Rejestracja na bezpłatne badania nerek
Organizatorzy akcji NEFROTEST zaplanowali, że aż 300 osób mogą przebadać w ramach kampanii dla zdrowych nerek. Zainteresowani mieszkańcy powiatów wołomińskiego, nowodworskiego i legionowskiego powinni w ciągu dwóch dni (12 i 13 października) zadzwonić i się zarejestrować.
Telefony rejestracyjne (516 07 05 07 i 516 05 07 05) będą czynne w godzinach 10.00 – 15.00.
Aby zapisać się telefonicznie na bezpłatne badania krwi pod kątem chorób nerek należy podać imię i nazwisko, numer PESEL, miejsce zamieszkania, numer telefonu kontaktowego. Każdy chętny zostanie zapisany na konkretną godzinę, by usprawnić cały proces i uniknąć długiego oczekiwania w kolejkach.
Zapisywać mogą się wszyscy mieszkańcy powyżej 40. roku życia. Badania odbędą się 16 październikaw Centrum Dializ Fresenius w Wołominie, przy ulicy Wileńskiej 51, w budynku BJM.
Akcja NEFROTEST pierwszy raz odbyła się w 2010 roku, w Światowym Dniu Nerek (11.03.2010). Od tego czasu w ramach kampanii przebadanych zostało już ponad 44 tysięcy pacjentów w 61 polskich miastach. Większość z przebadanych jest zdrowa. Jednak u prawie 10% chorych kreatynina i eGFR były niezgodnie z normami. Może to świadczyć o chorobie nerek. Najwięcej nieprawidłowych wyników, ok. 29%, pojawiło się w Białymstoku (NEFROTEST wiosną 2012) oraz w Kozienicach – 24 % (NEFROTEST jesienią 2013 roku). Najmniej natomiast w Legnicy – 1% (NEFROTEST w marcu 2012). Średnio eGFR (wskaźnik filtracji kłębuszkowej, potocznie mówiąc wskaźnik sprawności nerek) był powyżej normy
u 9, 3 % poddających się badaniom. Prawie 4 tysiące przebadanych dowiedziało się, że cierpi na przewlekłą chorobę nerek w różnych stadiach.
„W niedzielę, 16 października, nasza stacja dializ jest otwarta dla każdego zarejestrowanego mieszkańca. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą sprawdzić, czy ich nerki pracują prawidłowo aby zarejestrowali sięi przyszli na badanie – mówi Helena Przytuła, pielęgniarka oddziałowa z Centrum Dializ Fresenius. „Badanie polega na prostym pobraniu krwi żyły. Nie trzeba być na czczo i nie trzeba mieć żadnego skierowania. Wystarczy rejestracja w naszym systemie. Trzeba tylko zabrać ze sobą dowód osobisty” – dodaje Helena Przytuła.
Lekarze zalecają badania profilaktyczne nerek dorosłych osób raz do roku. Takie badanie jak pobranie krwi umożliwia sprawdzenie stężenia kreatyniny, a już każde odchylenie tego wyniku powinno być skonsultowane z lekarzem rodzinnym, a razie potrzeby ze specjalistą nefrologiem. Warto sprawdzać stan nerek regularnie, bowiem choroby nerek, jeśli są zdiagnozowane wcześnie, można podjąć prawidłowe leczenie lub znacznie spowolnić rozwój niewydolności nerek.
Zobacz także:
- Czym jest rak nerki?
- Naturalne sposoby na zdrowe nerki
- Stres i jego wpływ na nerki
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.