Trwa ładowanie...

Putin stosuje sterydy? "Myślę, że jego osobowość się zmieniła, choć nie wierzę, że jest szalony"

 Karolina Rozmus
02.03.2022 13:28
Putin stosuje sterydy? "Myślę, że jego osobowość się zmieniła, choć nie wierzę, że jest szalony"
Putin stosuje sterydy? "Myślę, że jego osobowość się zmieniła, choć nie wierzę, że jest szalony" (Getty Images)

Były minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, lekarz David Owen, przyznał, że rysy twarzy Władimira Putina sugerują, że prezydent Rosji bierze sterydy anaboliczne. Dodał, że to może tłumaczyć agresywne i nieracjonalne zachowanie Putina względem zaatakowanej Ukrainy.

spis treści

1. Czy Putin zażywa sterydy?

Eksperci zastanawiają się, czy inwazja na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku nad ranem, to skutek zmian w psychice prezydenta Rosji. Mimo że były agent KGB od lat uznawany jest za wyjątkowo brutalnego przywódcę, to wydarzenia ostatnich dni wielu osobom dały do myślenia.

Takie rozważania towarzyszyły Davidowi Owenowi, który w rozmowie z Times Radio powiedział:

Zobacz film: "Prof. Simon o lekach stosowanych na astmę. Czy znajdą zastosowanie w leczeniu COVID-19?"

- Spójrz na jego twarz, zobacz, jak się zmieniła – teraz jest okrągła – przyznaje były minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii i podkreśla: - Ludzie mówią, że to chirurgia plastyczna albo botoks, ale ja w to nie wierzę.

Były minister spraw zagranicznych sądzi, że Putin zażywa sterydy anaboliczne albo kortykosteroidy, które mogą skutkować agresywnym zachowaniem.

Owen mówi też, że stosowanie sterydów obniża odporność, co w dobie pandemii może zwiększać podatność na zachorowanie na COVID-19. Przypomina, że od wybuchu pandemii Putin żyje w niemal całkowitej izolacji, unikając, na ile to możliwe, jakichkolwiek spotkań czy wystąpień publicznych.

To niejedyna hipoteza, mająca tłumaczyć zachowanie Putina – niektóre mówią o problemach psychicznych, a nawet mgle mózgowej po COVID-19, które mogłyby odpowiadać za brutalne i nieracjonalne zachowanie Rosjanina.

- Myślę, że jego osobowość się zmieniła, choć nie wierzę, że jest szalony - podkreśla Owen.

2. Czym są sterydy anaboliczne?

Sterydy czy steroidy anaboliczne to pochodne męskiego hormonu płciowego – testosteronu. Wykazują działanie anaboliczne, czyli związane z przyrostem masy, a także siły mięśniowej, tak pożądanej m.in. przez kulturystów.

W latach 40. XX w. rozpoczęto stosowanie anabolików w medycynie, próbując znaleźć zastosowanie w leczeniu m.in. osteoporozy, anemii hipoplastycznej czy w zaburzeniach wzrostu u dzieci, a nawet zaburzeniach łaknienia w przebiegu różnych chorób.

Leczenie anabolikami zostało jednak zarzucone, a stosowanie ich przez sportowców jako forma dopingu jest nielegalne.

Badania na przestrzeni lat wykazały szereg możliwych skutków ubocznych związanych z tą grupą środków.

  • wpływ na układ sercowo-naczyniowy – ryzyko wystąpienia udaru mózgu, zawału mięśnia sercowego czy nadciśnienia,
  • zaburzenia gospodarki lipidowej organizmu,
  • negatywny wpływ anabolików na wątrobę oraz nerki,
  • zaburzenia hormonalne – u mężczyzn m.in. zaburzenia spermatogenezy oraz impotencja, u kobiet – zaburzenia miesiączkowania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze