Trwa ładowanie...

Rak – czym jest, czynniki ryzyka, leczenie

Avatar placeholder
30.03.2021 20:03
Rak – czym jest, czynniki ryzyka, leczenie
Rak – czym jest, czynniki ryzyka, leczenie

Normalnym trybem rozrost wszystkich komórek powstających w organizmie jest pod pełną kontrolą. Gdy sygnały kontrolne jednej z komórek zaczynają działać niewłaściwie i cykl rozrostu komórki jest zakłócony dochodzi do niekontrolowanego wzrostu. W rezultacie powstaje zbyt rozrośnięta masa określana, jako guz. Na tym etapie pojawia się definicja rak.

spis treści

1. Czym jest rak?

Rak łagodny, czyli guz łagodny nie jest rakotwórczy i nie zagraża życiu. Rak w formie łagodnej również nie rozprzestrzenia się po innych narządach. Natomiast rak złośliwy infekuje inne narządy ciała. Komórki przenoszą się do innych organów przy pomocy układu limfatycznego albo krwionośnego. Przenosi się, zagnieżdża i mnoży, czego efektem są nowe guzy nazywane przerzutami albo guzami wtórnymi. Rak przyjmuje nazwę narządu, który został zaatakowany przez komórki w pierwszej kolejności przykładowo rak wątroby.

2. Czynniki ryzyka raka

Rak to choroba, która może mieć wiele podłoży. Najczęstszym czynnikiem są genetyczne uwarunkowania przykładowo rak piersi czy jelita może pojawiać się nawet w następujących po sobie pokoleniach. Oczywiście nie tylko genetyka warunkuje zachorowanie na raka istnieje wiele innych czynników, które sprawiają, że rak się rozwija.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Kobiety są narażone na raka rodzaju ginekologicznego dla przykładu rak jajnika. Jest to spowodowane zbyt dużą ilością produkowanego estrogenu regulującego proliferację komórek w konkretnej tkance. Warunki, które mają wpływ na większą ekspozycję estrogenu to menstruacja, menopauza i regularne spożywanie alkoholu. Ryzyko choroby jest mniejsze u kobiet, które urodziły dziecko przed 25 rokiem życia.

To też należy wiedzieć

Innym czynnikiem ryzyka jest nadmierne promieniowanie jonizujące. Rak może zacząć się uaktywniać momencie zbyt częstego narażania organizmu na promieniowanie rentgenowskie. Nie mniej groźne jest także promieniowanie ultrafioletowe, czyli promieniowanie słoneczne.

Rak może być także spowodowany niebezpiecznymi środkami chemicznymi przykładowo benzenem, azbest, a nawet spaliny diesla. Jednym z najgroźniejszych czynników rakotwórczych jest regularne palenie tytoniu. Nałogowi palacze są narażeni nie tylko na raka płuc, ale też na inne jego odmiany. Podobnie jest z alkoholem, rak może być wywołany toksynami zawartymi w alkoholu, dlatego jego częste spożywanie może prowadzić do raka gardła, przełyku, żołądka czy jamy ustnej.

3. Leczenie raka

Rak może być leczony kilkoma metodami. Dobierane są na podstawie rodzaju raka, jego umiejscowieniu, stadium i zasięgu. Bardzo ważne jest także samopoczucie chorego, jego możliwości fizyczne i stan psychiczny.

Niektóre z nowotworów są dziedziczne
Niektóre z nowotworów są dziedziczne

Leczenie może być pojedyncze, sekwencyjne może być też mieszanką różnych terapii. Rak najczęściej jest leczony za pomocą chemioterapii, w której wykorzystuje się leki przeciwnowotworowe. Chemia może być podawana doustnie, dożylnie albo w formie zastrzyku. Bardzo często chemioterapia jest podawana w kilku cyklach.

Rak to nie tylko leczenie to także usuwanie skutków tej choroby. Ponieważ rak to wiele efektów ubocznych takich jak mdłości, ból.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Opis zabiegu
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze