Nie każdy jest w stanie zaakceptować ciemniejsze plamy na skórze, dlatego najczęściej chcemy ukryć je pod warstwą kosmetyków. Jakie są rodzaje przebarwień skóry? Co oznaczają i jak można się ich pozbyć?
Do powstania przebarwień dochodzi wówczas, gdy zaburzona jest praca melanocytów, czyli komórek wytwarzających melaninę. Najczęściej są nierównomiernie rozmieszczone lub produkują zbyt dużą ilość barwnika.
Pod wpływem promieni słonecznych na skórze uwidaczniają się plamy. Ich pojawienie się może mieć również związek ze zmianami w wydzielaniu hormonów, stanem zapalnym oraz zażywaniem niektórych leków (wiele z nich posiada substancje fotouczulające). Przebarwienia mogą być także konsekwencją stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Ponadto są jednym z objawów niedoczynności nadnerczy i nadczynności tarczycy.
1. Rodzaje przebarwień
Wyróżnia się kilka rodzajów przebarwień: piegi – mają postać drobnych plamek, które najczęściej pojawiają u osób o rudych lub jasnych włosach, plamy soczewicowate (wyglądem przypominają ziarna soczewicy) – są efektem działania promieni ultrafioletowych lub procesów starzenia się skóry, ostuda (melasma) – przebarwienia mają postać brązowych plam, pojawiają się najczęściej u kobiet w wieku rozrodczym (zwłaszcza w okresie ciąży i podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych), melanoza Riehla – do ich powstawania przyczyniają się kosmetyki i perfumy ze składnikami fotouczulającymi (jeśli są długo stosowane, drobne plamki łączą się, tworząc rozległe przebarwienia).
Gdy zauważymy na swojej skórze przebarwienia, nie warto leczyć się na własną rękę. Od ich rodzaju zależy, czy można je całkowicie wyeliminować. Dermatolog oceni plamy na skórze, podpowie też, jakie kosmetyki stosować. Nie można zaprzeczyć, że przebarwienia bardzo trudno całkowicie usunąć.
2. Sposoby na przebarwienia na skórze
Jest wiele zabiegów (np. mikrodermabrazja), które nieco je rozjaśniają, ale są one bardzo kosztowne, a ich efekt trudny do przewidzenia. Alternatywą jest stosowanie kremów rozjaśniających z dodatkiem kwasów owocowych i witaminy C. Z kolei substancje, takie jak umbeliferon czy hydrochinon, hamują działanie melanocytów i wytwarzanie melaniny, co również jest wykorzystywane w wielu kremach.
Niezwykle ważne jest też stosowanie właściwych kosmetyków do makijażu. To pod nim najczęściej chcemy ukryć wszystkie plamy na skórze. By wyrównać jej koloryt, sięgamy po podkład korygujący. Jeśli jednak ma spełnić swoje zadanie, musi być właściwie dobrany.
Najczęściej popełnianym błędem w tym zakresie jest stosowanie fluidu niedopasowanego do naszej cery. Wybieramy zbyt ciemny kolor, chcąc ukryć pod nim niedoskonałości. Nie o to jednak chodzi. Fluid ma nadać naszej skórze zdrowy i świeży wygląd. Jeśli zbyt mocno ją przyciemnimy, nie będzie to dobrze wyglądać. Osiągniemy efekt odwrotny od zamierzonego.
Jeśli zależy nam na dobrym podkładzie korygującym, skorzystajmy z porady kosmetologa lub farmaceuty. W aptekach wiele jest świetnej jakości kosmetyków, które nie tylko maskują niedoskonałości, lecz także nawilżają i są bardzo dobrze tolerowane nawet przez skórę wrażliwą. Chronią ją również przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych, co jest niezwykle istotne w profilaktyce przebarwień. Problem ten może się nasilać i ważne jest, by temu zapobiec.
Przebarwienia na skórze, zwłaszcza przebarwienia na twarzy, stanowią dla wielu z nas problem nie tylko estetyczny. Są przyczyną kompleksów i wycofania społecznego. Nic zatem dziwnego, że robimy wszystko, by je ukryć. Za pomocą dobrych kosmetyków jest to możliwe. I warto po nie sięgnąć, by nie tylko poprawić swój wygląd, ale i samopoczucie.