Leki na astmę przyjmowane przez zdrowych biegaczy narciarskich – doping czy zwyczajna profilaktyka?

Niedawno ujawniły się fakty na temat przyjmowania leków na astmę przez zdrowych biegaczy narciarskich w Norwegii. Wywołało to wiele kontrowersji. Mimo burzy medialnej, norwescy zawodnicy nie mają zamiaru zaprzestać stosowania tych lekarstw.

Zawodnicy przyznają, że zażywają leki na astmę w celu zapobiegania tej chorobie. Twierdzą, że przyjmują je zwłaszcza wtedy, gdy jest bardzo zimno lub gdy trenują na dużych wysokościach. Rzekomo ma to uśmierzyć nieprzyjemne pieczenie w klatce piersiowej. Jedna z zawodniczek informuje, że nie wpłynęło to w żaden sposób na poprawę jej wyników.

Fakty o tamtejszych sportowcach wyszły na światło dzienne w sierpniu. Do tej pory nic nie zmieniło się w tej kwestii, a sami zawodnicy przyznają, że nie mają zamiaru zaprzestać przyjmowania tych leków, jeśli nie dostali takiego zalecenia. Jak donoszą norweskie media, tylko jedna spośród zawodniczek norweskich tej dziedziny sportu nie ma astmy i nie przyjmuje leków na astmę.

Astma jest chorobą zapalną dróg oddechowych, której objawy nasilają się podczas wysiłku fizycznego i w reakcji na zimne powietrze. Dlatego też, astma często określana jest jako choroba zawodowa biegaczy narciarskich, a także kolarzy. Najbardziej narażeni na astmę są sportowcy alergicy.

Kontrowersje na temat tej choroby rozpoczęły się, kiedy  polska zawodniczka Justyna Kowalczyk zachorowała na astmę i odkąd zaczęła przyjmowanie leków, zaczęła osiągać bardzo wysokie wyniki sportowe.

Dotychczas znanych jest wiele opinii ekspertów o potencjalnym działaniu dopingującym leków na astmę. Niektórzy twierdzą, że przyjmowanie tych leków przez astmatyków prowadzi do wyrównania szans, inni zaś sądzą, że powoduje to zwiększenie wydolności ponad normę.

Niektorzy uważają, że korzystanie z leków przeciw astmie przez zdrowych zawodników wyraźnie poprawia jakość oddychania, inni twierdzą że jest to efekt placebo. Są też takie opinie, że chorzy na astmę nie powinni zajmować się sportem wyczynowym.

Po wyniknięciu  afery o lekach przyjmowanych przez norweskich narciarzy, wpływ leków na astmę, które przyjmują zdrowi sportowcy na ich wydolność i ewentualną poprawę wyników bada Norweska Federacja Narciarska, a wyniki tych analiz mają pojawić się w styczniu 2017 roku. Federacja Narciarska ma też sprawdzić wiarygodność wielu przypadków astmy u sportowców.

Natalia Kulik, 10 miesięcy temu

Newsy

Komentarze
Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...